2010. március. 26. 14:05 MTI Utolsó frissítés: 2010. március. 26. 13:53 Gazdaság

Korlátozni akarják az igazságügyi maffiát Oroszországban

Az orosz parlament alsóháza (állami duma) pénteki ülésén moratóriumot hirdetett egyes gazdasági bűncselekményekkel gyanúsított személyek őrizetbe vételére, valamint szabályozta és egységesítette a regionális parlamentek létszámát.

A Dmitrij Medvegyev elnök javaslatára meghirdetett moratórium értelmében néhány gazdasági bűncselekményfajta elkövetőit a továbbiakban nem helyezik vizsgálati fogságba, hanem óvadék fejében szabadlábon maradhatnak.

A moratórium fő célja – amint erről maga az elnök is nyíltan szólt – hogy gátat vessenek a vállalkozók alaptalan vádak miatti elzárásának. Ez gyakori jelenség Oroszországban, és sokszor az az oka, hogy valaki vagy valakik szemet vetettek egy-egy sikeres üzletember vállalatára vagy vagyonára. A vizsgálati fogság ideje szinte korlátlanul hosszabbítható, s közben esetleg „rábeszélik” az illetőt, hogy szabadságáért és minimális pénzért adja el tulajdonát. Ha erre nem hajlandó, akár el is ítélhetik, de vállalkozásai távollétében bizonyosan tönkremennek.

A jogszabály – amely több törvény módosítását kívánja meg – számos bűncselekményfajtával bővíti azoknak a listáját, amelyek elkövetői nem helyezhetők vizsgálati fogságba, a bűntett értékének arányában meghatározza az óvadék mértékét, és jelentősen megemeli a „különösen nagy érték” minősítés határát. Végül az eddigi 200 ezer rubelről – mintegy 1,3 millió forintról – több mint hárommillió forintnyira emeli az azon tisztségviselőkre kiszabható bírságot, akik akadályozzák a törvényes vállalkozói tevékenységet.

A regionális parlamentek mandátumaink számát ugyancsak az államfő indítványára egységesítették, elsősorban anyagi megfontolásokból, mert számos helyen indokolatlanul nagy létszámú testületek működtek. Az új szabályozás értelmében 500 ezer választó esetén 15-50 lehet a mandátumok száma, s ez fokozatosan emelkedik a választók számával arányosan: több mint kétmillió választó esetén 45-110 képviselőből állhat a helyi parlament. Ez a jogszabály 2011. augusztus 1-én lép életbe.

zöldhasú
Hirdetés
hvg360 Tiszóczi Roland 2024. november. 30. 07:00

Európának a katonai kiadások duplája sem lenne elég, ha az USA nélkül kellene védenie Ukrajnát

Donald Trump úgy vélekedhet, hogy legyen most tűzszünet a jelenlegi ukrajnai frontvonalon, Európa pedig oldja meg önerőből a térség biztonságának későbbi fenntartását. Ennek oka részben az, hogy az Egyesült Államoktól a közel-keleti és a csendes-óceáni térség növekvő feszültségei is igénylik az erőforrásokat. Kérdés, mennyi pénz és főként mennyi idő kell az európai hadiipar felfuttatására. Ami Magyarországot illeti, a honvédségi beszerzéseket intéző állami cég elleni kibertámadásban kiszivárgott dokumentumok szerint a jövőben feltehetően annyit sem költ majd védelemre, mint amennyit a NATO-ban vállalt.