2010. január. 05. 20:16 hvg.hu Utolsó frissítés: 2010. január. 06. 10:29 Gazdaság

Banki magatartási kódex: kik nem csatlakoztak?

Hatályba lépett január 1-jén a lakosság részére hitelt nyújtó pénzügyi cégek ügyfelekkel szembeni tisztességes magatartásáról szóló Magatartási Kódex. A Pénzügyi Szervezetek Állami Felügyelete (PSZÁF) honlapján közzétette azoknak az intézményeknek a listáját is, amelyek nem csatlakoztak a dokumentumhoz.

A Magatartási Kódex egyebek mellett meghatározza a felelős hitelezés normáit a szerződéskötés előtt, a hitel futamideje alatt, az ügyfél fizetési nehézségei, továbbá végrehajtás esetén. A kódex megfogalmazza az egyoldalú szerződésmódosításra vonatkozó szabályokat is. A hitelnyújtók például a kamatot csak a kódexben szereplő feltételek változása esetén módosíthatják egyoldalúan, a díjak, jutalékok a jövőben legfeljebb az infláció mértékében növekedhetnek.

Az ügyfelek költségeiben a kedvező változásokat is érvényesíteni kell. Azon hitelszerződéseket pedig, amelyek automatikusan nem megújíthatók, és futamidejük nem haladja meg az egy évet, nem lehet az ügyfél számára hátrányosan módosítani. A kódexhez csatlakozók vállalták azt is, hogy igyekeznek elkerülni a végrehajtást, ha mégis sor kerül rá, a fedezetül szolgáló ingatlant nyilvánosan értékesítik, opciós vételi jog érvényesítése előtt pedig 90 napot biztosítanak az adósnak arra, hogy maga értékesíthesse ingatlanát.   
   
A kódexhez minden lakossági hitelezéssel foglalkozó pénzügyi szervezet csatlakozhatott, így a kereskedelmi bankokon kívül a jelzálog-hitelintézetek, a lakás-takarékpénztárak, a takarék- és hitelszövetkezetek, a pénzügyi vállalkozások és fióktelepek, valamint a hiteltermékeket kínáló biztosítók és nyugdíjpénztárak is. Bár a csatlakozás önkéntes, a csatlakozó intézmények kötelesek a kódex rendelkezéseit maradéktalanul betartani. A felügyelet folyamatosan ellenőrzi a dokumentumban foglaltak betartását, és honlapján közzéteszi ezzel kapcsolatos megállapításait.

A dokumentumot a PSZÁF honlapján közzétett lista szerint 241 pénzügyi szolgáltató írta alá. A felügyelet közzétette azon intézmények listáját is, amelyek lakossági hitelezéssel (pénzügyi lízinggel) foglalkoznak, ám nem csatlakoztak a kódexhez. Ilyen intézmény 73 van, közülük három hitelintézet (az AXA Bank Europe SA. Magyarországi Fióktelepe, a Bank of China (Hungária) Hitelintézet Zrt. és az Oberbank AG Magyarországi Fióktelepe), a többi pénzügyi vállalkozás, illetve szövetkezet. 
   
A felügyelet külön nevesítette azon intézményeket is, amelyek már kifejezték szándékukat a csatlakozásra, de erre bizonyos feltételek bekövetkezését követően kerülhet sor, ezen a listán 9 pénzügyi vállalkozás szerepel. 
   
A PSZÁF egy külön listán felsorolja azokat a pénzügyi szolgáltatókat is,  amelyektől tevékenységi körükre tekintettel nem elvárt a csatlakozás. A 139 hitelintézet, alapkezelő, pénzügyi vállalkozás és befektetési vállalkozás mellett erre a listára kerültek a Magyarországon működő biztosítótársaságok (egy társaság sem rendelkezik jelzálog-hitelezési tevékenységre engedéllyel) és a Magyarországon működő önkéntes nyugdíjpénztárak (kizárólag sajátos formában, a jogszabályok és alapszabályuk által meghatározott módon és keretek szerint úgynevezett tagi kölcsönt nyújthatnak tagjaik részére) is. 

zöldhasú
Hirdetés
Zhvg hvg.hu 2024. november. 27. 16:00

zCast: Az akkugyárhatalom, ahol a hatóságok és a gyárak együtt állnak szemben a helyi polgárokkal

Megpróbáltuk sok nézőpontból körbejárni az akkugyárhatalommá válás meglévő – és várható – kockázatait és előnyeit, amihez Éltető Andrea közgazdász volt segítségünkre. Hány gyár épült és épülhet még? Mikortól válhat a lakossági energia- és vízigény kárára az víz- és energiazabáló iparág? Mennyire piszkosak a tiszta közlekedéshez szükséges gyárak? Vajon tudnánk jobban csinálni, mint ahogy most megy, és egyáltalán megéri ez az egész? Gyere velünk, és megtudhatod.