A biztonságot keresik a befektetők a G20-csúcs előtt
Az euró kora reggeli erősödési kísérlete kudarcba fulladt és ismét 1,23 alá esett az árfolyama, a tőzsdék is gyengültek a hétvégi G20-csúcs előtti kivárás miatt.
Az európai tőzsdei indexek is hasonló kísérletet tettek a nyitás után az emelkedésre, de annak is hamar vége szakadt. A 0,30 százalék körüli nyereséggel kezdő főbb európai tőzsdeindexek a déli órákban már 0,60 százalék körüli veszteségben jártak.
A piaci magatartást a G20 (a legfejlettebb és vezető feltörekvő országok húszas csoportja) hétvégi találkozója előtti biztonságos pozíciókba való visszarendeződés jellemzi. Olyan piaci hangulatban, amelyet a görög szuverén adósságtörlesztés biztosításának rekordot döntő felára terhel meg, ismét az euróövezeti pénzügyi rendszer stabilitási gondjaira terelve a befektetők figyelmét.
A G20 hétvégi konferenciáján a gazdasági fellendülést finanszírozó expanzív pénzpolitikát a zászlójára tűző Egyesült Államok, illetve a költségvetési megszorítások szükségességét képviselő európai erők között "alakul ki a frontvonal". A piacok a biztonságosabb befektetési eszközökbe irányítják át befektetéseiket.
Az európai hitelkondíciók romlásával pedig egyre fokozódik annak a veszélye, hogy egyes euróövezeti "perifériális" országoknak, Spanyolországnak, Portugáliának és Olaszországnak nehezére esik majd éppen esedékessé váló törlesztési kötelezettségeik teljesítése.
E két tényező együttesen a befektetői kockázatvállalás szinte teljes eltűnését eredményezte. Az euró árfolyama a jennel szemben emiatt 110,80-ról 109,80-ra, a svájci frankkal szemben 1,3595-ről újabb történelmi mélypontra, 1,3508-ra, a dollárral szemben pedig 1,2351-ről 1,2254-re esett.
Az euróövezet-aspiráns országok kockázatosabb befektetési eszközök köré sorolt devizái is megszenvedték a hangulat látványos romlását. A zloty 4,11-es euró jegyzésről egészen 4,14-ig, a cseh korona forint 25,78-as euró jegyzésről egészen 25,86-ig, a forint pedig 283 körüli euró jegyzésről egészen 286-ig gyengült.
A forint 286 körüli euró jegyzésen június 8-án járt utoljára, amikor a kormány akciótervének bemutatásakor 286-os euró jegyzésről 282-re erősödött. A térségbeli devizák közvetve rontotta az is, hogy a román alkotmánybíróság részben alkotmányellenesnek nyilvánította a kormány és a parlament által már elfogadott költségvetési megszorító intézkedéscsomagot. A román példa ragadóssá válása erősen növelheti a térség kockázati megítélését. A lej 4,22 körüli euró árfolyamról 4,28-ra gyengült.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.