Elhalasztotta Bulgária az euró bevezetését
Egy évet csúszhat az átállás, de 2025-ben így is levezényelné Szófia.
Egy évet csúszhat az átállás, de 2025-ben így is levezényelné Szófia.
2024-től csatlakozna az európai közös pénzhez Bulgária, de vajon elég érett-e ehhez?
Szándékaik komolyak – a horvát vezetők elszántan akarják az eurót. Csakhogy Brüsszelben és Frankfurtban a szokásos pénzügyi feltételeken kívül új politikai kritériumokat is kiagyaltak, ezeket pedig pokoli nehéz lesz teljesíteni.
Nem lépünk be az euró előszobájába jövőre, pedig megtehetnénk.
A bolgár kormány szeretné minél előbb megkezdeni a tárgyalásokat Bulgáriának az ERM-II árfolyamrendszerhez való csatlakozásáról. Erre Szimeon Djankov pénzügyminiszter szerint már szeptemberben sor kerülhet, amikor Bojko Boriszov miniszterelnökkel Brüsszelben munkalátogatást tesznek az Európai Bizottságnál - írta keddi számában a Dnevnik.
Lengyelország euróbevezetéssel kapcsolatos elképzelése módosulhat, habár még számít arra, hogy 2012-ben beléphet az euróövezetbe.
Az euró bevezetéséről tárgyal hétfőn a lengyel miniszterelnök a jegybank monetáris bizottságának a tagjaival. A kormány egyelőre azt tervezi, hogy Lengyelország június végéig csatlakozik az euró előszobájának tekintett ERM-II. árfolyamrendszerhez.
Nem várható a kelet-európai EU-tagállamok gyorsított euróövezeti felvétele, közölte csütörtökön Londonban kiadott elemzésében a Fitch Ratings.
A lengyelek többsége, 53 százaléka támogatja, hogy Lengyelországban bevezessék az eurót. Egy friss felmérés szerint az ellenzők aránya 38 százalék volt. A megkérdezettek 9 százalékának teljesen mindegy volt, hogy lesz, vagy nem euró.
Az elmúlt hetekben széleskörű vita bontakozott ki arról, hogy a pénzügyi válság hatásainak mérséklésére hogyan menekülhetnénk be mielőbb az eurózóna védőernyője alá. A 320 forintos euró látványát követő pánikroham elmúltával ez mintha már nem is lenne olyan sürgős.
Nem jók a lengyel államháztartás kilátásai, pedig a lengyel kormány már ez év közepén szeretné bevinni a zlotyt az európai árfolyamrendszerbe (ERM-2.), hogy 2012-ben csatlakozhassanak az euróövezethez. Kedvező viszont, hogy a válsághatások ellenére nő a gazdaság.
Poul Nyrup Rassmussen támogatja az ERM-II-ben kötelezően eltöltendő idő lerövidítését. Az Európai Szocialista Párt elnöke erről a Gyurcsány Ferenccel tartott közös sajtótájékoztatón beszélt.