2009. november. 17. 06:00 hvg.hu Utolsó frissítés: 2009. november. 17. 01:27 Gazdaság

Befektetési tanácsok november harmadik hetére

Bár az elmúlt hét most sem hozott érdemi fordulatot, mégsem mondhatjuk, hogy unalmas lett volna a pénz- és tőkepiacok heti alakulása. Úgy tűnik, még mindig olyan nagy mértékű a likviditás, hogy a befektetők az esetleges eséseket minden körülmények között megveszik. Mire figyeljünk a héten?

Miután a piacok két hete még olyan szinteket értek el, hogy akár további méretes eséseket is elképzelhetőnek tartottunk, mára nyilvánvaló lett, hogy a likviditás még mindig olyan magas szinten van, hogy az esést minden körülmények között – akár a makrogazdasági helyzettel ellentétben is – megveszik a befektetők. Ez a részvénypiacokon a leglátványosabb, de minden más piaci szegmens esetében is tetten érhető. A magas likviditás viszont akár az így kialakult lufit is tovább fújhatja.

Devizapiac

Az EUR/USD kisebb korrekció után ismét az 1,50-es szint közelében mozog.




A devizapár mozgásának trendje nem változott, de a trenden belül azért vannak mozgások. Közben a heti volatilitás sem mutat jelentős változásokat, amiből arra következtetünk, hogy ha az 1,50-es szint – mint ellenállás – elesik, akkor a jegyzés tovább emelkedik az 1,55-ös szint irányába. Az 1,50-es ellenállási szintig viszont beszűkülés következik, ahol a következő napokban 1,48-1,50 közötti szinteken mozoghat a keresztárfolyam. Ebben a helyzetben tehát 1,48 körül vételt, míg 1,50 fölött eladást javasolunk ( az 1,48-as vétel zárásaként).

A hazai piacon a forint mozgása követi a vezető devizák mozgását, de az elmúlt napokban azt láthattuk, hogy míg az EUR/USD-ben ellenállás alakult ki, a forint tovább erősödött. Amikor először elérte az EUR/USD az 1,50-es szintet, akkor a forint jegyzése a mai 268 alatti szintek helyett még 270 fölött volt. Az erősödés azt jelenti, hogy a befektetők továbbra is keresik a magasabb hozammal kecsegtető kockázatos eszközöket.




Míg az EUR/USD esetében a korábbi trendből nem tört ki a jegyzés, addig a forint a vezető devizákkal szemben kilépett a fennálló trendből. Az utóbbi napok erősödése azonban ismét visszavezette a keresztárfolyamokat a korábbi trendcsatornákba. Ez azt jelenti, hogy az euróval szemben a 265-275-ös oldalazás, míg a dollárral szemben a 175-ös szint irányába tartó erősödés lett újra a meghatározó.

A továbbiakban arra számítunk, hogy a trendek maradnak, így az euróval szemben a 265-ös szintnél az EUR/HUF vételét, míg a 270-es szint körül a pozíció zárását javasoljuk. Aki kockázatvállalóbb, az a zárást kitolhatja a 275-ös szintig is, de lehet, hogy ezzel sok időre nyitva marad a vétele.

Kötvénypiac (Oldaltörés)

Az USA tízéves államkötvények hozama továbbra is a 3,40-3,60 százalékos szintek között maradt, de ezúttal a 3,40 százalékos szinthez közel. A tízéves német államkötvények hozama viszont – szűkebb sávban – 3,55-3,70 százalék között mozog és most éppen a 3,60 százalékos szinten van.

Jól látható tehát, hogy a fejlett piaci kötvényhozamok gyakorlatilag kiegyenlítődtek, igazi különbség nincs, csakúgy, mint a makrogazdasági helyzet tekintetében. Az Egyesült Államokban és Európában is a mélypont után van már a gazdaság, de mg nem indultak be az önfenntartó mechanizmusok a gazdaságban. Ennek következtében komoly fejtörést okoz a gazdasági és politikai döntéshozók körében, hogy mikor és milyen módon vonuljon ki az állam a gazdaságból. Ugyanis a növekedés törékeny, de az államháztartási hiányok olyan mértékben emelkednek, hogy a gazdaság állami támogatásának mai szintje nem tartható már fenn sokáig.

A gazdasági problémák miatt a befektetők bizonytalanok, ám a likviditásbőség miatt mégsem emelkednek a hozamok. Azt azonban ne feledjük: az értékpapírok ára hosszú távon mindenképpen a gazdasági fundamentumokhoz igazodik, így abban az esetben, ha az államok a gazdasági ösztönzéstől való visszavonulás mellett döntenek, egy komolyabb hozamemelkedés is kialakulhat a fejlett kötvénypiacokon. Amennyiben ez kényszer hatására történik (az államháztartási hiány például tovább már nem lesz finanszírozható), akkor nagy hozamemelkedésre számíthatunk, míg ha szabad akaratukból vonulnak ki az államok a gazdaságösztönzésből (beindul a fenntartható gazdasági növekedés), akkor csak kisebb mértékben emelkednek majd a hozamok. Sajnos ma az első verzió tűnik valószínűbbnek, így nem javasoljuk fejlett piaci kötvények vételét.

A hazai piacon – ahogy a forint árfolyamában is – kisebb korrekció volt, de miután a devizapiacok visszazökkentek a korábbi trendekbe, a hazai kötvénypiac is a korábbi hozamcsökkenési trendbe állt. Ennek következtében két éve nem látott szintekre estek a hozamok, miközben a külföldiek állampapír-állománya érdemben nem változott.



