Malév-közgyűlés: nem határoztak a tőkerendezésről
Előterjesztés hiányában nem született határozat a Malév magyar nemzeti légitársaság tőkehelyzetének rendezéséről a csütörtökön Budapesten megtartott közgyűlésen - közölte a cég a közgyűlést követően.
A közgyűlés napirendjén a Malév tőkehelyzetének rendezése szerepelt, de az igazgatóság erről nem terjesztett elő határozati javaslatot.
A Pénzügyminisztérium még a Malév közgyűlése előtt közölte, hogy Oszkó Péter pénzügyminiszter csütörtökön Moszkvában Viktor Zubkov első miniszterelnök-helyettessel tárgyalt a Malév helyzetének rendezéséről. A közlemény szerint a magyar fél jelezte, hogy a társaság működésének folytatása érdekében kész tulajdonosi, illetve finanszírozói szerepet is vállalni a légitársaságban.
A tőkerendezés már hosszú ideje napirenden szerepel a légitársaság közgyűlésein. Legutóbb márciusban hárommilliárd forinttal emelte meg a fő tulajdonos, az AirBridge a Malév jegyzett tőkéjét. Akkor a légitársaság jegyzett tőkéje 399 millió forint volt a cégjegyzék szerint.
Ezen a márciusi közgyűlésen került a Malév közvetett tulajdonosi körébe az orosz Vnyesekonombank. Az orosz bank a Malév közel 100 százalékát birtokló AirBridge Zrt.-ben 49 százalék hányadot vett át Borisz Abramovics orosz üzletembertől. Ugyanakkor lett az AirBridge 51 százaléknyi részvénycsomagjának egyedüli tulajdonosa Költő Magdolna magánszemély, aki üzlettársától, Kiss Kálmántól vette meg a részvényeket. A Malév 97,46 százaléka van az AirBridge tulajdonában, 2,54 százaléknyi részvény a dolgozóknál van, míg a magyar állam egy darab B sorozatú elsőbbségi részvénnyel rendelkezik.
A Malév igazgatóságának elnöke, Anatolij Ballo még május végén közölte újságírókkal egy 10 millió eurós tőkeemelés tervét. Legutóbb júliusban volt a rendkívüli közgyűlés napirendjén a tőkeemelés, de döntés nem született.
A tőkerendezést az teszi szükségessé, hogy a Malév évről-évre halmozza a veszteségeket. A tavalyi évet konszolidáltan 15,1 milliárd forint veszteséggel zárta, az idei évre szóló várakozásokat a társaság nem közölt.
A május végén jóváhagyott idei üzleti tervből a társaság csak az üzemi szintű veszteséget tette közzé, a mérleg szerintit nem. Eszerint üzemi szinten 2009-ben 6,3 milliárd forint veszteséggel számol a Malév, szemben a 2008. évi 7,9 milliárd forinttal.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.