2009. július. 28. 11:59 Utolsó frissítés: 2009. július. 28. 11:57 Gazdaság

Csúcsközelben a forint, nem ijedt meg a piac a kamatvágástól

A forint erősödéssel kezdte a keddi napot, miután a nemzetközi pénzügyi központokban kitartott a befektetői optimizmus. A dollár gyengült az euróval szemben.

Kedden délelőtt erősödött a forint a bankközi devizapiacon, az euró árfolyama a kora reggeli 267 forintról 265,50-re süllyedt. A dollárt kevéssel délelőtt 11 előtt 185,90 forinton, a svájci frankot 174,30 forinton jegyezték. Az EUR/USD árfolyam a hétfő esti 1,4220-ról 1,4300 közelébe emelkedett. A folyamatok továbbra is a globális befektetői hangulat javulásával indokolhatóak, ami erősíti a feltörekvő piaci devizákat – főleg ha az a deviza az Európai Unió második legmagasabb kamatát fizeti –, illetve gyengíti a dollárt.

A vártnál nagyobb kamatcsökkentés ellenére erősödik a forint, ez első ránézésre ellentmondásos lehet, több tényező is megjelölhető azonban, ami logikus magyarázatot ad az árfolyam mozgására. A nagyobb vágást lehet úgy is értelmezni, hogy a jegybank azért engedhette meg azt, mert a gazdaság, az ország finanszírozhatóságát illetően jobb véleménnyel van – írják reggeli elemzésükben a Takarékban szakemberei.

Nem mellesleg az alacsonyabb kamatok által a vállalatok is olcsóbban jutnak hitelhez, ami erősíti a részvénypiacot és ez több külföldi pénzt hozhat Magyarországra, végeredményben a forintot erősítve. Az előzőeket továbbgondolva akár újabb kamatcsökkentést is előrebocsáthat, ami pedig közvetlenül a másodlagos állampapírpiacra hozhat pénzeket.
Kedden reggelre az előbb említett faktorok máris újra 265,50-ig erősítették a hazai devizát az euróval szemben. Technikai alapon 265,40-50 környékén húzódik egy erősebb ellenállás, amit egyelőre még nem tudott áttörni a forint, amennyiben ez megvalósulna, úgy 264 lehet a következő megálló.

Ecoline

zöldhasú
Hirdetés
hvg360 Tiszai Balázs 2025. január. 09. 12:00

Trump szóban már Putyin szintjén van, de mégis mit akar Grönlandtól, Kanadától és a Panama-csatornától?

A megválasztott amerikai elnök nem zárja ki, hogy katonai eszközökkel szerezzen meg a három kiszemelt területből kettőt, az USA északi szomszédját pedig gazdasági nyomásgyakorlással kényszerítené az 51. állammá. Donald Trump a harcias megnyilvánulásai alapján annyira veszi komolyan a határvonalakat, mint az Ukrajnát “nácítlanító” Oroszország, bár arra szerencsére kevés az esély, hogy az amerikai hadsereg bármely országot lerohanja. Összeszedtük, miért került a három kiemelt célpont Trump fókuszába.