2010. március. 05. 13:59 MTI Utolsó frissítés: 2010. március. 05. 13:56 Gazdaság

Elrendelték a nyomozást a Magyar Posta székházának eladása ügyében

Különösen jelentős, több mint 500 millió forintos vagyoni hátrányt okozó hűtlen kezelés gyanúja miatt elrendelték a nyomozást a Magyar Posta régi székházának értékesítése ügyében pénteken - közölte a Fővárosi Főügyészség.

A főügyészség szóvivőjének, Skoda Gabriellának a közleménye szerint pénteken "különösen jelentős vagyoni hátrányt okozó hűtlen kezelés" gyanúja miatt rendelték el a nyomozást, Balsai István (Fidesz) országgyűlési képviselő feljelentése alapján. A feljelentés szerint a Magyar Posta Zrt. régi székházának értékesítésével és az új székház bérleti szerződésével kapcsolatosan történt vagyonkezelési kötelességszegés következtében a Magyar Posta Zrt.-t, és ez által a magyar államot több mint 500 millió forint vagyoni hátrány érte. A nyomozás lefolytatásával a Fővárosi Főügyészség a Budapesti Rendőr-főkapitányság Gazdaságvédelmi Főosztályát bízta meg.

A Fidesz február 18-án tett feljelentést a legfőbb ügyésznél a Magyar Posta székházainak ügyében. A feljelentés másnapján, február 19-én a vagyonkezelő azt közölte: nem érte gazdasági hátrány a Magyar Postát a székházeladásnál, sőt összességében nyereség keletkezett. Balsai István március 3-án tartott sajtótájékoztatóján emlékeztetett rá: egyrészt a Magyar Posta egykori, Krisztina körúti székházának értékesítése miatt tettek feljelentést, másrészt a posta új, XIII. kerületi székházának bérletével kapcsolatban, hűtlen kezelés gyanúja miatt.

A Krisztina körúti épületről azt mondta: a Fidesz szerint az eladásnál olyan vagyonvesztés történt, amelyet csak szándékosan lehetett elkövetni, és amely megalapozza a hűtlen kezelés gyanúját. Közölte: a Buda egyik legdrágább helyén fekvő épületet négyzetméterenként alig 200 ezer forintért "pocsékolta el" a tulajdonjogot gyakorló vagyonkezelő, illetve a posta akkori vezetése.

A másik "postaszékház-ügy" a XIII. kerületi irodaház 10 évre szóló bérbevétele. Ezzel kapcsolatban Balsai István azt mondta, a 10 éves időtartamra szóló bérleti díj összesen mintegy 10 milliárd forint, holott a hitelképes, nyereséges posta saját tulajdonú székházát is rendbe tudta volna hozni, vagy egy új székházat is fel tudott volna építeni. Ehelyett eladósította az adófizetőket - jegyezte meg.

A Krisztina körúti "Postapalota" eladása kapcsán tett fideszes nyilatkozatra a Wallis cégcsoporthoz tartozó vevő, a Wing Zrt. közleményben tudatta: közel másfél milliárd forint nyereséggel adta el a Magyar Posta a Krisztina körúti székházát. A Wing Zrt. hivatkozott az Állami Számvevőszék (ÁSZ) 2009. szeptember 2-i jelentésére, amely az ingatlan értékét a 114-es posta területére vonatkozó bérleti joggal terhelten 2,81 és 3,385 milliárd forint között állapította meg. A cég szerint a vevő ehhez képest 4 milliárd 20 millió forintért vásárolta meg az ingatlant.

"Balsai István állításával ellentétben az ÁSZ jelentés nem tartalmaz olyan megállapítást, mely szerint a reális ár alatt értékesítették a Krisztina körúti Postapalotát" - írta Wallis. A cég szerint a fideszes képviselő ezeken túl még hibásan számolt négyzetméterárat közölt a sajtóval. A közleményben az is olvasható: a Wing Zrt. már korábban bejelentette, amennyiben a magyar állam utólag mégsem ért egyet a Postapalota eladásával, a korábbi vételáron felajánlja visszavásárlásra az ingatlant.

 

 

zöldhasú
Hirdetés