2009. június. 04. 11:00 hvg.hu Utolsó frissítés: 2009. június. 04. 11:58 Gazdaság

Kevesebb befektetés jött, de munkahely-teremtésben előre léptünk

Stagnáltak az Európába irányuló befektetések a 2008-as évben és ezzel ötévnyi növekedés ért véget a befektetők kockázatvállalási félelmei miatt – állapítja meg az Ernst & Young Európa Versenyképességi Tanulmánya. Magyarország ugyan 3 helyet visszacsúszott a tavalyi 9. helyhez képest, de a teremtett munkahelyek számát tekintve az európai csökkenő tendencia mellett a régiónkban szinte egyedüliként növekedést tudott felmutatatni.

Az Ernst & Young 2009 februárjában készült felmérése szerint 2008-ban stagnáltak az Európába irányuló közvetlen külföldi tőkebefektetési projektek: összesen 3718 befektetés történt, amely mindössze hattal több az előző évinél. A közelgő recesszió súlyos hatással volt a foglalkoztatás bővülésére is, a létrehozott új munkahelyek száma 16 százalékkal, 148 333-ra esett vissza.

Ezzel ötéves befektetési növekedés ért véget Európában. A bevételek csökkenése és a működési költségek növekedése miatt a folyamatban lévő projekteket lecsökkentették és néhányat közülük le is állítottak. Sok vállalat felfüggesztette földrajzi és piaci terjeszkedését és felvásárlásait is.

Havas István, az Ernst & Young magyarországi vezérigazgatója szerint a jelenlegi felmérés még nem a valós képet mutatja, hiszen a stagnálás mögött még a gazdasági visszaesés előtt meghozott döntések állnak. 2009-ben az adatok további romlására lehet számítani – tette hozzá Havas István.

Az eredmények szerint a beruházók nyilvánvalóan nagyobb bizalmat fektetnek a nemzetközi jelentőséggel bíró világvárosok jelen pénzügyi válságból való felépülésébe, mint a második vonalhoz tartozó riválisaik megújulásába. A bizonytalan helyzet átmenetileg felértékelte a befektetők szemében az általuk jobban ismert országokat. A közvetlen jövőt tekintve a vállalkozások Európát biztonságosabb, így kedveltebb befektetési célpontnak tekintik, mint az ázsiai vagy dél-amerikai feltörekvő piacokat.

Jelenleg Nyugat-Európa (40 százalék) és Kelet-Közép-Európa (39 százalék) fej-fej mellett vezetik a „legbiztonságosabb” területek listáját, mint a legvonzóbb üzletalapítási és terjeszkedési célpontok. Csökkent azonban a feltörekvő piacok országaiba irányuló befektetési kedv (Brazília, Oroszország, India és Kína). Miután Kína tavaly a legkedveltebb befektetési célpont volt, 2009-re elvesztette vezető pozícióját és a harmadik helyre esett vissza. A tavaly még negyedik India is visszacsúszott Észak-Amerika mögé az ötödik helyre, míg Oroszország vonzereje is csökkent.

Az európai célpontok népszerűségi listájának élén a helyzet változatlan. A legvonzóbb Egyesült Királyság 686 befektetési projekttel őrizte a pozícióját 2008-ban is, bár ez a szám is 4 százalékos csökkenést mutat 2007-hez képest. Franciaország, Németország és Spanyolország, mint 1997 óta a legnagyobb külföldi befektetéseket vonzó területek, továbbra is tartják 2., 3. és 4. helyüket.

Magyarország az európai mezőny 12. legvonzóbb országa 100 regisztrált projekttel, ami a bejelentett projektek 26 százalékos visszaesését mutatja. Ezzel hazánk három helyet csúszott vissza a tavalyi 9. helyhez képest. A kép összességében azonban mégsem negatív, hiszen a teremtett munkahelyek számát tekintve az európai csökkenő tendencia mellett Magyarország – a régiónkban szinte egyedüliként – az növekedést tudott felmutatatni előző évhez képest. A 2007. évi 11 104-et meghaladó 11 659 új munkahellyel munkahelyteremtésben az európai 7. helyről az 5. helyre lépett előre, maga mögé utasítva a régióban Romániát (2007: 12 464, 2008: 11 403), Csehországot (2007: 15 102, 2008: 5625) és Szlovákiát (2007: 8479, 2008: 3660) is.

Az Európába irányuló befektetési piacot főként az európai (51 százalékban német, brit és francia) és az Egyesült Államokbeli (25 százalékban) befektetők tartják mozgásban. A fejlődő országok (BRIC) befektetői csak elenyésző mértékben járultak hozzá az európai befektetési projektekhez (6 százalék), a tendencia azonban gyorsan változik: a Kínából és Indiából származó projektek száma 118-ról 182-re ugrott, amely elsősorban az Egyesült Királyságnak kedvezett.

2009-ben a recesszió nagyobb mértékben fogja befolyásolni az Európába irányuló külföldi tőkebefektetéseket. Az első negyedévre vonatkozó, nem végleges adatok szerint máris 8 százalékos visszaesés tapasztalható a bejelentett projektek számában 2008 azonos időszakának adataihoz képest. A felmérés során megkérdezett vezetők 53 százaléka nyilatkozott úgy, hogy nincsenek zöldmezős beruházási vagy terjeszkedési tervei a 2009-es év hátralevő részére.

Havas István szerint a globális recesszió ellenére a korábbi tendenciák folytatódnak: bár a befektetők részéről most természetes reakció az óvatosság és védekező magatartás, hosszú távon a gazdasági visszaesés nem fogja megakadályozni a gazdasági központok Nyugatról Keletre, illetve Északról Délre való elmozdulását. Erre utal például a megkérdezettek arra a kérdésre adott válasza, hogy hol fog kialakulni a következő Google vagy Microsoft birodalom. Erre a vállalatvezetők Shanghai-t és Mumbai-t említették New York, a Szilikon-völgy és London legerősebb alternatíváiként – emelte ki Havas István.

zöldhasú
Hirdetés
Itthon Bábel Vilmos 2024. november. 28. 17:21

A Tiszának rengeteg pénzre van szüksége

Magyar Péteréknek milliárdok kellenének a 2026-os kampányra, ha tartani akarják a lépést riválisaikkal. A szükséges pénzt csak adományokból tudják összeszedni, az államtól nem fognak kapni. A magyar elit nagy része az államtól függ, és nem fog oldalt váltani, ha nem biztosak abban, hogy nemsokára másnál lesz a kasszakulcs. Magyarék feladata: jó befektetésnek kell látszani. Szombaton jön ki a párt friss átláthatósági jelentése, és kiderül, hogy az elmúlt hónapokban ez mennyire sikerült nekik.