2010. május. 05. 13:33 MTI Utolsó frissítés: 2010. május. 05. 12:54 Gazdaság

Bomba tengeri kincsüzlet egy ezeréves kínai hajóronccsal

Hullámsírban nyugvó kínai hajóroncsból öt évvel ezelőtt felszínre hozott kincseket – többek között gyöngyökkel, rubinnal és zafírral kirakott arany ékszereket, valamint értékes porcelánokat – árvereznek el szerdán Indonéziában.

Az ázsiai ország kormánya által szervezett aukción 271 ezer tétel szerepel. A javarészt az Öt dinasztia korából, vagyis a 907-960 közötti évekből származó kincsek értékét 80 millió dollárra (17 milliárd forint) becsülik.

A kínai hajó roncsára halászok találtak rá Jáva szigetének nyugati partjánál, Cirebon városától 145 kilométerre. A páratlan leleteket 30 búvár összesen 22 ezer merülés alatt szabadította ki a víz fogságából. „A tárgyak kilencven százaléka porcelán és kerámia” – számolt be az árverési bizottság titkára.

Az aukción mintegy 20 vállalat és egyéni vásárló jelezte érdeklődését, legtöbbjük kínai, de a szingapúri nemzeti múzeum is érdeklődik. Az indonéz kormány letétet kér az érdeklődőktől, akiknek a 80 millió dolláros becsült összérték húsz százalékát, vagyis 16 millió dollárt (3,4 milliárd forint) kell befizetniük ahhoz, hogy licitálhassanak. Keddig ezt senki sem fizette be.

Az indonéz kormány beleegyezett abba, hogy a befolyó összeget megosszák a kincseket felszínre hozó vállalkozással.

zöldhasú
Hirdetés
Kult Sztupa Melitta Boglárka 2025. január. 08. 19:48

„Varázslatos, de nehéz is látni, hogy valaki, akit már ennyire szeretsz, rohan be sírva az erdőbe, te meg ott vagy kamerával a kezedben”

Felépülő függőkről szól Miklós Ádám negyedik, egész estés dokumentumfilmje, a Varsói Nemzetközi Filmfesztiválon a zsűri különdíját elnyerő Mélypont érzés. A filmben megismerhetjük Borókát, a nehéz családi háttérrel rendelkező gimnazista lányt és Szilvesztert, a fiatal, szexualitásával küzdő férfit, akik a budapesti Megálló Csoport Alapítvány foglalkozásain vesznek részt. A Megálló reintegrációs közösségi házában olyan innovatív módszereket alkalmaznak terápiás céllal, mint amilyen például a sziklamászás. Erről is kérdeztük a film alkotóját, de szóba kerültek még a dokumentumfilmezés etikai dilemmái, a filmesek felelőssége, a függőség társadalmi megbélyegzettsége, valamint a mentális egészségünkkel való törődés jelentősége.