2010. május. 18. 11:33 MTI Utolsó frissítés: 2010. május. 18. 11:22 Gazdaság

Baj van a vajjal – hatalmas drágulás

Hetek óta emelkedik a vaj ára a nemzetközi piacokon, helyenként 30 százalékos a drágulás. Németországban a vaj kiskereskedelemi ára is felment, és Ausztriában is emelésre készülnek az üzletláncok.

Német márkázott vaj. Lassan aranyárban lesz
n24.de

Németországban a legnagyobb áruházláncoknál, az Aldi Süd, a Penny, az Edeka és a Rewe áruházlánc üzleteiben 23,5 százalékkal többet kell fizetni a vajért, mint az előző héten.

Ausztriában a vaj árának emelésére készül a Spar és a Magyarországon Aldi néven működő Hofer. A Rewénél jelenleg nem terveznek ilyesmit, de szoros figyelemmel kísérik a piaci folyamatokat. „Ha a három nagy közül az egyik megmozdul, akkor a többiek követik” – mondta Johann Költringer, az osztrák tejterméktanács elnöke.

A szakértő szerint az is jellemző, hogy a németországi áremelések három héten belül átgyűrűznek Ausztriába. A vaj drágulása csak az első lépés, hamarosan más tejtermékek ára is emelkedik majd – tette hozzá Költringer.

Németországban május elején a tej árát is megemelték, az 1,5 százalékos zsírtartalmú literje 4,2 százalékkal, a 3,5 százalékos zsírtartalmú tej 3,7 százalékkal drágult.

A világpiacon növekszik a kereslet a vaj iránt, és hiány alakult ki. Szakértők ezt a lassanként beinduló konjunktúrával és az Európai Unió exportjának a növekedésével magyarázzák. Az uniós kivitelt segíti az euró gyengülése is, a termelők így kedvezőbb pozícióból tárgyalhatnak a felvásárlókkal.

zöldhasú
Hirdetés
hvg360 Tiszai Balázs 2025. január. 06. 09:30

MVM-terjeszkedés Romániában: a helyiek szerint Orbán most tolja be az országba Putyin trójai falovát

A magyar állami energiacég kivásárolja a német E.On-t Románia második legnagyobb gázcégéből. A helyi félelmek szerint, ha az üzlet lezárul, az MVM orosz gázzal fogja ellátni az ország háztartásainak csaknem felét, és ezzel nagyban erősödik Moszkva befolyása Bukarestben. A tranzakció 2025 első felében zárulhat, de még elkaszálhatják. Ennek az esélyét erősítheti az a sürgősségi rendelet, mellyel a román kormány megakadályozhatja a stratégiai fontosságú vállalatok “ellenséges” átvételét.