2009. június. 09. 06:00 hvg.hu Utolsó frissítés: 2009. június. 08. 21:49 Gazdaság

Befektetési tanácsok június második hetére

A világ pénz- és tőkepiacain az utóbbi napokban megtorpanni látszik az emelkedés. Ez csak erőgyűjtés lenne, vagy trendforduló következik?

A korábbi mélypontok után kialakult jelentős emelkedés dinamikája kifulladóban van, de a trendváltás még nem következett be. Az a kérdés, hogy a piacok erőt gyűjtenek a további meneteléshez, vagy trendforduló kezdődik. Erre ma nem lehet minden kétséget kizáróan válaszolni, de a korábbi tapasztalatok, és a fundamentumok elemzése alapján azt gondoljuk, hogy eljött a korrekció ideje, azaz a részvényárak újra csökkennek a következő napokban.

Ehhez az kellene, hogy az utóbbi időben rendkívül optimista várakozásokra rácáfoljanak a makrogazdasági adatok. De ami talán még ennél is fontosabb, hogy a befektetők tényleg hajlandók legyenek az árakban is érvényesíteni a gazdasági helyzet által indokolt diszkontokat. Az emelkedés jelenleg az előremutató indikátorok javulásának tudható be, miközben a csak enyhén és nem trendszerűen javuló tényadatok az előremutató indikátorok optimista várakozásait nem támasztják alá. Kicsit hosszabb távra tekintve tehát, arra számíthatunk, hogy a recesszióba süllyedt világgazdaság pénz- és tőkepiacai két mélypontot fognak megélni, amelyek közül még csak az egyiken vagyunk túl.

Devizapiac

Az EUR/USD devizapár esetében tovább tartott az euró erősödése, ami egyesek szerint annak köszönhető, hogy a kockázati étvágy fokozatosan emelkedik, így a dolláreszközök vonzereje csökken. Attól tartunk, hogy ez inkább a dollár iránti megrendült bizalmat tükrözi, ugyanis egyre komolyabb aggodalmakat kelt a kötvénypiacon kialakult helyzet.



A kötvénypiacokról később lesz szó, elöljáróban csak annyit, hogy a hozamok azért emelkednek, mert a kibocsátás dinamikusan emelkedik, a vásárlók pedig a mai alacsony hozamszintek mellett már nem hajlandók finanszírozni az USA államadósságát. A továbbiakban tehát az euró erősödése marad a meghatározó. Első körben 1,44-ig várjuk a devizapár emelkedését, utána megálló következhet, de a trend alapvetően fennmarad mindaddig, amíg a kötvénypiaci feszültség nem oldódik. Az 1,42-es szint kiváló belépési pont a devizapár vásárlására, míg a pozíciót 1,44 körül érdemes lehet zárni.

A feltörekvő piacokon nem változtak jelentősen az árfolyamok a vezető devizákhoz mérten, de sajnos térségünk ebben a tekintetben is kivétel, mivel a Lettországban kialakult helyzet a térség összes devizáját eladói nyomás alá helyezte. Ez alól a forint sem tudta kivonni magát, így az euróval szemben a korábbi 280-as árcentrum kicsit magasabb szintre tolódott.




Várakozásaink szerint a térségi hatás rövid időn belül kiárazódik, így a forint ismét a 285-ös szintre kerülhet, de tartós és jelentős erősödést nem várunk. Addig, amíg a piacokon e korábbiaknál optimistább hangulat uralkodik, oldalazásra számítunk, de ha a befektetői hangulat ismét romlana – negatív makrogazdasági adatok hatására –, akkor már ismét a 290-es szint fölé kerül a jegyzés az euróval szemben. Ebben a helyzetben kivárást javaslunk.

