2009. június. 23. 06:15 hvg.hu Utolsó frissítés: 2009. június. 23. 10:34 Gazdaság

Befektetési tanácsok június végére

A piacokon is beköszöntött a nyár: új vevők nincsenek, a forgalom a világ minden táján csökken. A kevesebb szereplő miatt azonban egy-egy nem várt hír a korábbiaknál nagyobb kilengéseket is okozhat. Mire figyeljünk?

Az elmúlt napokban kissé csökkent a piaci árak mozgásának dinamikája. Első ránézésre ez a konszolidáció jele is lehetne, de inkább arról van szó, hogy a befektetők elbizonytalanodtak. Pánikhangulat nincs, az eladók kivárnak, de új vevők sem jelennek meg a piacon. A forgalom így értelemszerűen csökkent a világ minden táján. Ez már a nyári szezon, amikor a forgalom csökkenése normális jelenség. A piacokon azonban kevesebb szereplő van, aminek következtében egy-egy nem várt hír a korábbiaknál is nagyobb kilengéseket idézhet elő.

Ennek bekövetkezése ma inkább a negatív irányba képzelhető el, azaz a kockázatvállalási hajlandóság csökkenése nagyobb valószínűségű, mint az, hogy újabb vevők jelennek meg és ez lendíti ki a piacokat a mai, stagnáláshoz közeli állapotból. A nyári szabadságolásokon kívül azonban vannak további okok is, amelyek a piaci helyzetre döntő hatással vannak: a befektetők – különösen a részvénypiacokon – már szeptemberre gazdasági növekedést áraznak, miközben a mai gazdasági viszonyok még korántsem támasztják alá az optimizmust. A számok folyamatosan javuló tendenciát mutatnak ugyan, de még mindig mély recesszióban van a világgazdaság.

Devizapiac

Az EUR/USD devizapár mozgása oldalazásba ment át az 1,38-1,42-es sávban. A sávon belül a napi hírek mozgatják a jegyzést, de érdemi trend nem alakult ki.



A feltörekvő devizákkal szinte tökéletesen ellentétes korrelációval mozgó dollár a befektetői hangulat megingása esetén azonnal erősödik, míg az euró a kedvező német makrogazdasági adatok (pl. ZEW indikátor) következtében tudott javítani a dollárral szemben. Mivel a kamatok és a hozamok oldaláról ezúttal nem jöttek erős impulzusok, a keresztárfolyamra sem volt döntő hatásuk. A korábban erősen emelkedő kötvénypiaci hozamok konszolidálódtak, kisebb csökkenés alakult ki a fejlett piaci hozamok tekintetében.

A továbbiakban arra számítunk, hogy a kialakult sáv fennmarad, így az 1,38-as szint közelében EUR/USD vételt (EUR vétel – USD eladás), míg az 1,42-es szint közelében EUR/USD eladást javasolunk (USD vétel – EUR eladás). Az oldalazás abban az esetben mehet át határozott trendbe, ha olyan makrogazdasági adat jelenik meg, amely rendkívüli mértékben eltér a várakozásoktól, illetve, ha a kötvénypiacon újra jelentősebb hozamemelkedés következne be.

A hazai piacon is csökkent a volatilitás, ugyanakkor a korábban kialakult oldalazásból a forint továbbra sem volt képes kilépni. Tehát továbbra is a nemzetközi trendek maradtak meghatározók.




A forint esetében is elmondható tehát, hogy a sáv mindaddig marad, amíg a nemzetközi piaci hangulat kötvénypiaci vagy makrogazdasági fejlemények hatására döntően meg nem változik. Az euróval szemben a 275-ös szint körül venni, míg 287 közelében már adni érdemes a forintot. A dollárral szembeni mozgás a 196-205-ös sávra korlátozódik. Itt is hasonló befektetési stratégia építhető fel, mint az EUR/HUF esetében.

Kötvénypiac (Oldaltörés)

 Az elmúlt időszakban tele volt a sajtó azzal, hogy az amerikai kötvények hozama jelentősen emelkedett, ami csapdahelyzetet teremt az amerikai adósság legnagyobb finanszírozói számára, mivel amennyiben a továbbiakban nem vásárolnak kötvényeket, akkor az eddigi befektetéseik értéke drasztikusan zuhan, míg ha tovább vásárolnak, akkor a várható makrogazdasági pálya (különös tekintettel az inflációra) ismeretében negatív reálhozamot érnek el. Ezek után több nagy finanszírozó, akik a legnagyobb amerikai államkötvény-tulajdonosok, a piac megnyugtatására kijelentették, hogy továbbra is bíznak az USA kötvényeiben, a hitelminősítők pedig jelezték, hogy nem rontanak az Egyesült Államok hitelbesorolásán.

A hitelezőknek persze sok választási lehetőségük nincs, igyekeznek nyugtatni a piacokat, míg a hitelminősítők az őket ért kritikák (különösképpen az USA kormánya és a piaci felügyelet részéről) okán nincsenek abban a helyzetben, hogy egy leminősítéssel tovább rontsanak saját helyzetükön. Sajnos be kell látni, hogy a józan logika a hozamok jelentős emelkedését diktálja. A piaci folyamatokba való beavatkozás – még ha az csak a kommunikáció szintjén valósul is meg – nem tekinthető szerencsésnek, a későbbiekben kiszámíthatatlan eseményekhez vezethet. Ennek okán a fejlett piaci kötvényeket messze érdemes elkerülni.


