Gazdasági együttműködési keretszerződést kötött Kína és Tajvan
Kína és Tajvan történelmi jelentőségű gazdasági együttműködési szerződést kötött kedden. Az úgynevezett ECFA-egyezmény számos termék behozatali vámját törli el, hozzáférést biztosít tajvani vállalatoknak a kínai belföldi piacra, elsősorban a szolgáltatások terén. Az egyezmény Ma Jing-zsou (Ma Ying-jeou) tajvani köztársasági elnök közeledési politikájának eredményeként született meg.
Az egyezmény mintegy 800 terméket mentesít a vámfizetés alól és egyszerűsíti, könnyíti a pénzügyi szolgáltatásokra vonatkozó szabályokat. A tajvani export 40 százaléka Kínába irányul, de 9 százalékos vám terheli, ami komoly versenyhátrányt jelent Tajvannak a délkelet-ázsiai országokkal szemben. Az idei év elején Peking szabadkereskedelmi megállapodást kötött az ASEAN délkelet-ázsiai államszövetséggel, melynek keretében eltörölték a vámok nagy részét. Az ECFA-egyezmény (Economic Cooperation Framework Agreement) is gyakorlatilag szabadkereskedelmi egyezmény, de más nevet kapott, mivel Peking nem ismeri el Tajvant önálló országnak.
Minden politikai nézeteltérés ellenére a tajvaniaknak már milliói dolgoznak Kínában tajvani vállalatok alkalmazottaiként vagy vállalkozóként. A becslések szerint tajvani vállalatok már mintegy 70 milliárd dollárt fektettek be Kínában. Elemzői számítások szerint az egyezménynek köszönhetően Tajvan idei GDP-növekedési üteme meghaladhatja a 6 százalékot is, szemben a korábban jelzett 4,72 százalékkal.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.