2009. szeptember. 09. 13:55 MTI Utolsó frissítés: 2009. szeptember. 09. 13:36 Gazdaság

Quaestor: a növekedés legnagyobb kockázata a munkanélküliség

Bár bizonyos jelekből, megjelent gazdasági mutatókból arra lehet következtetni, hogy a recesszió a világgazdaságban elérte a mélypontot, és megindulhat a növekedés, a következő időszakban az egyik legnagyobb kockázatot a munkanélküliség várható emelkedése jelentheti, mind Magyarországon, mind a fejlett gazdaságokban – jelentette ki Háda Bálint, a Quaestor pénzügyi csoport vezető elemzője.

Az elemző a növekedés másik kulcstényezőjének a hitelezés beindulását nevezte meg, de itt egyelőre nem látszik javulás. Háda Bálint szerint a munkanélküliségi ráta Magyarországon akár 11-12 százalékra nőhet a következő hónapokban. A kamatszinttel kapcsolatban pedig úgy vélekedett: nem biztos, hogy a Magyar Nemzeti Banknak az idén tovább lehetősége lesz az alapkamat csökkentésére. A forint árfolyamában gyengülésre számít az elemző.

Háda szerint a magyar gazdasági növekedésben a következő másfél évben a belső fogyasztás nem tud kulcsszerepet játszani, a gazdaság továbbra is az exportra, ezen belül Németországra hangolt. Azonban az ottani fellendülés is bizonytalan, mivel Németországban sorra szűnnek meg a gazdaságélénkítő csomagok – például a roncsprémium program – és ez az itthoni növekedést is beárnyékolja.

A Quaestor előrejelzése szerint a GDP visszaesése az idén várhatóan 6 százalékos lesz, az infláció 2009-ben átlagosan 4,8 százalék lehet, az államháztartási hiánya a GDP arányában 4,2 százalékot érhet el. A jegybanki alapkamatot az év végére a mostanival megegyezően 8 százalékra, a euró árfolyamát 280 forintra várják a társaság elemzői.

A hazai részvénypiacról Háda Bálint kifejtette, hogy a várakozásokkal ellentétben az árfolyamok a nyár folyamán is tovább emelkedtek. A külföldi vásárlók és intézményi befektetők újra visszatértek a magyar börzére, ennek fő oka azonban a globális kockázatvállalási hajlandóság növekedésében keresendő, nem pedig a fundamentumokban. A kedvező környezetben a magyar börze ismét egy kalap alá került a régiós piacokkal, és a befektetők nem figyeltek a makrogazdasági adatokban mutatkozó jelentős különbségekre. A hangulat romlásával azonban ismét differenciálni kezdenek a külföldi befektetők, és félő, hogy a hazai börze túlteljesítő lehet az esésben.

zöldhasú
Hirdetés