Vészes előrejelzés: a csalódások évadja jön a befektetési piacokon
Sokan abban reménykednek, hogy a világgazdaság gyorsan talpra áll a pénzügyi válságból. De kár álmokat kergetni, mert a tőzsdei szárnyalás legkésőbb jövő év elején véget ér, és a túlzott optimizmust időszakát a csalódások hónapjai válthatják fel. Legalább is ezt jósolja a Generali Alapkezelő elemzője.
„Bár az általánosan elfogadott szakértői vélemények alapján talán már vége a recessziónak, a hosszú távú potenciális növekedési pályához való visszatérésre még jó ideig, valószínűleg évekig várni kell. A hihetetlen szárnyalást követően a legtöbb részvénypiac immár a 2003-2007 közötti – akkor jelentős gazdasági növekedés által támogatott – értékeltségi szintek mellett, túlvett tartományban mozog, de a profitkilátások beláthatósága – a bizonytalan időtartamú világgazdasági felépülés miatt – még mindig nagyon gyenge” – hívta fel a figyelmet elemzésében Pallag Róbert, a Generali Alapkezelő részvényportfólió menedzsere.
Miközben a V-alakú gazdasági felépülés víziója még mindig él, a meglévő és még mindig látható kockázatokkal egyelőre nem foglalkoznak a befektetők. A piac normál, ciklikus gazdasági felépülést áraz, de nem veszi figyelembe, hogy a válságot megelőző esztendőkben kialakult pénzügyi- és ingatlanbuborék eltorzította a globális gazdaság szerkezetét: az olcsó hitelek és a mesterségesen felfújt eszközárak túlburjánzó iparágakhoz és globális egyensúlytalansághoz, összességében strukturális problémákhoz vezettek” – emelte ki Pallag Róbert. Szerinte a „Kína és a fejlődő világ termel, Amerika és a fejlett világ népessége fogyaszt” modell több alapvetése már nem állja meg a helyét. A legnagyobb problémát a túlzott eladósodottság jelenti, amely a fejlett világban akár szakítópróbája is lehet az eddigi pénzügyi kultúrának, amelyben elvileg hitelekből szinte korlátlanul lehet vásárolni. A feltörekvő piacok bővülő belső keresletére épülő modellváltás a jövő irányát mutatja, de a kereslet és kínálat globális, új egyensúlyának kialakulása még hosszú időt vesz igénybe – mondja az elemző.
A likviditási buborék jellemzői |
• óriási likviditásnövekedés a globális pénzpiacokon |
A következő időszakban a jegybankok fel kellene ismerniük a likviditási buborék veszélyeit, ám elképzelhető, hogy jövőre megoldhatatlan dilemmával szembesülnek, ha egyszerre kell menedzselniük a vártnál gyengébb növekedési és a vártnál erőteljesebb inflációs kockázatokat. A Fed – vélik a Generalinál – az optimista befektetői várakozásoknál hamarabb kényszerül likviditáscsökkentő lépésekre (és kamatemelésre), hogy megállítsa az inflációs várakozások (és a nyersanyagárak) gazdaságra gyakorolt káros hatásainak terjedését. Pallag Róbert szerint összességében a befektetők az előző krízisek utóéletének megfelelő gazdasági felépülést áraznak, miközben a válság strukturális problémáinak megoldási módja még nem látható. Sőt fennáll a veszélye, hogy a reális fundamentális pályától még inkább elrugaszkodó eszközbuborékok alakulnak ki. Ezeknek a nyersanyagpiacokon már látható jelei vannak, de az elmúlt hónapok elképesztő részvénypiaci szárnyalásában is meghatározó szerepet játszottak.
„A jelenlegi környezetben igen óvatos befektetői magatartást tartunk indokoltnak, arra számítunk, hogy bár még egy ideig emelkedő trendben maradhatnak az árfolyamok, inkább előbb, mint utóbb növekszik majd a piacok volatilitása. Az elmúlt hónapokban vásárló befektetők döntő többsége már komoly nyereséget tud realizálni, részben emiatt egy-egy újabb, a várakozásokhoz képest csalódást jelentő információ napvilágra kerülése még az eddigieknél is erőteljesebb kilengésekhez vezethet az árfolyamokban. A piacot az a remény támogatja, hogy a stimulusok és likviditásfokozó intézkedések segítségével a stabilizálódás után megkezdődik a fenntartható reálgazdasági élénkülés. Várakozásaink szerint ebben csalódnak majd a befektetők, így az év vége felé vagy 2010 elején alapvető változás áll be a globális piaci hangulatban. Emiatt a piaci szereplőknek érdemes lehet az abszolút hozamú befektetések felé fordulniuk” – foglalta össze várakozásait Pallag Róbert.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.