2010. március. 23. 14:39 MTI Utolsó frissítés: 2010. március. 23. 14:30 Gazdaság

Firtas visszatér a gázüzletbe, újraindul a „biznesz”

Dmitrij Firtas, a RosUkrEnergo társtulajdonosa, aki a tavaly januárban aláírt új orosz-ukrán gázszállítási szerződés nyomán elveszitette közvetítői szerepét a Gazprom és Ukrajna között, a hatalomváltás után visszatér az ukrán gázüzletbe: a Naftogas két fontos cége, az UkrTransGaz és az UkrGazDobicha élére Firtas eddigi közeli munkatársait nevezték ki hétfőn – írta a Kommerszant című orosz lap kedden.

Szakértők úgy vélik, Firtas jelentős hatással lesz az orosz-ukrán gáztárgyalásokra, amelyek a Kommerszant értesülései szerint már kedden megkezdődnek Moszkvában. A Gazprom tájékoztatása szerint Alekszej Miller vezérigazgató hétfőn fogadja Jurij Bojko tüzelő- és energetikai minisztert, valamint Jevgenyij Vakulint, a Naftogaz vezérigazgatóját. Előzőleg Viktor Janukovics új elnök a tavaly januári gázháborúnak véget vető, Julija Timosenko akkori kormányfő által aláírt szerződés felülvizsgálatát és az abban foglaltnál csekélyebb gázárat követelt.

A Kommerszant szerint Ukrajna energetikai ágazatában és a gázmonopóliumban gyakorlatilag azok kerültek újra hatalomra, akiknek közreműködésével a RoszUkrEnergo (RUE) közvetítő szerepét biztosító sémát kialakították 2004-ben, amikor a Naftogaz vezére éppen Jurij Bojko mostani miniszter volt. A RUE 50 százalékban a Gazprom, 45 százalékban Dmitrij Firtas és 5 százalékban Firtas társa, Ivan Furszin tulajdonában van. Az orosz, illetve a türkmenisztáni gáz a RUE közvetítésével került Ukrajnába, és az átvett mennyiségből Firtas Magyarországra, Lengyelországba és Romániába is tudott exportálni.

Az első orosz-ukrán gázháború - 2006 - után a RUE a türkmenisztáni gáz kizárólagos ukrajnai importőrévé lett: a Gazprom megvette és az ukrán határra szállította a gázt, majd a határon a gázt megvásárolta a RUE. A Gazprom ezen sokszor nem keresett, a RUE pedig nem egyszer még késett is a fizetéssel.

A RUE-t a tavaly január 19-én aláírt szerződéssel zárták ki a sémából. A szerződés a második orosz-ukrán gázháborúnak vetett véget, amelynek során Kijev közel két hétre leállította az Európába irányuló orosz gázszállításokat. A közvetítők kizárását Julija Timosenko követelte, főleg mert egyes források szerint Firtas 2004-ben Viktor Juscsenko akkori elnök kérésére került a jövedelmező közvetítői szerepbe, és anyagilag is támogatta Juscsenkót.

Firtas a szerződés nyomán elvesztette a Gazprommal fennálló minden szerződését - nem tudott egyebek között az akkor még a tulajdonában lévő Emfesznek sem szállítani -, s most peres úton keresi igazát a stockholmi választott bíróságon, de nem a Gazprommal, hanem a Naftogazzal szemben, amelytől összesen mintegy 6 milliárd dollárt követel.

Mihail Korcsemkin, az East European Gas Analysis amerikai elemző cég vezetője a lapnak nyilatkozva úgy vélte, Firtas aligha kerül vissza az ukrajnai szállítások sémájába, de „érdekeit így, vagy úgy figyelembe veszik majd”. Korcsemkin szerint Firtas embereit azért helyezték a megfelelő pozíciókba, hogy pénzt keressenek különböző közvetítői sémákon. „Még az is lehet, hogy Bojko miniszter most nem Ukrajnának, vagy a Naftogaznak, hanem a régi, vagy új közvetítőknek igyekszik árkedvezményt szerezni, amikor felkeresi a Gazpromot” – mondta Korcsemkin.

zöldhasú
Hirdetés
hvg360 Lőrincz Tamás 2025. január. 06. 06:30

A választás időpontjánál is fontosabb, telik-e osztogatásra a Fidesznek, miközben a kilátásoknál csak a közhangulat rosszabb

A Tiszának az előrehozott választás témájának napirenden tartása – ezzel együtt leginkább annak elkerülése – mellett a pártépítés lesz a legfőbb feladata 2025-ben, a Fidesznek pedig a gazdaság felpörgetése és saját táborának megtartása. Mi vár a magyar politikára és a választókra a most kezdődő évben?