2009. november. 04. 12:49 hvg.hu Utolsó frissítés: 2009. november. 04. 12:54 Gazdaság

A legértékesebb európai márka a Nokia, 35,22 milliárd eurót ér

A European Brand Institute (Európai Védjegy Intézet) Bécsben közzétette a Eurobrand 2009 címet viselő európai márkaértékelési tanulmányt. Nem meglepő, hogy az első tízben csak tömegtermelők, nagy szolgáltatók és luxuscikkgyártók szerepelnek. A tanulmány 24 ország 16 iparágának több mint 3000 neves kereskedelmi márkáját értékelte fel.

Ma már a legértékesebb cégmárkák milliárd eurókban mérik magukat, ugyanis e kereskedelmi jelzések önmagukban képesek közvetíteni egy vállalat filozófiáját, a minőséghez való viszonyát, műszaki színvonalát, a megbízhatóság nívóját és a csak hozzá kapcsolódó életérzést, azaz a legfontosabb megkülönböztető jegyeit. Ha ez az üzenet széles fogyasztói rétegek ízlésével, keresletével vagy vágyaival találkozik, a márka, a brand szinte egymagában eladja a terméket. A márkák ezért a vállalatok legértékesebb szellemi vagyontárgyai közé tartoznak. Az Európai Védjegy Intézet szerint kontinensünk legértékesebb márkái a következők:

cég

érték Md euró

cégközpont

áru

1.

Nokia

35,220

finn

mobiltelefonok

2.

LVMH

32,365

francia

luxuscikkek

3.

Inbev

26,927

belga

söripari termékek

4.

Vodafone

23,789

brit

távközlési szolgáltatások

5.

Unilever

22,829

holland-brit

háztartás-vegyipari cikkek

6.

Telefonica

22,128

spanyol

távközlési szolgáltatások

7.

Mercedes

19,392

német

gépjárművek

8.

Deutsche Telekom

19,093

német

távközlési szolgáltatások

9.

BMW

18,765

német

gépjárművek

10.

SAB Miller

18,349

brit

söripari termékek

Gerhard Hrebicek, a European Brand Institute igazgatója a következőkben foglalta össze a felmérés három fő eredményét. Először is a válság fokozottan sújtja az európai pénzügyi szolgáltatókat és az autómárkákat. A pénzügyi szolgáltatók márkái átlagosan 24 százalékot vesztettek márkaértékükből, az autómárkák vesztesége pedig 9,6 százalék. A vesztesek közt első helyen a brit bankcsoport, az RBS áll -40 százalékkal, amelyet a német Allianz Csoport követ -18,5 százalékkal. Az autómárkák közül a legtöbbet a Fiat Csoport, a Mercedes és a Porsche veszített márkaértékéből.

Másodszor a fogyasztási cikkek márkaértéke nőtt a válság idején: a teljes márkaérték-növekedés 5,8 százalék volt. Idén a pálmát a belga Inbev Csoport vitte el, amely a sikeres amerikai Budweiser márka megvásárlása révén 56 százalékkal növelte márkaértékét. Figyelemre méltó márkaérték-emelkedést érték el más fogyasztási cikkeket forgalmazó konglomerátumok is, mint például a SAB Miller söripari konszern (+24,5 százalék), az ugyancsk sörgyártó Carlsberg (+21,5 százalék), a Nestlé élelmiszeripari konszern (+15 százalék) és a Heineken söripari vállalat (+14,4 százalék).

Harmadszor, a közép- és kelet-európai vállalatok is kopogtatnak a márkaérték-verseny felsőbb osztályának ajtaján. Az orosz kábeltelevíziós és távközlési szolgáltató, a Beeline az első márka a régióból, amely az 50 legértékesebb európai brandet tartalmazó listán megjelent. Oroszországban a 10 legértékesebb cégmárkájú vállalat 2008-hoz képest 15,9 százalékos márkaérték-növekedést mutat, míg a Beeline esetében ez a szám 27,6 százalék. Lengyelország vezető márkája, a távközlési szolgáltató Polkomtel 17,5 százalékos növekedést könyvelhet el, míg a szlovén Gorenje, a magyar OTP Bank, a román Loto és a cseh Sazka szintén jelentős javulást ért el márkaértékében.

zöldhasú
Hirdetés