2009. július. 07. 06:00 hvg.hu Utolsó frissítés: 2009. július. 06. 22:30 Gazdaság

Befektetési tanácsok július második hetére

Az elmúlt napokban ízelítőt kaphattunk abból, hogy mi történik a piacokon, ha nem jönnek a régen várt javuló makrogazdasági adatok. A fejlett részvénypiacok a rossz munkaerőpiaci adatra reagáltak rendkívül érzékenyen, az őszre árazott pozitív gazdasági növekedésben bízók ugyanis kissé elbizonytalanodtak. Mi várható ezen a héten?

A részvénypiacok pár napos emelkedéssel rugalmasan elszakadtak a támaszszintjeikről , de amikor csütörtökön a várakozásokat jelentősen alulmúló munkaerőpiaci adatok jelentek meg, gyors esésbe váltottak a részvényárak. Az árazásokból arra lehet következtetni, hogy a befektetők java része őszre már gazdasági növekedést vár. Ennek volt köszönhető a korábbi emelkedés. A vegyes makrogazdasági adatok hatására (pozitív várakozások, negatív visszatekintő adatok) miatt később oldalazás alakult ki. A kilábalás azonban a foglalkoztatás, és általában a lakosság anyagi helyzetének javulása nélkül nehezen képzelhető el, miközben az már tény, hogy további érdemi állami segítségnyújtásra nem lehet számítani. Abban az esetben tehát, ha nem pörög fel a fogyasztás, a vállalati eredmények nem fognak javulni, így könnyen kialakulhat a recesszió „W” alakú lefutása, azaz a korábbi mélypont utáni emelkedést követően újabb mélypont felé tarthat a gazdaság. Ettől pedig minden befektető tart, így a rossz makrogazdasági adat azonnali eladásokat generált. Mivel azonban pénteken kereskedési szünnap volt az Egyesült Államokban, a pénteki napon már nem lehetett mozgás, így várhatóan az aktuális hét elején csapódik le az adat teljes hatása.

Devizapiac

Az EUR/USD mozgása továbbra is oldalazást mutat, de ezúttal a kedvezőtlen makrogazdasági adat hatására a dollár erősödését figyelhettük meg – szigorúan az oldalazó sávon belül.




Az 1,40-es szint alá kerülő jegyzés nem jelent trendváltást, továbbra is marad az oldalazás, így a további dollárerősödés már jelzés az EUR/USD vételére. Mivel a sáv fennmaradására számítunk, továbbra is az 1,42-es szint közelében érdemes zárni a megnyitott pozíciót.

A hazai piacon is érezhető volt a nemzetközi szinten jelentkező hatás, hiszen a forint héthónapos csúcsáról (265-höz közelített!) kezdett gyengülni, annak ellenére, hogy korábban régiós összehasonlításban is kiemelkedő erősödést mutatott. Ezzel párhuzamosan a svájci frankkal szemben is hasonló pályát futott be a hazai fizetőeszköz, de az erősödés havi szinten még nagyobb volt, mivel a frank a svájci jegybank nyíltpiaci beavatkozásainak következtében gyengült az euróhoz mérten.

A továbbiakban arra számítunk, hogy a forint a 270-280-as sávban oldalaz az euróval szemben, ahol a sávból időlegesen ki is léphet a jegyzés, de tartósan a jelzett szintek között marad a keresztárfolyam. Ebből következően a 270-es szint alatt EUR/HUF vételt, a pozíció zárását pedig a 278-as szint felett javasoljuk.

Kötvénypiac (Oldaltörés)

A német tízéves államkötvények hozama a három héttel ezelőtti szintekhez mérten 30-35 bázisponttal csökkent, míg a hasonló futamidejű amerikai állampapírok hozama ugyanezen időszak alatt csupán 10 bázispontos csökkenést mutatott. Jól látható tehát, hogy az általunk többször felvetett USA állami finanszírozási probléma valós alapokon nyugszik. A fejlett piacokon mutatkozó trend természetesen hatott a hazai piacra is.


Míg a rövid lejáratok esetében a változatlan jegybanki alapkamat miatt érdemi változás nem történt, a hosszú lejáratok esetében mintegy 100 bázispontos csökkenést láttunk. Ezt az általunk nem várt mozgást a fejlett kötvénypiaci konszolidáció váltotta ki, de támogatták a hazai kötvénypiac oldaláról érkező kedvező hírek, események is. Az Állami Adósságkezelő Központ (ÁKK) fokozatosan növeli az aukción felkínált mennyiséget, illetve devizakötvény kibocsátására készül, közben a forint erősödése a fejlett piacokról érkező befektetők számára extraprofitot biztosít. Ebben a helyzetben szinte a lejárati időponttól független hozamszintek alakultak ki. Ebben a helyzetben – bár korábban is ezt ajánlottuk – a rövid papírok tartását javasoljuk.

