BusinessWeek: gyengülhetnek a magyar államkötvények
A forint és a magyar államkötvények gyengülhetnek, miután a Nemzetközi Valutaalap (IMF) és az Európai Unió úgy fejezte be tárgyalásait a magyar kormánnyal, hogy "nem támogatta Orbán Viktor miniszterelnöknek a költségvetési hiány féken tartására vonatkozó terveit" - írta online kiadásában a Bloomberg BusinessWeek című amerikai üzleti hetilap vasárnap.
A lap emlékeztetett az IMF közleményére, amely szerint a tárgyalásokon egy sor kérdés nyitva maradt. Az EU pedig úgy foglalt állást, hogy a kormánynak kemény döntéseket kell hoznia, különösen a költekezés terén, hogy teljesíteni tudja a deficittel kapcsolatos előírásokat.
A BusinessWeek szerint ezek a nyilatkozatok gyengítik Orbán Viktor arra irányuló erőfeszítéseit, hogy helyreállítsa a befektetői bizalmat, miután a kormányzó párt tisztségviselői az előző hónapban egy görög mintájú válság veszélyét villantották fel.
"Ez határozottan negatív hatással van a kötvényekre és a valutára, spekulatív értelemben és a reálfolyamatok szintjén egyaránt" - mondta Peter Attard Montalto, a Nomura International bankcsoport londoni elemzője. Az IMF-közlemény üzenetét "meglehetősen lesújtónak" nevezte, és hozzátette: a Magyarország mögötti nemzetközi védőréteg valójában sokkal puhább annál, mint azt az emberek gondolják.
A Bloomberg rámutatott, hogy a forint 6,5 százalékkal romlott az euróhoz képest az utóbbi három hónapban, és ez a legrosszabb teljesítmény a nyomon követett több mint 170 valuta között. A Bloomberg emlékeztetett arra, hogy Orbán Viktor pártja földindulásszerű győzelmet aratott az április választásokon, és azt ígérte, hogy véget vet elődei szigorú gazdasági megszorító politikájának, amelynek köszönhetően 2008-ra a deficitet a GDP 3,8 százalékára csökkent a 2006-os 9,3 százalékról. A Fidesz a választások után azt mondta, az előző kormány hazudott a költségvetés állapotáról - írta a hetilap.
A BusinessWeek idézte Suppan Gergelyt, a Takarékbank vezető elemzőjét, aki szerint az IMF valószínűleg kíváncsi volt a 2011-es költségvetés alapjaira, de a kormány nem tudott részletekkel szolgálni. A szakértő hozzátette: bármilyen esetleges negatív piaci reakciót tompíthat az, hogy Magyarország jelenleg nem szorul a készenléti hitelkeretre, mert piaci finanszírozási forrásokat talált.
Christoph Rosenberg, az IMF-delegáció vezetője úgy nyilatkozott a Bloombergnek: "a magyar kormánnyal folytatott tárgyalások megszakadtak, mivel nem találtunk elég közös nevezőt, és túl sok megoldatlan kérdés maradt ahhoz, hogy ezt a felülvizsgálatot az (IMF) igazgatótanácsa elé terjesszük". Rámutatott: az ország szempontjából elsősorban annak van értelme, ha csökkenti a költségvetési deficitet, mivel a magas adósságarány miatt a magyar gazdaság továbbra is sérülékeny.
A CNBC gazdasági hírtelevízió egyebek mellett azt emelte ki, hogy Magyarországnak szüksége van az IMF/EU biztonsági hálójára a befektetői bizalom megtartása érdekében.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.