Ahogy látható, a futamidőtől szinte teljesen függetlenül estek a hozamok. Ebből következik, hogy ezúttal is a nemzetközi hatások érvényesültek, a hazai gazdasági események és a várható fejlődési irányok továbbra sem hatnak a piaci folyamatokra.

A továbbiakban arra számítunk, hogy akár hosszú ideig is ezeken a szinteken maradhatnak a hozamok, feltéve, hogy a nemzetközi befektetői hangulat érdemben nem változik. Amíg a részvénypiacok emelkednek, a dollár gyengül, és a feltörekvő piaci devizák erősödnek, addig a hazai kötvényeket is keresni fogják a befektetők. Ezt támogatja az a tény, hogy az elemzők várakozásával ellentétben az áfaemelés hatásai nem jelentkeztek az inflációban, illetve az, hogy a továbbiakban a gáz, illetve a távhő árának mérséklődése az infláció csökkenése irányába hat, ami az MNB-nek szabad teret enged az alapkamat további csökkentésében. Ajánlásunk nem változott: a rövid futemidők vétele/tartása ajánlott.

Részvénypiac (Oldaltörés)

 A nemzetközi befektetői hangulat erősen ingadozott az elmúlt hetekben, de végül mégis a likviditás győzött a kétségek felett, így a piacok – technikai értelemben mindenképpen – ismét növekedési pályára álltak. Ez azt jelenti, hogy a fejlett piacok újra a fontos szintnek tekintett 50 napos mozgóátlag felett vannak, miközben a DJIA immár új lokális csúcsra is fel tudta magát küzdeni.

Most technikai értelemben az a kérdés, hogy egy-két csúcs után korrigál a piac, vagy egy hosszan tartó emelkedés alakul ki. Most ez utóbbi tűnik valószínűnek, mert a likviditás várhatóan sokáig fennmarad, ugyanis a G20-ak találkozóján a vezető országok képviselői a fokozott állami szerepvállalás fenntartása mellett tették le voksukat, míg a pénzromlás üteme olyan alacsony, hogy a központi bankok még sokáig fenn tudják tartani a történelmi minimumok körüli kamatszinteket.

Ebből következően vételre javasoljuk a fejlett piacokon az S&P500-at a 1100 pontos érték alatt, de fontos, hogy az 1080 pontos szint elérése esetén zárni kell a pozíciót (STOP-LOSS).




A BUX kiesett a korábbi emelkedő csatornából, de az elmúlt egy-két napban tapasztalható emelkedéssel már ismét visszatalálhat, ami után még emelkedés következhet. Ehhez kulcs-szint a 22 ezer pont, ahonnan megnyílik a tér egy körülbelül 10 százalékos emelkedéssel a 24 ezer pontos szint elérésére is.

Ehhez azonban az kell, hogy a nemzetközi hangulat általában is kedvezzen a részvénypiacoknak, mivel a BÉT – csakúgy, mint a hazai piacok mindegyike – a nemzetközi befektetői hangulat függvényében alakulhat. Ma azt látjuk, hogy a BUX korábbi maximumának meghaladásához a fejlett piacoknak is új csúcsot kell elérniük.

Ezúttal nem fogalmazunk meg a hazai piacon egyedi részvényekre, mivel a vezető részvények a BUX emelkedése esetén is erősen szórhat. A BUX vételét javasoljuk 22 ezer pont körül, 21 800 STOP mellett. Az egyéb feltörekvők közül a kínai (Shanhai Composite) és az orosz piac ajánlható hasonló feltételek mellett.



Ajánlások
Devizapiac:
EUR/USD:
Vétel: 1,48 alatt
Eladás 1,50 felett
EUR/HUF:
Vétel: 265
Eladás: 270
USD/HUF: kivárás
Nemzetközi részvénypiac:
EU részvények: kivárás
USA részvények: S&P vétel 1100 pontnál (1080-as STOP mellett)
Orosz részvények: RTS vétel 1460 (1440-es STOP mellett)
Egyéb feltörekvők: Shanghai Composite vétel 3250 alatt (3200-as STOP mellett)
Hazai részvénypiac:
BUX vétel: 22 ezer (21 800-as STOP mellett)
BUX eladás: 24 ezer pont körül
Kötvénypiac:
Fejlett piacok: eladás
Hazai piac: rövid lejáratok (3-6 hónap) tartása/vétele, csere a hosszabb lejáratok helyett.
Befektetési alapok:
Hedge fundok (melyek negatív korrelációt mutatnak a kötvény- és a részvénypiacokkal)


Fürjes Szabolcs
zöldhasú
Hirdetés
hvg360 Bábel Vilmos 2025. január. 06. 13:28

1945 után először ismét szélsőjobboldali vezetője lehet Ausztriának, Herbert Kickl a kormányalakításról tárgyalhat

Az osztrák Szabadságpárt vezetője kapott felkérést a kormányalakításra a köztársasági elnöktől, miután összeomlottak a koalíciós tárgyalások a jobbközép és a szociáldemokraták között Ausztriában. A jobbközép lecserélte a vezetőjét, az új hajlandó kormányalakításról tárgyalni a választáson győztes szélsőjobboldali párttal, az FPÖ-vel. A szélsőjobbnak az ölébe hullhat a hatalom, mert a politikai elit nem tudott túllépni a saját árnyékán. Váratlan külpolitikai győzelem ez Orbán Viktornak és Vlagyimir Putyinnak. Németországnak vészjelzés az osztrák belpolitikai fordulat.