Kötvénypiac, részvénypiac (Oldaltörés)

 Mint már korábban említettük, az USA kötvénypiacán komoly feszültségek alakultak ki, miután a befektetők nem mutatnak a korábbiakhoz hasonlítható érdeklődést az államkötvények iránt, miközben a kibocsátás jelentősen emelkedik. Főleg Kína elégedetlen a helyzettel, mert amennyiben nem vásárol a továbbiakban kötvényeket, a hozamok emelkedése az eddig megvásárolt állományt értékeli le, míg a vásárlások folytatásával jelentősen túlértékelt eszközök kerülnek portfoliójukba, ami azt eredményezheti, hogy negatív reálhozamot érnek el a jövőben befektetéseiken. A helyzet megoldását a kötvényhozamok emelkedése, vagy a kínai – és a többi távol-keleti ország – tovább folytatódó vásárlásai jelenthetik. Úgy gondoljuk, hogy a hozamok emelkedése oldja majd fel a feszültséget, mivel a távol-keleti országok ma már inkább a nyersanyagok, energiahordozók, illetve a nemesfémek irányába fordulnak a kötvényektől. Mivel szerintünk a következmények beláthatatlanok, jelenleg a fejlett piaci kötvények eladását javasoljuk.

A fejlődő piacokon sem sokkal jobb a helyzet, a kibocsátás itt is fokozódik, miközben a kockázati felárat csökkenti a fejlett piaci hozamok emelkedése. Ennek következtében a hozamok a fejlődő régiókban is emelkedésnek indulhatnak, különösen olyan országokban, ahol a piaci helyzet egyébként sem egyértelmű. Sajnos a hazai piac anomáliái (visszavásárlási aukciók, alacsony elsődleges kibocsátás, mesterségesen fenntartott hozamszintek) miatt ezen a területen sérülékenyek vagyunk, így ma csak a három hónapos, vagy rövidebb lejáratok vételét, illetve tartását ajánljuk, a hosszabb futamidők esetében eladást javasolunk.

Részvénypiac

Ajánlások

Devizapiac
EUR/USD vétel 1,42 alatt (pozíció-nyitás)
EUR/USD eladás 1,44 felett (pozíció-zárás)
HUF: kivárás
Nemzetközi részvénypiac
EU részvények: elérhető nyereségek realizálása
USA részvények: elérhető nyereségek realizálása
Orosz részvények: elérhető nyereségek realizálása
Egyéb feltörekvők: elérhető nyereségek realizálása
Hazai részvénypiac
Hazai részvények: elérhető nyereségek realizálása
Befektetési alapok
Hedge fundok (amelyek negatív korrelációt mutatnak a kötvény- és a részvénypiacokkal) 

A részvényárak az utóbbi napokban inkább csak oldalaztak, valódi emelkedés nem volt a piacon. Ez annak köszönhető, hogy a további emelkedésben már nem nagyon bíznak a befektetők, ugyanakkor az intézményi befektetők portfóliójában a rendkívül magas készpénzhányad vételi kényszert indukál, miután az befektetési-, nyugdíj-, biztosítási alapkezelők hosszú idő óta csak veszteségekről számolhattak be. Az alapok egyszerűen nem engedhetik meg maguknak, hogy kimaradjanak az emelkedésből. De vajon meddig tarhatók fenn a részvényárak, amikor olyan P/E-hányadosok (piaci ár/egy részvényre jutó nyereség) mellett forognak a részvények, amelyek csak egészségesen növekvő gazdaság mellett fordultak elő az elmúlt évtizedekben?

