BKV-s szerződések: tollal beírt nullával megtízszerezett fizetés
Csütörtökön tárgyalja a BKV felügyelőbizottsága azt a jelentést, amit a Belső Kontroll Igazgatóság készített a társaság elhíresült menedzser- és tanácsadói szerződéseiről, az esetenként több tízmilliós végkielégítésekről, a cég állapotáról. A Hírszerző a birtokába került nem nyilvános dokumentumból szemezgetve többek között arról ír, hogyan lehet 12 soros tanulmánnyal majd 20 millió forintot keresni.
Tollal beírt nullával megtízszerezett fizetés, a megbízás lejártával megtartható szolgálati autó (az átírást a cég fizette), és rengeteg busás végkielégítés – többek között hasonló botrányos szerződések szerepelnek abban a nem nyilvános BKV-jelentésben, ami a Hírszerző birtokába került. Íme néhány példa:
20 millió forintos kár
Kőhegyi Andrással Antal Attila kötött szerződést vezérigazgatói titkárságvezetői munkakörbe – ami nem minősült menedzserszerződésnek – 2007. január 5-én, 400 ezer forint/hó törzsbérrel, amit 2007. augusztus 1-től 450 ezer forintra emeltek, és kiegészítették szerződését 130 százalékos prémiummal is. 2008. július 1-jével viszont már a munkaviszonya megszüntetéséről született döntés, november 15-i hatállyal. A titkárságvezető annak ellenére, hogy erre a szerződése nem terjedt ki, szolgálati autót is kapott. Kőhegyi végül összesen 10,7 millió forint "egyszeri juttatást" kapott és a felmentési időre ezen felül 3,55 millió forintot fizettek ki neki. A jelentés szerint ezzel összesen "20 millió forintot meghaladó kárt okoztak a BKV Zrt. részére, melynek során megvalósult a társasági vagyon hűtlen kezelése".
Tollal beírt nullával megtízszerezett fizetés
A Hírszerző cikke szerint elképesztő formai hibákra is fény derült: Futó Sándor György tanácsossal például havi 30 ezer forintos díjazással kötött szerződést Antal Attila 2007. december 1-től, majd utólag tollal beírtak egy nullát, minek következtében az összeg 300 ezer forintra változott – áll a jelentésben, azzal a megjegyzéssel: a javítás tényét aláírással nem erősítették meg, a javító személye ismeretlen. Futó esetében a jelentés azt is megállapítja, hogy vélhetően színlelt munkaszerződés született.
12 sorért közel 20 millió forint
Az elhíresült fénymásoló-szerződésekről a jelentésből a következő derül ki: a BKV az Optimismo Kft.-t bízta meg a "fénymásoló állomány teljes körű felmérésével", és a "fejlesztésre irányuló javaslatok megtételével", bruttó 19,2 millió forint értékben. Az Optimismo Gyenes Tünde aláírással ellátott teljesítési jelentésén nem volt dátum, így nem lehetett megállapítani, mikor készült. Ezen kívül a felmérésben semmilyen dokumentáció nem volt arra, hogy a cég mikor, hol, hány fénymásolót vizsgált meg, illetve milyen is azok állapota. Ennek ellenére 2007. február 28-án Antal Attila aláírta a teljesítési igazolást, amely szerint "a Jelentés szerződésszerű tartalommal elkészült", a március 13-án benyújtott számla kifizetését Antal Attila még aznap engedélyezte, másnap pedig utalt is a BKV. Maga a Gyenes Tünde által aláírt felmérés összesen 12 gépelt sor, ebből a "Vizsgálat eredménye - Összefoglaló" rész két bővített mondat: az egyik szerint a fénymásolók "állapota vegyes képet mutat", a másik pedig megállapítja, hogy a gépek egy része cserére szorul – irja a Hírszerző.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.