2010. január. 06. 13:22 hvg.hu Utolsó frissítés: 2010. január. 06. 16:19 Gazdaság

Leminősítési felülvizsgálat alá vette Izlandot az S&P

Negatív kihatású felülvizsgálat alá vette Izland devizában és hazai valutában fennálló szuverén adósságainak egyelőre közepes befektetői besorolásait szerdán a Standard & Poor's, miután a súlyos pénzügyi válságtól szenvedő ország államfője megvétózta az úgynevezett Icesave-egyezséget.

Ugyanezen okból előző nap egy másik nagy hitelminősítő, a Fitch Ratings befektetési szint alá süllyesztette Izland hosszú futamú devizaadósi besorolását.

Az S&P szerdai londoni bejelentésében kilátásba helyezte, hogy egy hónapon belül szintén egy vagy két fokozattal lerontja az izlandi adóskockázati besorolásokat.

Az izlandi parlament a minap elfogadta az izlandi betétgarancia-alapnak nyújtandó brit és holland kormányhitel állami garantálásáról szóló törvényt. Ebből a hitelből fedezték a csődbement Icesave pénzintézet 400 ezer brit és holland betétesének kompenzációját. Az izlandi államfő azonban megvétózta és népszavazásra bocsátotta a törvényt.

A Standard & Poor's a negatív figyelőlista szerdai bejelentéséhez fűzött elemzésében kiemeli, hogy az Icesave-ügy rendezése a skandináv országoktól várt kormányzati finanszírozások folyósításának egyik feltétele, és e finanszírozások a Nemzetközi Valutaalappal (IMF) létrejött támogatási program részét képezik.

Az S&P szerint az elnöki vétó eredményeként várhatóan késik az IMF-program még fennmaradó 2,3 milliárd dolláros részletének kiutalása, és a program paramétereit is esetleg újraírhatják, felemelve például a megkövetelt elsődleges államháztartási többletcélt.

A Standard & Poor's alig néhány napja javította negatívról stabilra az izlandi adósosztályzatok kilátását, éppen arra hivatkozva, hogy az izlandi parlament elfogadta az Icesave-kompenzációt lehetővé tévő garanciatörvényt. Az S&P ehhez fűzött akkori elemzésében még külön ki is emelte, hogy várakozása szerint a törvényt az államfő rövid időn belül aláírja.

Az Icesave az összeomlott izlandi Landsbanki bankcsoport hollandiai és nagy-britanniai leányvállalata volt. Az Icesave-nek nem voltak fiókjai, a nála vezetett számlákról internetes úton lehetett fizetési tranzakciókat elvégezni. Az internetes bank egyes lekötési futamidők esetén 7 százalék feletti kamatokat kínált, ami csaknem a kétszerese volt a brit nagybankok által hosszabb lekötésekre általában ajánlott kamatoknak.

Az Icesave azonban 2008 októberében leállította a betétek kifizetését és új betétek felvételét, miután az anyavállalatot az izlandi kormány csődgondnokság alá helyezte. Becslések szerint 300 ezer brit számlatulajdonosnak összesen több mint 4 milliárd fontja volt az Icesave-nél. Ez a brit bankrendszer egészéhez képest elenyésző - a brit bankok 40 millió lakossági és üzleti ügyfél összesen kétezer milliárd fontnyi megtakarítását kezelik -, az eset mégis komoly feltűnést keltett, mivel a pénzügyi válság során egyetlen nagy-britanniai bank sem jutott olyan helyzetbe, hogy le kellett volna állítania a betétek kifizetését.
Az Izlanddal kapcsolatos hitelminősítői intézkedéseket szoros figyelemmel követi a feltörekvő piacokon aktív nemzetközi befektetői közösség. Londoni feltörekvő piaci elemzők már 2006 elején azt jósolták az MTI-nek, hogy az izlandi makrohelyzet akkor már észlelt megingása a feltörekvő térség egészében gyengítheti a portfolió-befektetői kockázatvállalási készséget.

Szerdai londoni sajtóértesülések szerint a brit kormány figyelmeztette Izlandot, hogy a kompenzációs törvény elnöki elutasítása az izlandi EU-csatlakozási folyamat "befagyasztásával", és Izland "pénzügyi páriaállammá válásával" járhat.

zöldhasú
Hirdetés
hvg360 Farkas Zoltán 2025. január. 16. 12:16

A magyar kormányból teljesen hiányzik az önkritika, pedig elég gyatra a bizonyítványa – interjú Kopits György közgazdásszal

Új és új gazdaságpolitika között is nagy a különbség. Az argentin elnök teljesen szakított a peronista múlttal, míg a magyar kormány nem ismeri el a hibáit. Bár azt állította, hogy Magyarország jobban teljesít, de ez nem igaz – mondja Kopits György közgazdász, a Költségvetési Tanács első, 2011-ben lemondásra kényszerített elnöke, aki egy Buenos Aires-i magánegyetemen tart kurzust egyebek mellett az EU stabilizációs tapasztalatairól, eredményeiről és kudarcairól.