2010. február. 01. 15:35 hvg.hu Utolsó frissítés: 2010. február. 01. 16:01 Gazdaság

Sokba kerül az Icesave-törvény megvétózása az izlandiaknak

A tavalyi év közepe óta a legmagasabb szintre nőtt az izlandi szuverén adósságtörlesztési kockázat fedezetére szolgáló határidős biztosítási csereügyletek (credit default swaps, CDS) árazása - a legnagyobb londoni adósságpiaci adatszolgáltató cég, a CMA DataVision adatai szerint: hétfőn délelőtt az árazás 720 bázispont körül járt.

Ez azt jelenti, hogy az izlandi szuverén törlesztésleállás ellen befektetői fedezetet kínáló piaci szereplők minden 10 millió euró izlandi kormánykötvény-adósság törlesztéskockázati biztosítási tranzakcióiért évente több mint 720 ezer euró díjat számítanak fel az irányadó ötéves futamidőre.

Az izlandi gazdaság kezd stabilizálódni a fennállása óta legsúlyosabb recesszió után, de a stabilizációt és az ország uniós csatlakozását visszavetheti, hogy az izlandi államfő januárban elutasította a vitatott Icesave-törvény aláírását, és februárra népszavazást írt ki az ügyben. Az izlandi parlament a tavalyi év utolsó napján fogadta el az Icesave-törvényt, amely lehetőséget nyújt arra, hogy Izland 2016-tól kezdődően kifizessen majd 4 milliárd eurót több mint 300 ezer brit, illetve holland bankbetétes részleges kártalanítására, akiknek betétei az izlandi bankrendszer összeomlásakor fagytak be.

A vétót követően negatív kihatású felülvizsgálat alá vette Izland devizában és hazai valutában fennálló szuverén adósságainak egyelőre közepes befektetői besorolásait a Standard & Poor's. Ugyanezen okból egy másik nagy hitelminősítő, a Fitch Ratings befektetési szint alá - "BBB mínusz"-ról "BB plusz"-ra - süllyesztette Izland hosszú futamú devizaadósi besorolását.

zöldhasú
Hirdetés
hvg360 Serdült Viktória 2024. november. 28. 10:09

Felesleges kényeskedni a függetlenség miatt – a bírókat képviselő OBT elnöke a kormány alkujáról

Két lehetőség volt: vagy nincs pénz, vagy pedig van, de akkor alá kell írni a papírt – így magyarázta a HVG információi szerint egy belső értekezleten Szabó Péter, az Országos Bírói Tanács elnöke, miért ment bele a kormány diktálta megállapodásba. Beszédének több forrásból hozzánk eljutott átirata szerint azt mondta, felesleges kényeskedni a bírói függetlenség miatt.