2010. április. 27. 17:35 MTI Utolsó frissítés: 2010. április. 27. 18:33 Gazdaság

London: az Orbán-MNB-vita leállíthatja a kamatcsökkentést

Londoni elemzők szerint már reagál a piac a Simor András jegybankelnök távozását szorgalmazó nyilatkozatokra: a hatások erősödése a kamatcsökkentési ciklus leállásához is vezethet.

"A jelek szerint már reagál a piac" a magyar jegybank vezetőjének távozását szorgalmazó nyilatkozatokra, és a piaci hatások esetleges erősödése a kamatcsökkentési ciklus leállásához is vezethet – vélekedtek kedden londoni felzárkózó piaci elemzők.

A Barclays Capital, a londoni City egyik vezető befektetési bankcsoportja a magyarországi kamatpálya jobb előrejelzése végett rendszeres "MNB-közleményelemző" szolgáltatást nyújt a befektetőknek a magyar jegybank minden kamatdöntő ülése után, kielemezve azokat a nyelvezetbeli különbségeket, amelyek a monetáris tanács egymást követő kommentárjai között mutatkoznak.

A cég kedden közzétett új "MC Tracker" elemzése ugyanakkor külön megemlíti Pokorni Zoltán aznapi tévényilatkozatát, amelyben a Fidesz alelnöke Simor András MNB-elnök lemondását szorgalmazta. Barclays Capital londoni elemzői szerint ha az ezzel kapcsolatos "politikai zaj" miatt "folytatódik a kockázati prémiumok visszarakódása" a forinteszközökre, az okot adhat a monetáris tanácsnak az enyhítés leállítására.

A Barclays Capital elemzői szerint "a Fidesz által kiválasztott" esetleges új MNB-elnök sem folyamodna feltétlenül a hagyományostól eltérő pénzügypolitikai lépésekhez. Tekintettel azonban arra a bizalomra, amelyet a piac a jelek szerint a mostani MNB-vezetés iránt mutat, bármilyen "kierőszakolt változtatás" piaci kilengéseket okozhat, és ennek következményeként leállhat a jegybanki kamatcsökkentés – áll a londoni befektetési ház keddi elemzésében.

A piaci hatás lehetőségét más nagy londoni házak is már felvetették. A JP Morgan bankcsoport londoni befektetési elemzői a magyarországi választási eredményeket értékelő hét eleji kommentárjukban szintén annak a véleményüknek adtak hangot, hogy a kormány és a jegybank közötti feszültség potenciális éleződése nyomást gyakorolhat a befektetői hangulatra.

zöldhasú
Hirdetés