2009. augusztus. 12. 15:49 MTI Utolsó frissítés: 2009. augusztus. 12. 15:43 Gazdaság

Magyar euró 2014-ben lesz a Reuters felmérése szerint

Lengyelországnak az ERM-2 árfolyamrendszerhez történő csatlakozása 2011-re csúszhat, míg Magyarország, Csehország, Lettország és Litvánia 2014-ben, Észtország egy évvel korábban vezetheti be az eurót, derül ki a Reuters legfrissebb felméréséből. Nem várható, hogy Bulgária és Románia 2015 előtt bevezetné a közös uniós valutát.

A 31 feltörekvő piaci szakértővel készített felmérés szerint Lengyelország legkorábban 2011-ben csatlakozhat az európai árfolyamrendszerhez, ez az utolsó, áprilisban készített felméréshez képest, egy éves csúszást jelent.

Az euróövezeti belépés előtt két évig kötelező ERM-2 árfolyamrendszerben egy valuta plusz-mínusz 15-15 százalékkal ingadozhat az illető ország és az EU-beli pénzügyi hatóságok által közösen megállapított sávközép körül.

Az elemzésben megjegyzik, hogy Lengyelország 2011-es csatlakozási időpontja is elhalasztódhat a változékony piaci környezet, így a fizetőeszköz gyenge árfolyama, valamint a magas államháztartási hiány miatt. A lengyel kormány még a múlt hónapban is azt jelezte, hogy idén tervezik a csatlakozást.

A lengyel kormány az idei költségvetési hiánycélt majdnem az eredetileg tervezettnek a kétszeresére, 27 milliárd zlotyra emelte, mert az eddigi kiadáscsökkentések nem fedezik a gazdaság lassulása miatt elmaradó adóbevételeket. A pénzügyminiszter kijelentette, hogy jövőre már mindenképp csökkenteni kell a hiányt. A kormány a hazai össztermékhez (GDP) képest 4,6 százalékos államháztartási hiányra számít idén, de az Európai Bizottság 6,6 százalékos és jövőre 7,3 százalékos hiányt jósol Lengyelországnak, mind távolabbit az euróövezeti tagsághoz szükséges, de az EU-tagok számára egyébként is kötelező 3 százaléktól.

A Reuters áprilisi felméréséhez képest nem változott a többi közép-kelet-európai ország eurózóna-csatlakozási időpontja.

zöldhasú
Hirdetés
hvg360 Tiszai Balázs 2025. január. 06. 09:30

MVM-terjeszkedés Romániában: a helyiek szerint Orbán most tolja be az országba Putyin trójai falovát

A magyar állami energiacég kivásárolja a német E.On-t Románia második legnagyobb gázcégéből. A helyi félelmek szerint, ha az üzlet lezárul, az MVM orosz gázzal fogja ellátni az ország háztartásainak csaknem felét, és ezzel nagyban erősödik Moszkva befolyása Bukarestben. A tranzakció 2025 első felében zárulhat, de még elkaszálhatják. Ennek az esélyét erősítheti az a sürgősségi rendelet, mellyel a román kormány megakadályozhatja a stratégiai fontosságú vállalatok “ellenséges” átvételét.