Fordított adózást javasol Brüsszel a körhintacsalások ellen
Javaslatot fogadott el az Európai Bizottság kedden, és ennek értelmében az uniós tagállamok számára lehetővé tenné, hogy meghatározott áruk és szolgáltatások esetén ideiglenesen fordított adózást alkalmazzanak, amivel egységesen léphetnének fel "az új, illetve az utóbbi időben különösen elterjedt áfacsalási konstrukciók ellen".
Az áfát az értékesítési lánc végén felszámító, úgynevezett fordított adózás lehetőségéről az európai uniós tagországok között régebb óta folyik az egyeztetés, általános alkalmazásáról azonban egyelőre nem született megállapodás. Ausztria mindazonáltal felajánlotta, hogy a rendszert átfogó módon teszteli.
A körhintacsalás lényege, hogy az adóköteles személy az EU-n belül adómentesen beszerzett terméket az áfát felszámítva értékesíti, majd eltűnik anélkül, hogy az adót befizetné. Ezt a fajta csalást általában nagy értékű árukra követik el, nem ritkán szervezett bűnözés keretében.
A fordított adózás értelmében azonban a végső felhasználó fizeti az áfát, az értékesítési lánc közbenső szereplőinek így nem áll módjában az adó-visszaigénylés lehetősége. Brüsszel például az üvegházhatású gázok kibocsátási egységeinek kereskedelmével kapcsolatban tartaná lehetségesnek a rendszer bevezetését, mert az utóbbi időben több tagállam is tájékoztatta az Európai Bizottságot az ezzel kapcsolatos körhintacsalási esetekről.
Kovács László hozzátette: "a körhintacsalással leginkább érintett termékek - mikrocsipek, mobiltelefonok, illatszerek és nemesfémek - mellett újabban megjelent a széndioxid-kibocsátási kvótával való visszaélés is. Ezért javasoljuk, hogy a tagállamok ezen termékekre és szolgáltatásra alkalmazhassák a fordított áfafizetést."
A mostani javaslat nem módosítaná alapvetően az uniós áfarendszert, mert a fordított adózás bevezetésének csak a lehetőségét biztosítaná az említett áruk és szolgáltatás esetében, kötelezően nem írná azt elő - emelte ki a bizottság.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.