A világ vezető vállalatai válság idején
Hatalmas veszteségek, az amerikai vállalati szektor megroppanása, a bankszektor és az autóipar gyenge teljesítménye, Kína előretörése jellemezte a tavalyi évet – ez derül ki a Fortune magazin legújabb ötszázas listájából.
Megszenvedték a válságot a világ legnagyobb vállalatai, szinte alig akadt olyan iparág, amely sikerrel vette a több évtizedes konjunktúra után a tavalyi év második felében bekövetkezett recesszió okozta akadályokat. Az amerikai Fortune magazin által július közepén közzétett, a világ ötszáz legnagyobb forgalmat elért vállalatáról készült lista azt mutatja, hogy a korábban megszokott rekordok ezúttal elmaradtak.
A félezer világcég 2008-ban is képes volt ugyan növelni összesített forgalmát, ám az ezúttal – a megelőző évi 13-mal szemben – alig 4 százalékkal, 25 ezermilliárd dollárra emelkedett. Nyereségük pedig mindössze 770 milliárd dollárt tett ki, feleannyit sem, mint 2007-ben, az ötszázas lista szereplői közül ugyanis 104 veszteséggel zárt. A romló eredmények nyomán a világ vezető vállalatainak piaci értéke is zuhant: a brit Financial Times által a 2009. március 31-ei jegyzések alapján készített toplista ötszáz cége 16 ezermilliárd dollárt ért, a megelőző évinél 43 százalékkal kevesebbet.
HVG |
A legszembetűnőbb változás a kínai vállalatok előretörése. Már 37 van közülük az első félezerben, amivel az ázsiai ország épphogy lemaradt a franciáktól (40), illetve a németektől (39), Európa két, magát a legtöbb céggel képviseltető országától. A legnagyobb kínai, a 207 milliárd dolláros forgalmú – ám mindössze 1,9 milliárdos nyereségű – Sinopec állami olajcég az első tízbe is bejutott. Elemzők szerint nem kizárt, hogy Kína egy-két év alatt behozza Japánt, amelynek ezúttal 68 vállalata van jelen a rangsorban. A feljövőben lévő országok közül Oroszország erősítette a leginkább a pozícióját, az előző évi öt helyett most nyolc vállalata szerepel a listán.
Hiába csökken a Fortune-listán az amerikai cégek száma, nyereség terén egy tengerentúli cég mutatta a legjobb eredményt. Az olajipari Exxon 442 milliárd dolláros forgalom mellett 45 milliárdos profitra volt képes, másfélszer akkorára, mint az e tekintetben utána következő orosz Gazprom. Az amerikai vállalatoknak voltak a legnagyobb veszteségeik is: a 99 milliárdos ráfizetést elkönyvelő AIG biztosító már be sem került a top 500-ba, az évet 58 milliárdos mínusszal záró Fannie Mae hitelintézet pedig 239 helyet csúszott vissza.
Az olajipar a 2008 első felében csúcsokat döntögető energiaárak nyomán a legjobb formáját hozta. A listán szereplő 49 olajcég összesen 236 milliárd dolláros profitot ért el, magasan megnyerve az ágazatok közti versenyt. Minden olajcég javított pozícióján; a legnagyobb előrelépésre a lengyel PKN Orlen volt képes, amely 33 milliárd dolláros forgalommal a 477. helyről a 249.-re ugrott előre. Közel 21 milliárd dolláros forgalmával – elsőként a hazai vállalatok közül – a magyar olajmulti, a Mol is felkerült a listára, igaz, egyelőre csak a 449. helyre (térségbeli riválisa, az osztrák OMV 37 milliárd dolláros forgalmával a 206. helyen futott be). A kelet-közép-európai EU-országokból csak e két vállalat jutott be a világ félezer vezető cége közé.
Az ágazati versenyben a bankok mellett az autógyártók is igen rosszul végeztek. A listára felkapaszkodott harminc vállalat összességében veszteséges volt, az ágazat 17 milliárd dolláros ráfizetést könyvelt el. Az időközben csődvédelem alá került, nemrég pedig állami ellenőrzés alá vont amerikai General Motors közel 31 milliárd dolláros mínusza aligha számít meglepetésnek, az viszont igen, hogy a világ első számú autógyártója, a japán Toyota sem úszta meg veszteség nélkül: 204 milliárd dolláros forgalom mellett 4,3 milliárd dolláros ráfizetéssel zárt. A legtöbb nagy gyártó ugyancsak veszteségről vagy legalábbis tetemes profitcsökkenésről adott számot, a Fortune-listára felkerült autógyártók közül egyedül a német Volkswagen zárt a megelőző évinél – közel 24 százalékkal – magasabb, 6,9 milliárd dolláros profittal.
Egyelőre pozitív a mérlege az ötszázas lista 62 pénzintézetének: 17-en összehoztak ugyan 152 milliárd dollárnyi veszteséget, ám a többieknek sikerült 187 milliárdnyi nyereséget felmutatniuk. A sort a 226 milliárd dolláros mérlegfőösszege alapján a világ legnagyobb bankja, a holland ING vezeti, de ennek 1 milliárd dolláros ráfizetése meg sem közelíti a brit Royal Bank of Scotland 43 milliárdos vagy az amerikai Citigroup közel feleekkora mínuszát. A legnagyobb ötszáz közül a legnyereségesebb bank a spanyol Banco Santander volt, amely még 2008-ban is közel 13 milliárd dolláros profitot söpört be.
TÁLAS ANDREA
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.