A hazai piacon nem sokat változott a helyzet. A rövid oldalon nem volt érdemi mozgás, mivel az MNB kamatvágása csak 3-4 hónapos időtávon várható, de csak akkor, ha közben nem történik nagyobb kilengés a forintpiacon. A hosszabb lejáratok esetében pedig a nemzetközi hatások miatt nem volt érdemi mozgás. Ennek következtében ajánlásunk sem változott: a rövid papírok (3-6 hónap) tartását javasoljuk.
Részvénypiac (Oldaltörés)

A nemzetközi piaci hangulatot leginkább a kivárás jellemzi. A fejlett piaci indexek esetében erős technikai befolyást tapasztalhatunk, ami azt jelenti, hogy az indexek a 200 napos mozgóátlag fölött maradtak. Ez azért érdekes, mert sokan úgy tekintenek erre a piaci mutatóra, hogy felette emelkedhetnek a részvényárak, míg alatta esés következhet. Persze ez sokat nem jelent abban az esetben, ha olyan makrogazdasági adatok érkeznek, amelyek a befektetők stratégiájában döntő változást indukálnak. Sajnos ilyenek manapság inkább negatív irányba lendíthetik a mutatókat, az emelkedésben csak a korábbi maximumok érhetők el, amelyek viszont olyan közel esnek, hogy nem jelentenek igazi növekedési potenciált.

A fejlett piacok tehát egyre kisebb volatilitás mellett oldalaznak, miközben a fejlődők esetében már differenciáltabb kép bontakozik ki. Az orosz piac jelentős esés után van, míg a kínai részvénypiac csak kisebb korrekciót mutat, a kelet-európai térség pedig a kettő között egyensúlyoz. A fejlődő térségek részvénypiacainak nagyobb volatilitása természetes jelenség, de a trendeken belüli eltérések vizsgálata ezúttal érdekes eredményeket mutat: az olaj árának változása minden korábbinál erősebb összefüggést mutat az indexek változásával. A kitermelői oldalon a részvényárak érzékenyebbek, mint a felhasználói oldalon. Mivel az olajpiac kényes szintekhez érkezett, a hatás is fokozottan jelentkezik.

A hazai piac ebből a szempontból kevésbé jellemezhető, de a BRIC országok (Brazília, Oroszország, India, Kína) esetében már erős az összefüggés. Mivel az olaj árának mozgása nem jelezhető előre, a BRIC országok – és általában a feltörekvők – esetében kivárást javasolunk. A hazai piac – illeszkedve a nemzetközi trendekhez – oldalazó mozgást vett fel, csökkenő forgalom mellett.



A volatilitás csökkent, az emelkedés oldalazásba ment át. Ilyen körülmények között csak egyedi részvények egyedi sztorijára lehet érdemes befektetni, mint például a múlt héten a Phylaxia esetében, ahol a 8-9 forintos szintről egészen a 20 forint feletti szintig kúszott fel az ár egy tőkeemelés hírére, hogy aztán egy-két nap alatt a csúcshoz mérten a felére essen a részvény ára. Mint látható a példából is, a spekulánsok élete nehéz és veszélyes, így ezeket az ügyleteket csak azoknak ajánlhatjuk, akik jól tájékozottak a tőzsde világában, és igen magas a kockázatvállalási hajlandóságuk. Alapvetően ajánlásunk a hazai részvények tekintetében is a kivárás.

Ajánlások
Devizapiac:
EUR/USD vétel 1,39 alatt (pozíciónyitás)
EUR/USD eladás 1,415 felett (pozíciózárás)
EUR/HUF vétel 275 körül
EUR/HUF eladás 285 felett.
Nemzetközi részvénypiac:
EU részvények: kivárás
USA részvények: kivárás
Orosz részvények: kivárás
Egyéb feltörekvők: kivárás
Hazai részvénypiac:
Hazai részvények: kivárás
Befektetési alapok:
Hedge fundok (melyek negatív korrelációt mutatnak a kötvény- és a részvénypiacokkal)


Fürjes Szabolcs
zöldhasú
Hirdetés
hvg360 Bábel Vilmos 2025. január. 06. 13:28

1945 után először ismét szélsőjobboldali vezetője lehet Ausztriának, Herbert Kickl a kormányalakításról tárgyalhat

Az osztrák Szabadságpárt vezetője kapott felkérést a kormányalakításra a köztársasági elnöktől, miután összeomlottak a koalíciós tárgyalások a jobbközép és a szociáldemokraták között Ausztriában. A jobbközép lecserélte a vezetőjét, az új hajlandó kormányalakításról tárgyalni a választáson győztes szélsőjobboldali párttal, az FPÖ-vel. A szélsőjobbnak az ölébe hullhat a hatalom, mert a politikai elit nem tudott túllépni a saját árnyékán. Váratlan külpolitikai győzelem ez Orbán Viktornak és Vlagyimir Putyinnak. Németországnak vészjelzés az osztrák belpolitikai fordulat.