Milyen megtakarításhoz milyen adókedvezmény tartozik – szakértők magyarázzák
A januárban hatályba lépett adóváltozások jelentős hatással lesznek a hazai lakossági befektetési piacra, elsősorban a hosszabb távú megtakarítások irányába mozdulhat el a piac a Pioneer Alapkezelő és az RSM DTM Hungary szakértői szerint.
Amennyiben az értékpapír-piacokon nem következik be nagy árfolyamesés, a betétekből jelentős tőke áramolhat át a már most is jóval nagyobb hozamlehetőséggel hordozó befektetések irányába. A legnagyobb érdeklődés várhatóan a befektetési alapok, ezek közül pedig még mindig a valamilyen tőke-, illetve hozamvédelmet nyújtó termékek iránt mutatkozik majd – hangsúlyozta Vízkeleti Sándor, a Pioneer Alapkezelő vezérigazgatója.
Ha a magánszemély tartós befektetési szerződéssel köti le megtakarításait legalább 3, vagy 5 évre, akkor az elért hozamot 10, illetve 0 százalék adó terheli. Ha viszont a lekötést három éven belül megszakítja, úgy az adó mértéke 20 százalék lesz. A tartós befektetési szerződés adókedvezményeivel kapcsolatban egyetlen kikötésként azt fogalmazták meg, hogy a befektetést csak meghatározott, forintban denominált pénzügyi eszközökben, illetve forint alapú bank- és takarékbetétben lehet elhelyezni.
A tartós befektetési szerződés Hegedüs Sándor, az RSM DTM Hungary adópartnere szerint a jó adókedvezmények miatt nagy népszerűségre tehet szert a már korábban értékpapírszámlát nyitók, illetve a bankbetétet kedvelő ügyfelek körében, amellett banki oldalon nem elhanyagolható szempont, hogy újabb források bevonását inspirálhatja. Ráadásul, e befektetési forma előnye, hogy a takarékoskodó szabadon választhat saját befektetési stratégiája alapján a banki betétek, befektetési alapok, állampapírok, valamint részvény- és határidős ügyletek között.
Vízkeleti Sándor elmondta, hogy ilyen szerződés létesítésére évente csak egyszer van lehetőségük a befektetőknek. Már az induláskor érdemes eldönteni, hogy inkább betét vagy inkább értékpapír jellegű befektetéseket szeretnének tartani, mert ennek függvényében kell számlatípust választani. Persze egy-egy számla mindkét típusból nyitható, ha valaki kétféle eszközben is szeretne megtakarítani.
Január 1-jétől a korábban csak tőzsdei ügyletekből származó jövedelmekre vonatkozó kedvezőbb adózási módot kiterjesztették az ellenőrzött tőkepiaci ügyletekre is. Ennek keretében már nemcsak bizonyos tőzsdéken, hanem azokon kívül kötött, meghatározott feltételeket teljesítő ügyletekre is csak 20 százalékos személyi jövedelemadót kell fizetni.
Hegedűs Sándor szerint a kedvezőbb szja-kulcs mellett további előny, hogy ezt a jövedelmet nem terheli százalékos egészségügyi hozzájárulás, továbbá a korábban csak tőzsdei ügyletekre vonatkozó évek közötti veszteség-átcsoportosítás lehetőségét kiterjesztették a tőzsdén kívüli ügyletekre is.
Az élet-, vagy nyugdíjbiztosításhoz kapcsolódó, magánszemélyek által igényelhető adókedvezmény lehetősége megszűnt az idei évtől, továbbra is adómentes viszont az elért hozam – hívta fel a figyelmet Vízkeleti Sándor. Az életbiztosítások egyik legfőbb előnye, hogy haláleset bekövetkeztekor az örökösök a kifizetéshez adó és örökösödési illeték nélkül jutnak hozzá.
Korábban ha valaki életbiztosítást kötött, és az legalább 10 éves időtartamra vagy teljes életre szólt, akkor a biztosított az adott évben befizetett összeg 30 százalékáig, de legfeljebb 100 ezer forintig terjedő adókedvezményt vehetett igénybe. Igaz, a kedvezmény csak egy szűkebb szegmenst érintett, hiszen ezzel teljes egészében csak akkor élhetett az ügyfél, ha éves jövedelme nem érte el a 3,4 millió forintot. Az életbiztosítások után 2008-ban 23 milliárd forint körüli összeget igényeltek vissza adókedvezményként, így nagyjából ekkora tétel gyarapítja majd – először 2011-ben – a kedvezmény eltörlésével a költségvetést.
A nyugdíj-előtakarékossági számla, bár tavaly a kedvezmények eltörlése kapcsán veszélybe került, végül támogatott megtakarítási forma maradt. 2006-os indulásakor a negyedik pillérként emlegetett lehetőség támogatói azt remélték a konstrukciótól, hogy a kisbefektetők kedvét is meghozza a kockázatosabb, elsősorban részvénybefektetések iránt, hiszen az adó-visszatérítés mérsékli a kockázatokat, így a tőzsdei ügyletek a lakossági vonalon is lökést kaphatnak. A NYESZ jelentős előnye ugyanis, hogy a befektetési politika itt is egyénileg, igény szerint alakítható ki.
A nyugdíj-előtakarékossági számla azoknak nyújt jó lehetőséget, akik tudatosan kezelik pénzügyeiket, és gondolnak nyugdíjas éveikre – fejtette ki a Pioneer Alapkezelő vezérigazgatója. A NYESZ számlákra befizetett összegek után az előtakarékoskodó 30 százalékos, de maximum 100 ezer forintos adókedvezményre jogosult, a befektetett megtakarítás hozama pedig kamatadó-mentes. A 2020. január 1. előtt nyugdíjba vonulók esetében még nagyobb a támogatás mértéke, itt az adókedvezmény összegének felső korlátja évi 130 ezer forint.
Fontos tudni ugyanakkor, hogy ez a megtakarítási forma inkább előtakarékossági formának tekinthető, amelynek előnyei csak akkor aknázhatók ki, ha az ügyfél a megtakarításait nyugdíjszolgáltatásként kívánja igénybe venni, hiszen ekkor egyszerre élhet az adójóváírásokkal, illetve élvezheti az elért hozam adómentességét – mutatott rá az adótanácsadó.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.