2009. augusztus. 27. 17:20 MTI Utolsó frissítés: 2009. augusztus. 27. 17:01 Gazdaság

Brüsszel jóváhagyta az uniós források átcsoportosítását

Az Európai Bizottság jóváhagyta az Új Magyarország Fejlesztési Terv (ÚMFT) operatív programjai közötti és a programokon belüli átcsoportosításokat, ennek köszönhetően 111 milliárd forinttal bővült a Gazdaságfejlesztési Operatív Program (GOP) keretösszege - mondta Varju László, a Nemzeti Fejlesztési és Gazdasági Minisztérium (NFGM) államtitkára csütörtökön a kormányszóvivői tájékoztatón.

A kormány tavaly decemberben fogadta el az ÚMFT módosításáról szóló terveket, azóta folytak az egyeztetések a brüsszeli jóváhagyásról. A kormány tavalyi jóváhagyása nyomán 2009-2010-ben több mint 260 milliárd forintot csoportosítsanak át az operatív programok között, illetve a programokon belül. A mostani döntéssel Brüsszel a kormány által elfogadott összegből 111 milliárd forint átcsoportosítására adott engedélyt.
A GOP-ba a Társadalmi Infrastruktúra Operatív Programból (TIOP) és a Közlekedési Operatív Programból (KözOP) csoportosítják át a pénzeket. A 111 milliárd forint legnagyobb része - 105 milliárd - a vállalkozások - kiemelten a kis- és középvállalkozások - komplex fejlesztésére áll majd rendelkezésre.

Varju László elmondta: az átcsoportosításkor a legfőbb cél a munkahelyek védelme, és ezen keresztül Magyarország versenyképességének javítása és a gazdaság élénkítése volt.

Az átcsoportosításkor az volt a legfőbb alapelv volt, hogy az elvonás a legkisebb negatív hatással legyen az adott programra - hangsúlyozta Varju László. Ennek megfelelően olyan programokból történik pénzelvonás, amelyek iránt alacsony volt az érdeklődés, és amelyeknek csupán visszafogott jelentősége van a gazdasági válság kezelése szempontjából, valamint amelyek megvalósulása kockázatosnak tekinthető.

Az államtitkár kiemelte: a források átcsoportosításának legnagyobb nyertese a GOP, ahol a jelentősen kibővült keret a kis- és középvállalkozások komplex technológiai fejlesztésére és a vállalati beruházások támogatására fordítható. A forrásból a Nemzeti Fejlesztési Ügynökség (NFÜ) becslései szerint 4.000 kis- és középvállalkozás juthat támogatáshoz és hajthat végre fejlesztést a következő időszakban.
zöldhasú
Hirdetés
hvg360 Tiszai Balázs 2025. január. 06. 09:30

MVM-terjeszkedés Romániában: a helyiek szerint Orbán most tolja be az országba Putyin trójai falovát

A magyar állami energiacég kivásárolja a német E.On-t Románia második legnagyobb gázcégéből. A helyi félelmek szerint, ha az üzlet lezárul, az MVM orosz gázzal fogja ellátni az ország háztartásainak csaknem felét, és ezzel nagyban erősödik Moszkva befolyása Bukarestben. A tranzakció 2025 első felében zárulhat, de még elkaszálhatják. Ennek az esélyét erősítheti az a sürgősségi rendelet, mellyel a román kormány megakadályozhatja a stratégiai fontosságú vállalatok “ellenséges” átvételét.