Itt az első idei bor Villányból
Elkészült a 2009-es évjárat első bora. A Vylyan borászat Bogyólé nevű újbora már nevével is arra utal, hogy, hogy a francia Beaujolais Nouveau hagyományait követve készül. A bor hagyományosan a pécsi diákok számára kiírt címketervező pályázaton első díjat szerző pályamunkát viselő palackokkal indul a piacra.
A 2009-es villányi évjáratot átlagos tél, korai virágzás, változatos nyár, korai szüret, egyenletesen meleg és száraz ősz jellemezte. Ilyen időjárás mellett gyümölcsös borok születnek szép savtartalommal. A Bogyóléhez felhasznált Zweigelt és Portugieser esetében a technológia felülírta a fajtajelleget.
A Beaujolais, vagy villányi fordításban Bogyólé stílusú különleges borkészítés lényege, hogy maga a bor a bogyón belül születik, majd abból kel életre. Így az elnevezés nem pusztán a francia eredetre, hanem a technológia lényegére is utal. Az eredmény friss, illatos, lendületes ital. Karaktere a banán, a piros bogyós gyümölcsök (meggy, cseresznye, ribizli) és ebben az évben a fekete kávé aromáit egyesíti.
Bese Örs és a díjnyertes címke. Kreatív borászkodás © Vylyan |
A fürtökben, az oxigéntől teljesen elzárt, bogyókon belül lezajló speciális erjedés körülbelül 4-5 napig tartott. Az alkoholos erjedés pedig a préselést követően fejeződött be. A friss bort gyors derítés és hidegkezelés után palackozták.
A Bogyólé október közepén lép piacra. Cimkéjét pályázaton tervezhették meg a Pécsi Tudományegyetem és a Pécsi Művészeti Gimnázium és Szakközépiskola diákjai. A palackok első helyezett pályaművel a hasukon jelennek meg a kereskedelmi forgalomban.
Az idén Bese Örs közgazdász hallgató címkéjét találta a zsűri a legjobbnak. A nyertes nem kezdő, hiszen két plakátterve is látható volt már korábban az @rc-kiállításon, illetve az „év legígéretesebb fiatal vállalkozói” közé is bejutott egy innovatív szabadtéri reklámberendezés ötletével.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.