2010. március. 02. 12:00 MTI Utolsó frissítés: 2010. március. 02. 12:07 Gazdaság

OTP: Csányi optimistább, mint a menedzsmentje

Az OTP az idén nem tesz közzé eredménytervet a kockázati bizonytalanságok miatt, mindössze annyit közöltek kedden, hogy a konszolidált hitelportfólió mintegy öt százalékos csökkenésével és a betétállomány öt százalék körüli növekedésével számolnak.

Csányi Sándor, az OTP Bank elnök-vezérigazgatója az éves gyorsjelentést értékelő keddi budapesti sajtótájékoztatón hangsúlyozta: nem ez az első év, hogy nem tesznek közzé eredménytervet, s ennek egyik oka, hogy − bár eddig mindig teljesítették a bejelentett célkitűzést, miként 2009-ben is − az elemzők ettől eltérő előrejelzésekkel számoltak. Elmondta azt is, hogy elképzelései az idei évről eltérnek a menedzsmentétől, szavai szerint az övé optimistább, amelyet az idei első hónap is igazolt.

Az OTP csoport kedden az elemzői várakozásoknál 35 százalékkal magasabb negyedik negyedéves profitról számolt be . Az utolsó háromhavi 20,4 milliárd forintos nettó profittal teljesült az év elején kitűzött 150 milliárd forintos éves eredmény is − derül ki a társaság által közzétett gyorsjelentésből. A 2009-es 151,5 milliárd forintos nyereség ugyanakkor csaknem 70 milliárd forinttal és több mint 30 százalékkal elmarad a 2008-as 218,7 milliárdos profittól. Hasonló arányban, 250 milliárdról 172 milliárdra csökkent az adózás előtti eredmény. A működési eredmény ugyanakkor nőtt, a 2008-as 368,9 milliárd után tavaly már 438,1 milliárd forint volt.

Az elnök-vezérigazgató kiemelte, hogy az OTP Bank tőkehelyzete kiváló, az úgynevezett TIER I-es mutató 13 százalék fölötti, az OTP-nek inkább tartalékai vannak, mint várható veszteségei a könyvekben, így ha javul a gazdasági környezet, jelentős növekedési potenciállal rendelkezik a bank, s azzal élni is fog, néhány szomszédos országban. Romániában, Szerbiában és Szlovákiában akvizíciós lehetőségeket is vizsgálnak.

Csányi Sándor elmondta, hogy a bankcsoport likviditási tartalékainak értéke meghaladja a 6 milliárd eurót, ami többek között azt jelenti, hogy az OTP-csoport 2016-ig lenne képes minden külső forrás bevonása nélkül kifizetni a tartozásait. Megjegyezte azt is, hogy az OTP heteken belül visszafizeti annak az 1,4 milliárd forintos állami támogatásnak a második felét is, amelyet a válságra való tekintettel kapott. Ugyanakkor az OTP nem mond le a piaci források bevonásáról sem, bár a jelenlegi piaci körülmények között csak jelképesen van jelen a piacon, amit mutat a tavalyi 225 millió, illetve az idei 100 millió svájci frank összegű kötvény kibocsátása.

Az OTP elnök-vezérigazgatója kiemelte azt is, hogy miközben megfelelő tartalékokat képeztek a banknál − 2009-ben 266 milliárd, 2008-ban 119 milliárd, 2007-ben pedig 40 milliárd forint tartalékot képzett az OTP −, tavaly is aktívan finanszírozta a vállalkozásokat, és a lakossági szegmensben is segítette a fizetési nehézséggel küzdő ügyfeleket.

 

zöldhasú
Hirdetés
hvg360 Tiszai Balázs 2025. január. 06. 09:30

MVM-terjeszkedés Romániában: a helyiek szerint Orbán most tolja be az országba Putyin trójai falovát

A magyar állami energiacég kivásárolja a német E.On-t Románia második legnagyobb gázcégéből. A helyi félelmek szerint, ha az üzlet lezárul, az MVM orosz gázzal fogja ellátni az ország háztartásainak csaknem felét, és ezzel nagyban erősödik Moszkva befolyása Bukarestben. A tranzakció 2025 első felében zárulhat, de még elkaszálhatják. Ennek az esélyét erősítheti az a sürgősségi rendelet, mellyel a román kormány megakadályozhatja a stratégiai fontosságú vállalatok “ellenséges” átvételét.