Fónagy: a kkv-kat hozza helyzetbe a közbeszerzési törvény módosítása
Helyzetbe hozza a magyar kis- és középvállalkozásokat (kkv-kat) a közbeszerzési törvény módosítása, amelynek ezen kívül fontos célja a közbeszerzések jogi útvesztőinek felszámolása, valamint az, hogy megálljt parancsoljanak a "közpénzek ellopásának" − mondta Fónagy János, a Nemzeti Fejlesztési Minisztérium államtitkára kedden az Országgyűlésben.
Fónagy János a közbeszerzési törvénymódosítás általános vitájában hangsúlyozta: a módosítást − amellyel Magyarország egésze nyerhet - az tette szükségessé, hogy a hatályos közbeszerzési törvény bonyolult, nehézkes közbeszerzési eljárások lefolytatását írja elő, amelyek ráadásul drágák, és gyakoriak az eredménytelen közbeszerzések.
A módosításokat úgy fogalmazták meg, hogy a kkv-k könnyebben tudjanak indulni és nyerni az eljárásokban − emelte ki az államtitkár. Fónagy János emlékeztetett: 2008-ban a magyarországi székhelyű mikro-, kis- és középvállalkozások 3.911 közbeszerzési eljárás közül 2.768-ban nyertek, ugyanakkor ezen munkák, szállítások értéke az összes közbeszerzés értékének csak alig több mint 39 százalékát adják.
A kkv-k hátrányba kerülésének egyik oka az volt, hogy az ajánlatkérők a pénzügyi és műszaki alkalmasság feltételeit túl szigorúan állapították meg − fűzte hozzá. A módosítás értelmében a közösségi értékhatár fele feletti építési beruházások lefolytatása is egyszerűbb lesz, így a mikro-, kis- és középvállalkozások könnyebben tudnak indulni és nyerni ezen közbeszerzési eljárásokban.
Az államtitkár kifejtette: a pénzügyi alkalmasság eddigi feleslegesen szigorú előírásai miatt a kkv-k nemhogy ajánlattevőként, de még 10 százalék feletti alvállalkozóként sem tudtak indulni a közbeszerzési eljárásokban. A javaslat a kezdő vállalkozások számára lehetővé teszi a közbeszerzési eljárásban való részvételt, valamint korlátozza az alvállalkozókkal kapcsolatos túlzott alkalmassági feltételek előírását. Ezenkívül bővül a magas árbevételű cégek közbeszerzési eljárásokból való kizárásának lehetősége is − mondta Fónagy János.
Az eljárások egyszerűsítését szolgálja, hogy a javaslat szerint az ajánlatkérők nem kérhetnek eredeti vagy hiteles másolati igazolásokat, így az ajánlattevőnek adott esetben nem kell minden közbeszerzési eljárásra ugyanazokat az igazolásokat újra beszerezni. A javaslat meghatározza az ajánlat elvárható formai követelményeit is, és kizárja, hogy az ajánlatkérők ennél bonyolultabbat írjanak elő - hangsúlyozta a képviselő.
Hozzáfűzte: a benyújtott javaslatban számos intézkedés szerepel az eredménytelen közbeszerzési eljárások, illetve az érvénytelen ajánlatok számának csökkentésére, a körbetartozások enyhítésére, valamint a közbeszerzési eljárások lefolytatásának olcsóbbá és gyorsabbá tételére.
Fónagy János kiemelte: a törvényjavaslat a korrupció visszaszorítását célzó intézkedéseket is tartalmaz. Így például egyértelművé teszi, hogy az eredményhirdetés után lehetséges más ajánlatokba történő betekintés az ajánlatkérőnél, valamint több ponton úgy módosítja a közbeszerzési törvényt, hogy az eljárási folyamat elektronikusan is megvalósíthatóak legyenek.
Csökkentik a jogorvoslati eljárási díjakat akkor, ha nem az eljárás eredménye ellen irányul a jogorvoslat. "A korrupció erős kontrollját jelenti az, hogy konkurens ajánlattevők látják az ajánlati felhívásokat és dokumentációkat" − mondta Fónagy János.
* * * Támogatott hitel vállalkozások számára
A Széchenyi Kártya Program némileg megváltozott feltételekkel, Széchenyi Kártya Program MAX+ néven folytatódik 2023-ban. Ennek köszönhetően év végéig fix 5 százalékos kamat mellett kaphatnak kölcsönt céljaik megvalósításához a vállalkozások. Ez a jelenlegi piaci kamatozású vállalkozói hitelekhez képest 12-18 százalékos kamatelőnyt jelent. A Bankmonitor Széchenyi Hitel kalkulátorával a vállalkozások ellenőrizhetik, hogy milyen támogatott hitelt igényelhetnek.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.