2010. április. 20. 09:55 Utolsó frissítés: 2010. április. 20. 10:39 Gazdaság

Túl erős a forint?

Az elmúlt egy-másfél hétben a lengyel és a cseh monetáris politika döntéshozói több ízben is indokolatlanul erős helyi devizákról, illetve a zloty és a korona gyengítését célzó akciókról beszéltek. Bár a forint euróhoz viszonyított árfolyama ugyanúgy a 2008 decemberi szint környékén mozog, mint az említett két régiós devizáé, hazánkban fel sem merült a fizetőeszköz gyengítése.

Április 9-én a lengyel jegybank hivatalos közleményben jelentette be, hogy 12 évnyi szünet után először avatkozott be a devizapiaci folyamatokba, s a nyílt piacon zlotyt adott el, mivel úgy véli: az erős helyi deviza veszélyezteti a gazdasági növekedést. Bő egy héttel később Ludwik Kotecki pénzügyminiszter-helyettes jelezte: bár az intervenció eredményes volt, a zloty még mindig túl erős, így számítani lehet további jegybanki akciókra. Mint fogalmazott: a gazdasági felépülés még mindig gyenge, így a kormányzatnak és a nemzeti banknak is mindent meg kell tennie a gazdaság erősítése érdekében. Bár a szaktárca helyettese nem kívánt optimális árfolyamot meghatározni, nyilatkozata így is felért egy szóbeli intervencióval, a zloty ugyanis 2 hónapja nem látott mértékben gyengült hétfőn.

A lengyel jegybank intervencióját követően a csehek is jelezték, hogy sor kerülhet a korona gyengítésére, igaz ők más módszert választanának. A Cseh Nemzeti Bank alelnöke, Miroslav Singer múlt hét közepén közölte: elképzelhető, hogy a Monetáris Tanács következő ülésén az alapkamat további csökkentéséről döntenek, az azonban bizonyos, hogy rövidtávon nem gondolkodnak kamatemelésben. Korábban szakértők azt valószínűsítették, hogy az év második felében megindulhat a kamatemelés, a legfrissebb hírek azonban későbbi szigorítást valószínűsítenek.

Részletek az Ecoline.hu-n.

zöldhasú
Hirdetés