2009. december. 24. 14:39 hvg.hu Utolsó frissítés: 2009. december. 24. 14:32 Gazdaság

Az FT a Goldman Sachs főnökét választotta az év emberének

Lloyd Blankfeint, a Goldman Sachs bankcsoport elnök-vezérigazgatóját választotta az év személyiségévé a Financial Times.

A londoni gazdasági napilap csütörtöki indoklása szerint az 55 éves Blankfein - akinek felmenői Kelet-Európából vándoroltak ki Amerikába még az 1880-as években - avatott kézzel irányította bankját a pénzügyi válság idején. A GS első embere helyesen jósolta meg azt is, hogy a globális befektetési bankok - kormányzati segítséggel - túl fogják élni a felfordulást, és a szabályozó hatóságok nem bontják le a szektort - áll a Financial Times elemzésében.

A hatóságok ugyan valóban nem intézkedtek rendeleti úton, azonban a klasszikus Wall Street-i befektetési bankok közül volt, amelyik tönkrement, másokat felvásároltak más, vegyes profilú bankcsoportok, és a maradék - közte a Goldman Sachs - saját kezdeményezésére visszaalakultak hagyományos bankholdinggá, és ezt a Fed jóváhagyta. Ezzel a különálló befektetési banki ágazat 75 év után megszűnt az Egyesült Államokban, jóllehet a tevékenység más keretek között természetesen fennmaradt.

Az amerikai pénzügyi kormányzat valóban jelentős állami tőkebefektetésekkel, részvényvásárlásokkal dobott mentőövet a bankoknak, egyebek közt a befektetési bankok felvásárlását is támogatva ezzel.

A lap szerint Blankfein vezetése alatt a Goldman Sachs nem csupán jobban navigált a pénzügyi válság viharában, mint a Wall Street többi cége, de egyenesen rekorderedményre számíthat, és összesen akár 23 milliárd dollárnyi prémiumot is szétoszthat csaknem 32 ezer alkalmazottja között.

A Financial Times felidézi: a Goldman Sachs vezetője nemrégiben azzal verte vissza az ágazatot érő bírálatokat, hogy kijelentette: a cég Isten munkáját végzi el. Blankfein ezt a The Sunday Times című vezető vasárnapi brit lapnak mondta a múlt hónapban. A GS vezetője kijelentette: nem elítélendő, hanem üdvözlendő fejlemény, hogy a nagybankok ismét jelentős haszonnal működnek, és képesek nagy összegű jutalmakat fizetni alkalmazottaiknak, mivel ez azt jelzi, hogy a világgazdaságban megindult a kilábalás.

Hozzátette: megérti, hogy az emberek dühösek amiatt, amit a bankárok műveltek, és tudja azt is, hogy ha például ő felvágná csuklóján az ereket, akkor sokan "üdvrivalgásban törnének ki", ám - mint a The Sunday Timesnak novemberben mondta - a bankrendszer nagyon fontos feladatokat lát el, hiszen hozzájárul a vállalatok növekedéséhez, azzal, hogy segít nekik tőkét felhajtani. A növekvő vállalatok vagyont teremtenek, és ez teszi lehetővé, hogy "az embereknek állásuk legyen". Blankfein szerint ezzel a bankok tulajdonképpen "Isten munkáját" vállalják magukra, és társadalmilag hasznos tevékenységet folytatnak.

Ez utóbbi vélekedéssel mindazonáltal még a brit pénzügyi felügyelet (FSA) vezetője sem ért egyet. Lord Adair Turner néhány hete, a Prospect című brit közéleti magazinnak kijelentette: a citybeli bankok tevékenységének jelentős részéből a társadalom egészének semmilyen haszna nem származik.

A Goldman Sachs hatalmas súllyal van jelen a londoni Cityben is, és a londoni pénzügyi központ messze legnagyobb haszonnal működő befektetési bankja. Az 5500 londoni alkalmazott mindegyikére évente átlagosan 181 ezer font (54 millió forint) eredmény jutott 2000 és 2008 között.
zöldhasú
Hirdetés
hvg360 Pálúr Krisztina 2025. január. 03. 19:45

„Szüleink és nagyszüleink rutinszerűen spóroltak” – de lehet-e egyszerre takarékoskodni és egészségesen étkezni?

Érezhetően tovább drágultak az élelmiszerek, sokaknak kell még szorosabbra húzni a nadrágszíjat, és ez nem kellemes érzés. Balázs Barbara újságíró és takarékos gasztroblogger könyve útmutató ahhoz, hogyan lehet a házikoszttal takarékoskodni, milyen a mértékletes konyha, és hogyan győzhetjük le a kisebbségi komplexusainkat, ha főzésről van szó. <strong>Mit érdemes megtartani a régi idők szokásaiból</strong>, és hogyan spóroljanak, akik speciális diétára szorulnak?