2009. június. 16. 06:00 hvg.hu Utolsó frissítés: 2009. június. 15. 13:42 Gazdaság

Befektetési tanácsok június közepére

A piaci folyamatokat a napokban globálisan a részvénypiacok határozzák meg. A piaci mozgásokból arra lehet következtetni, hogy a befektetők várakozó állásponton vannak, új vevők nem nagyon jönnek a piacokra, de eladói nyomás sincs. Mi várható a héten?

A heti piaci mozgások arra engednek következtetni, hogy a befektetők a korábban meglehetősen optimistán árazott részvényeik tekintetében várakozó álláspontra helyezkedtek. A forgalom ugyanis csökken, miközben az indexek oldalaznak, illetve enyhén emelkednek. Új vevők tehát nem nagyon jönnek a piacokra, de eladói nyomás sincs, mert a korábbi vevők a makrogazdasági adatok függvényében kívánnak dönteni a kiszállási pontok tekintetében. A makrogazdasági adatok viszont vegyes képet mutattak, így nem biztosítottak megfelelő támpontot a döntésekhez.

A helyzet tehát továbbra is ellentmondásos: a részvények a visszatekintő adatok alapján erősen túlárazottak, de a befektetők továbbra is optimisták a jövőt illetően. Emellett technikai okai is vannak a részvényárak ilyetén alakulásának. Sok intézményi befektető maradt ki az elmúlt hónapok emelkedéséből, akik most igyekeznek pótolni „mulasztásukat”, valamint még mindig vannak shortpozíciók, amelyeket az emelkedő árak miatt fokozatosan zárnak a befektetők.

Devizapiac

A vezető devizák kereskedésében is erősen hatnak a fent említettek. A dollár erősödése döntően a tőzsdék jó teljesítményének köszönhető. Itt is látható, hogy az erősödés inkább csak az oldalazáshoz elég, azaz a befektetők jellemzően az EUR/USD tekintetében várnak ki.



A volatilitás is csökkent, igaz abszolút értékben még mindig magasabb, mint a válságot megelőző időszakokban. Mivel a volatilitás mértéke még mindig magas, és nincs határozott trend, nem javasolunk pozíciónyitást. Aki azonban mégis lát fantáziát a devizapárban, annak azt tudjuk mondani, hogy nyisson vételt (EUR vétel – USD eladás) az 1,39-es szint alatt, és zárja pozícióját a sáv felső szélén, azaz 1,4150 felett. A piaci viszonyok miatt ez a kereskedési stratégia meglehetősen kockázatos, így csak kisebb összegek tekintetében javasolható.

A hazai piacon továbbra is a nemzetközi trendek maradtak a meghatározók. Ennek azért van nagy jelentősége, mert látható, hogy a kormányzati intézkedések, vagy akár az EP-választások nem befolyásolják Magyarország megítélését. Azaz a hazai folyamatok a befektetői elvárásoknak megfelelően alakulnak. Ez természetesen egyúttal azt is jelenti, hogy amennyiben a nemzetközi hangulat romlik, a forint árfolyama is gyengülhet a vezető devizákkal szemben. A kockázatok tehát nem csökkentek.




Ezt annak ellenére állítjuk, hogy a forint az utóbbi időszakban egyértelmű, trendszerű erősödést tudott felmutatni. A nemzetközi befektetői hangulat ugyanis abban az esetben mutat jelentős fordulatot, ha beigazolódik, hogy a korábban feltételezett fellendülés csak később (2010-ben, vagy 2011-ben) következik be. Erre sajnos meglehetősen nagy az esély…
Ilyen körülmények között érdemes lehet fokozatosan kiépíteni a forint gyengülésére épülő pozíciókat, azaz EUR/HUF vételt (EUR vétel – HUF eladás) javasolunk. Ki kell emelnünk azonban, hogy a pozíciókat fokozatosan, kisebb részletekben szabad kiépíteni, mert az, hogy meddig tart az optimista hangulat, nem jósolható meg előre.

