Londoni elemzők a görögök adósság-átalakítási kényszeréről
Görögország a pénzügyi kisegítő csomag és a masszív költségvetési konszolidációs program ellenére valószínűleg végül mégis adósságállományának átstrukturálására kényszerül – jósolták szerdán londoni pénzügyi elemzők.
Úgy vélik, a kényszerű euróövezeti kiigazítások várhatóan tovább lassítják a valutauniós gazdaság kilábalását, és az euróövezeti jegybank (EKB) még két évig nem változtat jelenlegi, igen enyhe kamatpolitikáján.
Az Economist Intelligence Unit (EIU) – a világ legnagyobb, nem befektetési banki jellegű gazdaságelemző cége – júniusra szóló, Londonban már szerdán hozzáférhetővé tett legfrissebb világgazdasági prognózisában azt írta: éppen a hatalmas görög kiadáscsökkentési tervek miatt a hazai össztermék (GDP) olyan mértékű visszaesésétől lehet tartani, hogy az ebből eredő államháztartási jövedelemkiesés semlegesítheti a konszolidációs erőfeszítések hatásait.
További aggodalom forrása a lakossági tiltakozás, ami a kormányzati eltökéltség gyengüléséhez vezethet. A ház szerint ez az euróövezet más „perifériális” gazdaságaira is igaz.
Mindezek alapján az EIU londoni elemzői azt jósolják, hogy Görögország – valószínűleg 2012-ben, amikor a piac erre már jobban fel lesz készülve – rákényszerül adósságszerkezetének átalakítására.
A cég szakértői szerint a szükséges költségvetési konszolidáció Görögországon kívül Portugáliában, Írországban és Spanyolországban is visszahúzó erővel fog hatni a GDP-növekedésre, sőt valószínűleg más euróövezeti államok is a korábban vártnál nagyobb ütemű hiánycsökkentésre fognak törekedni, elkerülendő az esetleges hitelminősítői osztályzatrontásokról szóló piaci híresztelések elterjedését. Mindez szintén nyomást gyakorol majd az euróövezeti növekedésre, amelynek lendülete egyébként is meglehetősen lanyha.
Az EIU e tényezők figyelembevételével rontotta a valutauniós gazdaságra adott növekedési előrejelzését: a ház londoni szakértői most már csak 0,7 százalékos idei és 0,8 százalékos jövő évi GDP-pluszt várnak az euróövezetben az eddigi prognózisban szereplő 0,8, illetve 0,9 százalék helyett.
A Fitch Ratings nemzetközi hitelminősítő Londonban kiadott új helyzetértékelése szerint mindazonáltal Görögország egyelőre elkerülte a súlyos recessziót, és a bizalmi válság elsősorban a korábbi, félrevezető költségvetési adatközléseket és a költségvetési fegyelmezetlenségeket tükrözi.
A Fitch kiemeli, hogy az általa 53 milliárd euróra becsült idei görög bruttó finanszírozási igény „jelentéktelenné halványul” az európai kormányok összesített idei bruttó hiteligénye mellett, amely a cég szerint eléri a 2200 milliárd eurót (több mint 600 ezer milliárd forint).
Az Economist Intelligence Unit szerdai előrejelzése szerint azonban a valutauniós költségvetési problémák miatt az EKB pénzügypolitikája is enyhébb lesz a korábban jósoltnál. A cég módosított prognózisa az, hogy az euróövezeti jegybank egészen 2012 harmadik negyedévéig nem emeli jelenleg 1,00 százalékos alapkamatát. Az EIU londoni elemzői eddig 2011 negyedik negyedévére valószínűsítették az első euróövezeti kamatemelést. Az euróövezeti pénzügypolitika szigorításának halasztását már más nagy londoni házak is jósolják.
A JP Morgan bankcsoport londoni befektetési részlege által éppen az új EIU-prognózis közzététele előtt ismertetett, felülvizsgált előrejelzés szerint a ház most azzal számol, hogy a valutauniós jegybank 2011 végéig biztosan nem változtat irányadó kamatán. A JP Morgan szakértői korábban 1,50 százalékpontos EKB-kamatemelést és így 2,50 százalékra emelkedő euróövezeti alapkamatot jósoltak a jövő év végéig.
A cég londoni elemzői az EKB-prognózis módosításával együtt lejjebb vitték a közép-európai jegybanki kamatokra adott előrejelzésüket is. A ház Magyarországon a korábbi 5,00 százalék helyett 4,50 százalékos idei kamatmélypontot, és 5,50 százalék helyett 5,00 százalékos jövő év végi MNB-kamatszintet vár.
Az EIU a szerdai új előrejelzésben fenntartotta ugyanakkor azt a jóslatát, hogy az amerikai jegybank szerepét betöltő Federal Reserve már 2011 második felében szigorításba kezd, sőt a ház elemzői szerint a kockázat inkább az, hogy az amerikai pénzügypolitika feszesebbre vonása már az idén megkezdődik, mivel a kamatpiaci határidős jegyzések a Fed szövetségi napikamat-céljának 2010 végi emelését árazzák.
A kamatkülönbözet a dollárnak kedvez, ezért az EIU jelentősen módosította árfolyamprognózisát is: 2010-re, egész évi átlagban 1,30 dolláros euróárfolyamot vár az eddigi 1,36 dollár helyett, 2011-re pedig 1,22 dollárra módosította egész évi átlagos euróárfolyam-jóslatát a korábbi előrejelzéseiben szereplő 1,39 dollárról.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.