Takarékoskodási intézkedéseket vezettek be a szegedi klinikákon
Szigorú takarékoskodási intézkedéseket vezettek be a Szegedi Tudományegyetem (SZTE) klinikáin, ez - néhány szakmacsoportot leszámítva - november 23. és 27. között a tervezhető műtétek elhalasztásával jár – közölte Pál Attila, az SZTE klinikai központjának elnöke kedden a csongrádi megyeszékhelyen.
A klinikai központnak az Országos Egészségbiztosítási Pénztártól (OEP) a betegellátásért kapott finanszírozása a tavalyi havi átlagos 1,86 milliárd forintról az idei év végére, azonos teljesítmény mellett, 1,54 milliárd forintra csökkent - mondta sajtótájékoztatóján a professzor. Hozzátette: az év elején a klinikai központ által elvégzett, nem fedezett beavatkozások értéke 1,7 milliárd forintról 4 milliárd forintra nőtt.
Az egyetem mintegy háromszáz pontból álló konszolidációs programot fogadott el. Ennek egyik eleme a tervezhető műtétek elhalasztása november 23. és 27., valamint december végén, a két ünnep között. Ez az intézkedés nem érinti a gyermekgyógyászati, a traumatológiai, a kardiológiai és az onkológiai ellátást - tudatta a központ elnöke.
Valamennyi érintett pácienssel már egyeztették az új műtéti időpontot - mondta a professzor, hozzátéve, hogy hétfőn az ÁNTSZ ellenőrizte a betegellátást a klinikai központban, és mindent rendben talált.
Bizonyos költséges diagnosztikai eljárások és gyógyszerek alkalmazásáról a klinikák vezetői vagy az osztályvezetők dönthetnek, és a központ nem fogad az ellátási területén kívülről érkező beteget – említett néhány intézkedést Pál Attila. A professzor az MTI kérdésére elmondta, a konszolidációs programtól havonta 123 millió forintos megtakarítást várnak.
Létszámleépítésre nem kerül sor, jelentős arányú azonban a szakdolgozók és a fiatal orvosok elvándorlása; ők főként külföldön vállalnak munkát - tette hozzá. Szabó Gábor rektor kifejtette, hogy az ország négy klinikai központjának és az őket működtető egyetemeknek a vezetői rendszeresen egyeztetnek Székely Tamás egészségügyi miniszterrel. A megbeszélések "jó irányba mozdultak el", így a professzor bízik benne, hogy ez látszik majd az intézmények decemberi és januári OEP-ellátmányában.
A Magyar Rektori Konferencia elnöki posztját is betöltő professzor hangsúlyozta, hogy szükség van a klinikai központok finanszírozásának átalakítására, mert "a progresszív ellátás csúcsaként működő" intézmények teljesítménye nincs elismerve. Ez a négy egyetem felelős a teljes magyar orvosképzésért és –továbbképzésért, ezeken dolgoznak a legjobban képzett szakemberek a legkorszerűbb – és így legdrágább – berendezésekkel, amelyeket folyamatosan meg kell újítani – mondta a rektor.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.