Idén még csökken, de jövőre már nőhet a kockázati tőkebefektetés
Az idén még csökken a kockázati tőkebefektetés Magyarországon és a régióban, de jövőre már növekedhet - mondta Hradszki László a Magyar Kockázati- és Tőke Egyesület (HVCA) igazgatósági tagja.
Az egyesület statisztikai adatai szerint a kelet-közép-európai régióban Magyarország 2007-ben a harmadik, míg 2008-ban a második volt a magántőke befektetés rangsorában, míg a bruttó hazai termékhez (GDP) mért befektetés alapján Európában a hatodik helyen állt a múlt évben, megelőzve az uniós átlagot.
A régióban a legtöbb magántőkét Lengyelországba fektették be, 2007-ben 683 millió, míg 2008-ban 627 millió eurót. Bulgária volt a második 2007-ban 555 millió, míg Magyarország a harmadik 491 millió euróval. A múlt évben Magyarország lett a második 476 millió, míg Csehország a harmadik 441 millió euróval.
Legtöbb, 616 millió euró magántőke - a múlt évben - a biotechnológiába érkezett a régióba. Második volt a kommunikációs ipar 495 millió, harmadik pedig a pénzügyi szolgáltatások 308 millió euróval.
A kockázati tőke társaságok az intézményi befektetők alapjaiban lévő pénzt kötik össze az innovációval, amikor a nagy növekedési potenciállal rendelkező cégekbe fektetnek - mondta a tájékoztatón Futó Gábor, a Finext Startup társaság vezérigazgatója. A kockázati tőkések tőkét, infrastruktúrát, k+f- és üzleti hálózatot, valamint szolgáltatást adnak a kiválasztott cégeknek. Példaként ismertette, hogy cége a Futureal csoporton keresztül 3 milliárd forintból 6 ezer négyzetméteres inkubátorházat épít a Corvin sétányon, és ugyanott 7 milliárd forintból egészségügyi szolgáltatásokat nyújtó orvosi központot hoz létre.
A HVCA idén immár tizenkettedszer hirdeti meg az Év Vállalkozója Díjat. Az elismerést eddig elnyert cégek között van a Graphisoft, a Synergon, a Pharmavit, a Waberer's, de az Index internetes újság is. A tavalyi győztes IND Group vezérigazgatója, Vinnai Balázs elmondta, hogy a szoftverpiacon éppen a kockázati tőke révén tudtak növekedni a válság alatt is. A bevont tőkéből finanszírozott fejlesztés akkor vált piacképessé, amikor a konkurencia visszafogta fejlesztéseit.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.