2009. november. 26. 14:10 hvg.hu Utolsó frissítés: 2009. november. 26. 13:49 Gazdaság

Vedomosztyi: az Emfesz egyik leányvállalata több millió eurót utalt át

Az Emfesz eladása előtt egy évvel leányvállalata útján nagy összegeket utalt át egy, a Seychelle-szigeteken bejegyzett, az Emfesz jelenlegi tulajdonosaival kapcsolatban álló cégnek - írta csütörtökön a Vedomosztyi című orosz üzleti lap.

A lap a Mabofi Holdings-nak (az Emfesz egyik korábbi tulajdonosa) a magyar Nemzeti Nyomozó Irodánál tett nyilatkozatát idézve azt írta: az Emfesz már egy évvel a Góczi István általi eladás előtt pénzt kezdett átutalni a Seychelle-szigeteken bejegyzett Integrity Investments-nek, amely érintőlegesen kapcsolatban áll az Emfeszt megvásárló RosGas orosz tulajdonosaival.

A Mabofi szerint Góczi István 2008 januárjában kezdett pénzt átutalni az Emfesz ciprusi székhelyű Darisima Holdings leányvállalatának, amely az összegek jelentős részét továbbutalta az Integritynek. Januártól októberig a Darisima 43,1 millió dollárt és 8,2 millió eurót kapott az Emfesztől, amiből 31,5 millió dollárt és 3,3 millió eurót utalt tovább az Integritynek. "Az Integrity az Emfesz tulajdonosváltásáig több mint 20 millió euróhoz jutott" - áll a Mabofinak a lap által idézett nyilatkozatában.

A Mabofi tulajdonosa a lapnak megerősítette, hogy novemberben beadták a nyilatkozatot. A nyomozó hivatalnál azt közölték, hogy Góczi István ellen eljárás folyik vagyon eltulajdonításának gyanúja miatt, s a nyomozás érdekében több információt nem tudnak adni.

A Vedomosztyi szerint a Mabofi nyilatkozatában az áll, hogy a Darisima Holdings vezetője Gazda Tamás, aki egyben az Emfeszt Góczitól megvásárló RosGas vezetője is. A lap szerint az átutalások minden esetben úgy történtek, hogy a Mabofi nem tudott róluk, sőt az Emfesz éves beszámolójából sem értesülhetett ezekről, mivel azt csak 2009 májusában hagyták jóvá, s már az új tulajdonosok írták alá.

Góczi István a lapnak azt mondta, nem tud a Mabofi nyilatkozatáról. Az Integrity címére történt átutalásokról nem kívánt nyilatkozni. Ugyanakkor kijelentette, hogy a Mabofi és annak tulajodnosa, Dimitrij Firtas tudott az Emfesz minden üzleti ügyéről. "Egyszerűen arról van szó, hogy a Mabofi nem akarja kifizetni 285 millió dolláros adósságát, és azon van, hogy engem tegyen meg bűnbaknak" - mondta a lapnak.

A Group DF (Firtas cége) szóvivője leszögezte: sem Firtas, sem a Mabofi nem tudott az átutalásokról.
Az Emfesz idén áprilisig a RosUkrEnergo (RUE) fő vagyontárgya volt, amelynek a Gazprom - a RUE útján - éveken át szállította a gázt jóval elhalasztott fizetség fejében. Az Emfesz közben több száz millió dollárt adott hitelbe a ciprusi székhelyű Mabofinak, amely Dmitrij Firtas és társai (Group DF) üzleteit finanszírozta. A RUE tulajdonosai 50 százalékban a Gazprom, további 50 százalékban Firtas és egy partnere.

A RUE a januárban aláírt új orosz-ukrán gázszállítási szerződés értelmében elvesztette közvetítői státusát, április 29-én pedig Góczi István, az Emfesz vezérigazgatója 1 svájci frankért eladta cégét a RosGasnak. Ekkor az Emfesz 365 millió dollárral tartozott a RUE-nak, a Mabofi pedig 285 millió dollárral az Emfesznek.

A RosGaz egyik tulajdonosa, Szergej Prokofjev szeptemberben elmondta a Vedomosztyinak, hogy az Emfeszt nem magának vette, hanem "felülről kapott útmutatás alapján", mert Oroszország számára meg kellett tartani a magyar piacot, a Gazpromnak pedig a pénzt. Dimitrij Firtas jogi úton megtámadta az eladást, de egyelőre sikertelenül - írta a lap.
zöldhasú
Hirdetés
hvg360 Tiszóczi Roland 2024. december. 03. 20:00

„Kib*szott okos vagyok!” – így döntötték be Jeffrey Skilling könyvelési trükkjei a világ egyik legnagyobb cégbirodalmát

Az 1985-ben alakult Enron tizenöt év alatt Amerika ötödik legnagyobb vállalatává nőtt százmilliárd dollár feletti forgalommal, a „nyereségességének pedig nincsenek határai, csak ha te állítod fel azokat” – vélték a vezetők. A hihetetlen eredmények kulcsfigurája Jeffrey Skilling – a vállalat egykori tanácsadójából lett vezérigazgató –, aki kreatív pénzügyi ötleteivel a világ egyik legnagyobb vállalati sikerét, majd végül csődjét hozta össze. Nagy csalások című sorozatunk legújabb cikke.