Kötvénypiac (Oldaltörés)



A fejlett piacokon bekövetkezett hozamemelkedés után már csillapodtak a kedélyek, miután a japán pénzügyminiszter kijelentette, hogy továbbra is bíznak az amerikai kötvényekbe, amit a piac úgy értékelt, hogy a japánok továbbra is hajlandók nagy mennyiségben vásárolni, ami a hiányfinanszírozásban nagy jelentőséggel bír. Ezzel együtt a 10 éves USA államkötvények hozama – 4 százalékról csökkenve – 3,8 százalék körül ingadozik, míg a hasonló lejáratú német államkötvények hozama 4 százalék körül stabilizálódott. A hozamkülönbség tehát minimálisra csökkent. Ilyen körülmények között továbbra sem ajánljuk fejlett piaci kötvények vételét.

A hazai piacra is kihatottak a fejlett világban bekövetkező változások. A rövid lejáratokban mozdulatlan a piac, míg a közepes és különösen a hosszú lejáratok esetében már egyértelmű hozamemelkedés volt. Ennek oka, hogy a piac nem vár kamatcsökkentést az MNB részéről, de a hosszabb lejáratokra kihat a fejlett piacok hozamemelkedése, mivel a kockázati felár csökkenésére nem lát okot a piac.


Ezzel együtt sem volt érdemi elmozdulás, amit jól mutat a fenti ábránk is. Ebben a szegmensben nem változott a véleményünk: a hazai kötvénypiac torz viszonyok között (nincs érdemi kibocsátás, folyamatos visszavásárlási aukciók) produkálja a mai hozamszinteket, így továbbra is eladást ajánlunk, csak a rövid (3 hónapon belüli) kötvények tartását javasoljuk.
Részvénypiac (Oldaltörés)

 

A részvénypiacok mozgása az elmúlt időszak után erősen mérséklődött, de trendfordulóról mégsem beszélhetünk. A forgalom csökkent, a volatilitással együtt, ami arra enged következtetni, hogy a jövőben kitörés várható valamilyen irányba. A piac ugyan többször is rácáfolt negatív várakozásainkra, de továbbra is azt gondoljuk, hogy a részvényárak mai szintje fundamentálisan nem indokolt, így a kitörés irányát is a csökkenés felé tartjuk valószínűbbnek. De – hogy egy kicsit bonyolítsuk a helyzetet – az is elképzelhető, hogy csak egy emelkedő kitörés után következik be egy hosszabb eső trend. Ma még tehát bizonytalanok vagyunk a piac jövőbeni irányát illetően, de ez – értelmezésünk szerint – már elég arra, hogy a részvényekre eladási ajánlást adjunk.

A héten sok makrogazdasági adat várható az Egyesült Államokból, amelyek meghatározhatják a piacok irányát, mivel a már sokat emlegetett optimista várakozásokat vagy alátámasztják, vagy cáfolni fogják azokat. Sajnos az adatok tekintetében olyan mértékben széttartanak az elemzői várakozások, hogy ebből nem következtethetünk az áralakulásra, ezért a kockázatok csökkentése érdekében eladást javasolunk a részvények tekintetében – függetlenül az egyes piacok földrajzi elhelyezkedésétől. A fejlett piacok esése ugyanis a fejlődő térségekben fokozott korrekciót idézhet elő.



A hazai piac pedig a fejlődőkkel tarthat, azaz komoly esés is kialakulhat. Ha viszont mégsem esnek a piacok, akkor is inkább csak oldalazásra számítunk magas kockázatok mellett. Mivel az elérhető nyereség meglehetősen alacsony, így nem tanácsoljuk ebben az esetben sem a részvények vételét. Vételekben gondolkodni csak egy korrekció után érdemes, de a belépési szintek meghatározása csak az esésben elképzelhető.
Ajánlás
Devizapiac:
EUR/USD vétel 1,39 alatt (pozíciónyitás)
EUR/USD eladás 1,415 felett (pozíciózárás)
HUF: kivárás
Nemzetközi részvénypiac:
EU részvények: eladás
USA részvények: eladás
Orosz részvények: eladás
Egyéb feltörekvők: eladás
Hazai részvénypiac:
Hazai részvények: eladás
Befektetési alapok:
Hedge fundok (melyek negatív korrelációt mutatnak a kötvény és a részvény piacokkal)

Fürjes Szabolcs
zöldhasú
Hirdetés