2009. október. 16. 15:17 hvg.hu Utolsó frissítés: 2009. október. 16. 15:18 Gazdaság

Vegyen aranyat a Harrodsnál most, az aranyár 1100 dollárig nőhet

Az arany ára az elmúlt hetekben egyre magasabbra kúszott, s jelenleg is csúcs közeli pozícióban, durván 1050 dollárért cserél gazdát unciája. Mi lesz az arannyal, még tovább drágul, vagy a gyenge kereslet miatt megindul a lejtőn?

Az elmúlt években az erős befektetési és ékszerészeti kereslet hajtotta felfelé az arany árát, de most ennek gyengülésével, a tendencia átfordulhat. Paul Walker, a GFMS fémpiaci tanácsadócég vezérigazgatója egy tokiói konferencián a minap kijelentette, hogy szerinte a piac hamarosan „egydimenziós” lesz, mert az egyik fontos pillére, az ékszerészet kereslete lemorzsolódik. Így már csak az a kérdés – véli Walker –, hogy van-e a befektetési piacon egy olyan kényszerítő erő, amely fenntartja a keresletet rövid és középtávon? Amikor a múlt héten az ár történelmi csúcsot elérve 1060 dollár fölé emelkedett unciánként, a felfelé mozgást a folyamatosan gyengélkedő amerikai fizetőeszköz tette lehetővé.

A csúcsdöntés után persze azonnal felmerült, hogy kockázatossá válnak a hosszú lejáratú kötéseket, hiszen az ár bármelyik pillanatban csökkenésnek indulhat. Ugyanakkor az aranyárat alátámasztotta a központi bankok inflációs félelme, amelyek változatlanul igen alacsonyan tartják az alapkamatokat, s gondoskodnak a globális bankrendszer bőséges pénzellátásáról, ami lehetővé teszi az egészséges befektetési keresletet az aranyügyletekben érdekelt tőzsdei alapok részéről.

„A pozitív befektetési pénzforgalom valószínűleg megmarad a következő hónapokban, s az árat akár 1100 dollár fölé is nyomhatja” – jelentette ki Walker.

Egy kiló arany. Úgy 37 ezer dollárért haza lehet vinni
© goldprice.com
Ugyanakkor az utóbbi napokban az ár lefelé indult. „Az emberek belefáradtak az aranyvásárlásba” – mondta Naomi Suzuki, a tokiói SC Asset Management társaság vezető elemzője. „A dollár kilátásai gyengék, így az aranyár erősödése alapvetően amiatt lehet megalapozott. Ugyanakkor aranyba fektetni, nem csak dollárba fektetést jelent. Ezért jó figyelni rá, hogy más valutákban mennyire meggyengült az arany ára. Euróban nemrégiben még a 720-as csúcson állt, pár nap alatt azonban visszaesett 700-ra” – fejtette ki Suzuki.

Ez különösen a nagy aranytermelő országokban okoz problémát, hiszen a kitermelés fajlagos költségei emelkednek. Az arany ára dél-afrikai randban (most 252 000 rand/kg) 23 százalékkal alacsonyabb, mint a márciusi csúcs idején. Az ausztrál dollárban mért ár 20 százalékkal, a kanadaiban márt pedig (amely sokkal szorosabban kötődik az amerikaihoz) 6 százalékkal esett. A nagy kérdés, hogy a kereslet lehete-e elég erős ahhoz, hogy ismét minden devizában, például a legnagyobb forgalmat lebonyolító kínai, indiai, amerikai, török és szaudi fizetőeszközben is csúcsot döntsön?

Az arany iránti piaci érdeklődést egyébként jól mutatja, hogy Londonban a Harrods áruházban nekifogtak az aranytömbök forgalmazásának. A legkisebb 1 grammos darab csak afféle kabalatárgy, de van 12,5 kilogrammos standard méretű rúd is, amelyet a bankrablós filmekből mindenki jól ismerhet. Ezért mellesleg a Harrodsnál most a napi kisebb ármozgásoktól eltekintve durván 286 000 fontot kérnek. A „fizikai” arany befektetési eszközként való népszerűsödésére az a magyarázat, hogy a bizonytalan értékpapírpiaci termékekkel szemben az értékét elég biztonságosan őrző és bármikor készpénzre váltható arany jó választásnak tűnik. A befektetési portofoliók diverzifikálására pedig mindenképpen alkalmas eszköz.

zöldhasú
Hirdetés
hvg360 Tiszai Balázs 2025. január. 06. 09:30

MVM-terjeszkedés Romániában: a helyiek szerint Orbán most tolja be az országba Putyin trójai falovát

A magyar állami energiacég kivásárolja a német E.On-t Románia második legnagyobb gázcégéből. A helyi félelmek szerint, ha az üzlet lezárul, az MVM orosz gázzal fogja ellátni az ország háztartásainak csaknem felét, és ezzel nagyban erősödik Moszkva befolyása Bukarestben. A tranzakció 2025 első felében zárulhat, de még elkaszálhatják. Ennek az esélyét erősítheti az a sürgősségi rendelet, mellyel a román kormány megakadályozhatja a stratégiai fontosságú vállalatok “ellenséges” átvételét.