2009. március. 11. 13:33 MTI Utolsó frissítés: 2009. március. 11. 13:22 Gazdaság

Bajnai: már jövőre 3-4 százalékos államháztartási többlet kéne

Ha tovább romlanak a gazdasági körülmények, jövőre már 3-4 százalékos elsődleges többletet kellene elérni az államháztartásban, majd hosszabb távon 4-5 százalékos többletet kellene teljesíteni ahhoz, hogy Magyarország iránt tartósan visszatérjen a bizalom – mondta Bajnai Gordon nemzeti fejlesztési és gazdasági miniszter az Ybl Klub által szervezett gazdaságpolitikai konferencián szerdán Budapesten.

Bajnai Gordon. Jó és rettenetes forgatókönyvek
© MTI
A miniszter elmondta, hogy a múlt év októbere óta mintegy harmincezer munkahely szűnt meg Magyarországon, de tízezer új is keletkezett. A kormány a válság kezelésére mintegy 5 milliárd euró összegben indított el két évre szóló gazdaságélénkítő programot, ebből 2 milliárd euró már elérhető a gazdasági szereplők számára.

Magyarország számára az euró minél gyorsabb bevezetése jelenti a pénzügyi kockázatok jelentős mérséklését – vélekedett a miniszter. „Az álláspontom az, hogy Magyarországnak a lehető leggyorsabban euróra van szüksége” – mondta Bajnai Gordon, hozzátéve, hogy természetesen ehhez teljesíteni kell az euróövezetbe való belépés feltételeit. Hangsúlyozta, hogy emellett Magyarországnak radikális lépéseket kell tennie a versenyképesség javítása érdekében. Szükség lenne arra is, hogy nagymértékben javuljon az ország foglalkoztatási rátája, amely jelenleg mindössze 57 százalékot ér el.

„A magas újraelosztási szint olyan béklyóban tartja az országot, hogy középtávon Magyarország adósságcsapdába kerülhet” – figyelmeztetett a gazdasági és fejlesztési tárca vezetője. Elmondta: a kormány által eddig bejelentett, tervezett intézkedések együttesen mintegy 800 milliárd forintos, hozzávetőleg 2,7 milliárd eurós kiigazítást tesznek lehetővé az államháztartásban már az idén, egyúttal a mostani, hozzávetőleg 54 százalékos adóéket 7 százalékponttal csökkentenék.

A miniszter ezzel együtt úgy látja, hosszabb távon, a mindenkori kormánynak jelentősen csökkentenie kell a költségvetés kiadásait. Kiemelte, hogy a válság ellenére a magyar gazdaság növekedési potenciálja még mindig 2 százalékos, a gazdaságot pedig olyan pályára kell állítani, hogy ez a mérték tovább emelkedjen 2-2,5 százalékponttal. Úgy vélte, a szükséges szerkezeti lépésekkel Magyarország akár megerősödve is kijöhet a válságból.

zöldhasú
Hirdetés