2010. május. 06. 11:57 Utolsó frissítés: 2010. május. 06. 11:51 Gazdaság

Hullámvasúton a forint: a válság kirobbanása óta nem volt ilyen

Még nem túl gyenge a forint Oszkó Péter szerint, az árfolyam-ingadozás viszont okot adhat némi aggodalomra.

Se a túl erős, se a túl gyenge forint nem tenne jót a magyar gazdaságnak – mondta Oszkó Péter leköszönő pénzügyminiszter egy csütörtöki interjújában. A szaktárca vezetője felhívta a figyelmet, hogy az erős magyar fizetőeszköz az exportra, s így a gazdasági növekedésre lenne negatív hatással, míg a gyenge hazai deviza a devizahiteleseket sodorná nehéz helyzetbe. Oszkó jelezte, hogy szerinte a mostani euróárfolyam nagyjából ideális, s gondot ezúttal is – ahogy a gazdasági krízis kirobbanásakor – csak a túlzott volatilitás okozhat.

A közös európai pénz jegyzése egyébként csütörtök délelőtt tovább emelkedett, s tavaly október óta először áttörte a 280-as szintet. Ha szigorúan vesszük, akkor ez közel 12 hónapos csúcsnak számít, hiszen tavaly ősszel egyetlen kötés erejéig ugrott ilyen magasságokba az árfolyam. Az euró alig nyolc kereskedési nap alatt közel 20 forinttal drágult, ilyen mértékű forintgyengülésre 2008 októbere, a gazdasági krízis kiéleződése óta nem volt példa.

A dollár és a frank esetében nincs kérdés egyértelműen egy éve nem látott magasságban jár az árfolyam. A zöldhasú jegyzése ugyan a reggeli gyengülést követően kissé erősödött, de még most is 218 felett jár (kora reggel pedig egészen 220-ig szaladt). A frankért fél 11 tájban 194,6 forintot kértek, de 196 felett is megfordult ma az alpesi deviza jegyzése, ilyen pedig tavaly április 28-a óta nem fordult elő.

További részletek: ecoline.hu

zöldhasú
Hirdetés
hvg360 Tiszai Balázs 2025. január. 06. 09:30

MVM-terjeszkedés Romániában: a helyiek szerint Orbán most tolja be az országba Putyin trójai falovát

A magyar állami energiacég kivásárolja a német E.On-t Románia második legnagyobb gázcégéből. A helyi félelmek szerint, ha az üzlet lezárul, az MVM orosz gázzal fogja ellátni az ország háztartásainak csaknem felét, és ezzel nagyban erősödik Moszkva befolyása Bukarestben. A tranzakció 2025 első felében zárulhat, de még elkaszálhatják. Ennek az esélyét erősítheti az a sürgősségi rendelet, mellyel a román kormány megakadályozhatja a stratégiai fontosságú vállalatok “ellenséges” átvételét.