2009. április. 27. 18:38 MTI Utolsó frissítés: 2009. április. 27. 18:11 Gazdaság

Bizonytalanná vált a lengyel euró 2012-es bevezetése

Lengyelország euróbevezetéssel kapcsolatos elképzelése módosulhat, habár még számít arra, hogy 2012-ben beléphet az euróövezetbe.

Lengyelországnak előbb átfogó politikai konszenzusra és stabil valutára van szüksége ahhoz, hogy megvalósítsa euróövezeti csatlakozási tervét, ezt tartalmazza a kormánynak az euró bevezetésével kapcsolatban hétfőn nyilvánosságra hozott, felülvizsgált menetrendje.

A lengyel kormány továbbra is elképzelhetőnek tartja, hogy az ország 2012-ben belép az euróövezetbe - mondta Ludwik Kotecki lengyel pénzügyminiszter-helyettes. A hétfőn kiadott dokumentum szerint azonban "ha idén az első félévben nem teljesülnek a feltételek, akkor halasztódhat a zloty bevitele az ERM-II árfolyamrendszerbe. Az ERM-II.-be való belépés késedelme nem zárja ki ugyan az euróövezeti tagságot 2012-ben, ha a zloty stabilizálódik a mostani második negyedévben. Enélkül azonban az euróövezeti tagságot el kell halasztani."

Lengyelország tavaly szeptemberben jelentette be, hogy 2012-ben akarja bevezetni az eurót. Azóta azonban a gazdaságot visszaesés fenyegeti, és a zloty leértékelődött. Ezért számos szakértő úgy véli, hogy Lengyelország nem lesz képes időben teljesíteni az euróövezeti feltételeket.

Lengyelország idén az első félév végéig akart belépni az euró előszobájába, az ERM-II. európai árfolyamrendszerbe, hogy 2012-ben bevezethesse az eurót. Kotecki hétfőn azt mondta, jelenleg úgy tűnik, az első félévi ERM-II.-csatlakozás nem sikerül, mert nem teljesülnek az ehhez szükséges feltételek.

Az ERM-2-ben egy valuta plusz-mínusz 15-15 százalékkal ingadozhat az illető ország és az EU-beli pénzügyi hatóságok által közösen megállapított sávközép körül, amit nehéz lenne betartani a zloty jelenlegi állapotában, illetve az országnak nem érdeke, hogy gyenge zlotyt váltson át euróra.

Lengyelország e hónap közepén 20,5 milliárd dollárt kért a Nemzetközi Valutaalap (IMF) új, rugalmas hitelkeretéből, ez a támogatás esetleg segítheti az árfolyamrendszerbe való belépést a második félévben, mondják helyi elemzők. Az ERM-II-be a mostaninál erősebb zlotyval szeretne bejutni Lengyelország, erről korábban lengyel illetékesek azt mondták, hogy az ERM-II.-beli sávközép kompromisszum lesz az akkori piaci árfolyam és az egyensúlyi árfolyam között. A Lengyel Nemzeti Bank március végén a gazdaság tényleges erejét kifejező egyensúlyi árfolyamot 3,60/euróra tartotta. Néhány héttel korábban a lengyel pénzügyminisztérium még 3,70-4,10 zloty/euró közé tette az egyensúlyi árfolyamot. Hétfő délután a zloty 4,5440/euró volt vételi árfolyamon a londoni bankközi piacon, 10,43 százalékkal gyengébb, mint az év elején. Az IMF-támogatás kérése után 4,2500/euró volt, 2 százalékkal jobb, mint előtte.

Londoni feltörekvő piaci elemzők szerint most már valószínűtlen, hogy Lengyelország az idén csatlakozhat az euróövezeti belépés előtt kötelező ERM-II. árfolyamrendszerhez, és várhatóan nem fogja megelőzni Magyarországot a valutauniós csatlakozással sem.

A JP Morgan pénzügyi szolgáltató csoport által befektetőknek hétvégenként kiadott heti világgazdasági helyzetértékelések legutóbbi összeállításában az áll, hogy a közép-európai EU-térségen belül Lengyelország szolgált a legnagyobb meglepetéssel az államháztartási hiányadatokat tekintve. Kiderült ugyanis, hogy tavaly a lengyel deficit a hazai össztermék-érték (GDP) 3,9 százaléka volt az előzetes becslésben szereplő 2,7 százalék helyett.

A JP Morgan londoni elemzőinek előrejelzése szerint - figyelembe véve, hogy a cég az idén 1 százalékos egész éves lengyel GDP-csökkenéssel számol - a lengyel államháztartási deficit eléri az 5 százalékot a kormány jelenleg érvényes, 2,5 százalékos prognózisával szemben. A ház szerint ezek a költségvetési fejlemények nem kedveznek a lengyel kormány euróövezeti csatlakozási terveinek.

A JP Morgan londoni elemzői "legalább" egy évi csúszást jósolnak mind az ERM-II., mind az euróövezeti belépésben. A cég közölte: alapeseti forgatókönyvében az eddigi 2013-ról 2014-re módosította a lengyel valutauniós csatlakozás lehetséges időpontjára vonatkozó előrejelzését. Ez azonos a magyar euróövezeti belépési dátumra érvényes citybeli konszenzussal.

A Fitch Ratings nemzetközi hitelminősítő a közép-európai EU-tagok euróövezeti kilátásairól minap Londonban kiadott elemzésében azt írta: prognózisa szerint Magyarország - Csehországgal és Lettországgal együtt - 2014-ben vezetheti be az eurót. A Fitch előrejelzésében még 2013-ra várható lengyel valutauniós tagság szerepelt.

A cég megjegyezte ugyanakkor: ezek a menetrendek bizonytalanok, nem utolsósorban azért, mert az időpontok függhetnek a felvételi előírások értelmezésétől is. A Fitch szerint felmerülhet például, hogy a referenciaszint alatti infláció fenntarthatónak tekinthető-e, ha "szélsőségesen súlyos" recesszió következtében süllyedt a tűréshatár alá, megengedhető-e a GDP-érték 3 százaléka feletti államháztartási hiány, ha az csak "kivételes és átmeneti", és az is, hogy egy IMF-program összeegyeztethető-e a "súlyos feszültségek nélküli" ERM-II.-tagság előírásával.

zöldhasú
Hirdetés