A politikai- és lobbiérdekek miatt fizetünk többet az áramért
Megkezdheti működését a jövő év közepén a magyar áramtőzsde – jelentette be Bertalan Zsolt, a Mavir vezérigazgató-helyettese a Magyar Villamosenergia-kereskedők Egyesületének (MVKE) évzáró konferenciáján kedden Budapesten.
Az indulást az teszi lehetővé, hogy sikerült olyan kereskedési rendszert találni, amelynek költségei nem lépik túl a Mavir számára engedélyezett tarifa kereteit, vagyis az áram árában a tőzsde költsége ez nem jelent majd áremelési elemet – mondta a vezérigazgató-helyettes. A tőzsdét az árampiac mindegyik szereplője sürgeti, mert referenciaárat adna és átláthatóbbá tenné az piacot.
A magyar árampiac szabályozását döntően a politikai és a lobbi érdekek alakítják, a Magyar Energia Hivatalnak csak kisebb szerep jut – foglalta össze Hornai Gábor, a Magyar Villamosenergia-kereskedők Egyesületének (MVKE) elnöke.
A felszólalók mindegyike kifogásolta a hővel kapcsoltan termelt áram kötelező átvételének magas árát, ami torzítja a piacot és amit végső soron a végfelhasználó fizet meg.
Hétfőn fogadta el az Országgyűlés azt a törvénymódosítás, amely 2015-ig meghosszabbította az ilyen kapcsolt energia termelők számára a támogatást, még akkor is, ha a beruházás már megtérült. Eredetileg 2009. december 31-ig lett volna ez a támogatás, vagy addig, míg a befektető beruházása megtérül.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.