A magyarságot sújtó, a nemzeti emlékezetben máig fennmaradt sorscsapások közül talán a tatárjárásként ismert 1241-42-es mongol betörés és pusztítás az egyik legsúlyosabb. Ebből a korból származó kincsekre bukkantak a régészek - olvasható a Sírásók blogon.
Szank település a Kiskunság középső részén, nagyjából Kiskunfélegyháza és Kiskunhalas között található félúton. A falu környékén korábban már kétszer bukkantak tatárjáráskori leletekre. Az 1960-as évek közepén egy 113 darab friesachi érmét tartalmazó lelet látott napvilágot, míg 1971-ben a helyi Haladás Tsz. egyik birkahodályának építésekor egy 1181 érméből álló kollekció került elő, melyek között 853 magyar brakteáta is volt.
2009 decemberében a második lelőhelytől alig 200 méterre a Városföld-Drávaszerdahely földgáz szállítóvezeték építési munkái folytak, amelynek régészeti szakfelügyelete során egy Árpád-kori település kis részlete került elő. A keskeny nyomvonalon a 2010. március 1-17. között a Kulturális Örökségvédelmi Szakszolgálat végzett feltárást. Itt 1500 m2-es területen összesen 12 objektumot tártak fel - írja a blog szerzője. Részletekért és a leletek képeinek megtekintéséhez látogasson el a Sírásók blogra.