Egy gondolat erejéig a fejlett piacokhoz visszatérve: véleményünk szerint hosszabb távon továbbra is a hozamemelkedés határozhatja meg a trendeket, így ezeken a piacokon nem ajánlunk befektetéseket.

Részvénypiac (Oldaltörés)

 Mint a bevezetőben említettük, a rossz munkaerőpiaci adatra rendkívül érzékenyen reagáltak a fejlett piacok, mivel az őszre árazott pozitív gazdasági növekedésben bízók kissé elbizonytalanodtak. A fogyasztás élénkülése nélkül ugyanis nehezen képzelhető el a vállalati nyereségek erőteljes bővülése, sőt, ha marad a foglalkoztatás negatív trendje, akkor újabb csökkenésre számíthatunk a cégek profitja tekintetében.

Innen nézve nem meglepő a részvénypiacok hirtelen esése, de a trend ezzel sem változott: maradtunk az oldalazó csatornában. Ennek változása továbbra is várat magára, de az ma már világos, hogy ha láthatóan nem teljesülnek az őszre árazott várakozások, akkor akár komolyabb korrekció is kialakulhat. Ebben a helyzetben a fejlett piacokon növekvő árak mellett a meglévő pozíciók fokozatos leépítését ajánljuk. Arra nem számítunk, hogy hirtelen nagy pánik uralkodik el a befektetőkön, de arra igen, hogy lassan lemorzsolódnak az árak az alacsony nyári forgalomban.

A hazai piacon is hasonló helyzet alakul ki:



Az emelkedés egyértelműen oldalazásba csapott, ahol csökkenő volatilitás mellett megállt a részvényárak emelkedése. Ennek az lehet az oka, hogy láthatóan túl vagyunk a mélyponton, de nem tudjuk még csak megközelítőleg sem, hogy mikor érkezünk el oda, ahol már beindul a gazdasági növekedés. A gazdasági lassulás ütemének csökkenése ugyanis nem indokolja a részvényárak emelkedését.

Ebben a helyzetben a hazai piacon is a korábban kialakított pozíciók csökkentését ajánljuk. Ennek oka, hogy az oldalazó trendben csak magas kockázatok árán lehet nyereségeket elérni, miközben mindig ott van a veszély, hogy az oldalazásból negatív irányba tör ki az index, így az egyes egyedi részvényárak is. Ajánlásunkat az összes feltörekvő piacra is érvényesnek tekintjük.


Ajánlások
Devizapiac:
EUR/USD:
1,3800: vétel
1,4150: eladás
EUR/HUF:
270 alatt: vétel
278 felett: eladás
Nemzetközi részvénypiac:
EU részvények: vételi pozíciók csökkentése emelkedő napokon
USA részvények: vételi pozíciók csökkentése emelkedő napokon
Orosz részvények: vételi pozíciók csökkentése emelkedő napokon
Egyéb feltörekvők: vételi pozíciók csökkentése emelkedő napokon
Hazai részvénypiac:
Hazai részvények: vételi pozíciók csökkentése emelkedő napokon
Befektetési alapok:
Hedge fundok (melyek negatív korrelációt mutatnak a kötvény- és a részvénypiacokkal)

Fürjes Szabolcs
zöldhasú
Hirdetés
hvg360 Bábel Vilmos 2025. január. 06. 13:28

1945 után először ismét szélsőjobboldali vezetője lehet Ausztriának, Herbert Kickl a kormányalakításról tárgyalhat

Az osztrák Szabadságpárt vezetője kapott felkérést a kormányalakításra a köztársasági elnöktől, miután összeomlottak a koalíciós tárgyalások a jobbközép és a szociáldemokraták között Ausztriában. A jobbközép lecserélte a vezetőjét, az új hajlandó kormányalakításról tárgyalni a választáson győztes szélsőjobboldali párttal, az FPÖ-vel. A szélsőjobbnak az ölébe hullhat a hatalom, mert a politikai elit nem tudott túllépni a saját árnyékán. Váratlan külpolitikai győzelem ez Orbán Viktornak és Vlagyimir Putyinnak. Németországnak vészjelzés az osztrák belpolitikai fordulat.