A parlament kapkodása miatt drágulhat a távfűtés
A távfűtés drágulásához vezethet, hogy a módosításból kifelejtették a távhőtermelés céljára vásárolt gáz árát. Így amennyiben a piaci gázár emelkedik, a lakossági tarifákban nem érvényesíthető költségnövekedést az ipari fogyasztóknak eladott gázra terhelhetik a kereskedők – írta a Napi Gazdaság.
A lap pénteki számában megjelent cikk felidézi, hogy Rogán Antal fideszes képviselő szerdán terjesztette a parlament elé a földgáz- és az áramtörvény módosításáról szóló jogszabálytervezetét, amely a lakossági tarifák megállapítását a nemzeti fejlesztési miniszter hatáskörbe utalná. A javaslat az Orbán Viktor miniszterelnök által kedden bejelentett célt szolgálja, miszerint a kormány befagyasztja a közüzemi díjakat.
Sem a keddi bejelentés, sem a törvénytervezet nem szól azonban a távfűtésről, valamint a távhőszolgáltatók által a lakossági távfűtési ellátás céljára vásárolt gázról. Így ha a tervezet mostani formájában emelkedik törvényerőre, az a lakossági távhőtarifák emelkedését okozhatja.
A lap ugyanakkor idézi Barta Juditot, a GKI Energiakutató és Tanácsadó Kft. ügyvezető igazgatóját, aki szerint vélhetően korrigálják a tervezetet, amelyből a sietség miatt maradhattak ki a távfűtésre vonatkozó paragrafusok. A kutató szerint kiterjesztik a moratóriumot a távfűtésre is, így a lakossági ellátáshoz felhasznált gáz esetében is a hatósági árképzés érvényesül. Várakozásai szerint erre az őszi fűtési szezon kezdetéig sor kerülhet. Ellenkező esetben a távfűtés – a lakossági gázzal és árammal szemben – drágulhatna, márpedig csaknem 700 ezer magyar háztartás oldja meg fűtését távhővel.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.