Ezek az árak azonban azt mutatják, hogy fundamentálisan túlértékeltek a részvények, a piac mégsem esik, illetve oldalaz. A befektetési tanácsadók, az elemzők nehéz helyzetben vannak, mivel a kockázatok rohamos emelkedése miatt nem ajánlanak részvénybefektetéseket, a piac viszont egy gyorsvonat sebességével robog el mellettük. A befektetők pedig nem értik, hogy miért maradtak ki az emelkedésből, miután az utóbbi lassan két évben csak vesztettek. Nem jár el körültekintően az, aki ma azt mondja, hogy részvényeket kell venni, mivel az emelkedés tovább folytatódik, mivel észérvek nem szólnak a vételek mellett. Tagadhatatlanul volt már rá példa, hogy a piacok akár tartósan is félreárazták a befektetési eszközöket. Ilyenek voltak korábban a biotechnológiai, később IT-részvények, vagy éppen a feltörekvő piaci részvények a közelmúltban. Az említett példákban óriási emelkedés után nagy szakadás következett.

Lufik tehát gyakran kialakulnak, amit aztán gyors korrekció követ. Az emelkedés időszaka és mértéke viszont mindig hosszabb, illetve nagyobb, mint amit a fundamentumok indokolnak. Az is a lufik sajátossága, hogy mindig a várakozások táplálják az árak további emelkedését: a befektetők abban bíznak, hogy a vállalati nyereségek gyorsan emelkednek, így nem foglalkoznak a visszatekintő adatokra épülő fundamentális elemzésekkel. A mai helyzet csak egy dologban különbözik: ezúttal nem a vállalatok nyereségének gyors bővülésébe vetett hit az indikátor, hanem az, hogy a világgazdaság gyorsan túljut-e a válságon, és újabb növekedési periódus következik-e. Az árak alapján arra következtethetünk, hogy ez a fellendülés már szeptemberben bekövetkezik. De ne feledjük: nem a részvényárak emelkedése indukál makrogazdasági szinten mérhető növekedést, hanem éppen fordítva, az egészséges gazdasági növekedés gerjesztheti a részvényárak növekedését.

Ilyen körülmények között nem ajánljuk részvények vásárlását, sőt, ma már eladást javasolunk minden részvény-, illetve részvény típusú befektetésre vonatkozóan. Továbbra se feledjük: inkább maradjunk ki egy emelkedésből, mint hogy beleszaladjunk egy nagy esésbe, amikor semmi lehetőségünk nincs beavatkozásra, csak arra, hogy kiszámoljuk napról napra, mennyit veszít portfoliónk értéke.



Jól látható, hogy a volatilitás nem csökkent, viszont az emelkedés megállt, a BUX a 15 000 és 16 000 pont közötti sávban oldalaz már egy ideje. Az esésnek gátat szab, hogy a professzionális befektetők ma már a magyar részvényeket nem nulla súllyal szerepeltetik portfoliójukban, mint korábban, így van érdemi vevő is a piacon.  Az emelkedésnek pedig az szab gátat, hogy a befektetők nagy része már nem hisz a további nagy emelkedésben, illetve az, hogy a korábbi vételeken elérhető nyereségeket realizálják a korán ébredők.

A helyzet tehát nagyon sokban hasonlít a fejlett piacokon kialakult helyzethez, így a hazai részvények tekintetében is eladást javasolunk, csakúgy, mint a többi feltörekvő piaci részvény esetében.

Fürjes Szabolcs

zöldhasú
Hirdetés
hvg360 Bábel Vilmos 2025. január. 06. 13:28

1945 után először ismét szélsőjobboldali vezetője lehet Ausztriának, Herbert Kickl a kormányalakításról tárgyalhat

Az osztrák Szabadságpárt vezetője kapott felkérést a kormányalakításra a köztársasági elnöktől, miután összeomlottak a koalíciós tárgyalások a jobbközép és a szociáldemokraták között Ausztriában. A jobbközép lecserélte a vezetőjét, az új hajlandó kormányalakításról tárgyalni a választáson győztes szélsőjobboldali párttal, az FPÖ-vel. A szélsőjobbnak az ölébe hullhat a hatalom, mert a politikai elit nem tudott túllépni a saját árnyékán. Váratlan külpolitikai győzelem ez Orbán Viktornak és Vlagyimir Putyinnak. Németországnak vészjelzés az osztrák belpolitikai fordulat.