2009. május. 29. 09:32 HVG Utolsó frissítés: 2009. május. 29. 09:31 Gazdaság

Csalóka részvénydrágulások

Csak kapkodták a fejüket a tőzsdézők az elmúlt héten. Az OTP Bank részvényei múlt szerdán még közel 15 százalékkal, a hazai börzei szabályok által egy nap alatt megengedhető maximummal drágultak, másnap aztán mintegy 8 százalékkal gyengültek, hogy egy nappal később újra erősödjenek, igaz, ezúttal már csak 3,3 százalékkal.

Tőzsdei elemzők az OTP-papírok szárnyalását alapvetően annak tudják be, hogy az árfolyam gyengülésére játszó befektetők a március közepe óta tartó részvénydrágulási trendtől bepánikolva igyekeztek zárni úgynevezett short pozícióikat.

Ezek olyan tőzsdei tranzakciók, amelyek során a spekuláns megbízásából a bróker kölcsönvesz részvényeket, azokat eladja a tőzsdén, hogy később olcsóbban vásárolja vissza; a papírokat aztán visszaadja a kölcsönzőnek, az árkülönbözetet pedig kifizeti a megbízónak.

Mivel a kölcsönrészvényeket mindenképpen vissza kell szolgáltatni, azokat a brókernek akkor is vissza kell vásárolnia, ha – a shortoló várakozásával szemben – az árfolyamuk nem csökkent, hanem nőtt. Az adásvételek hevességére jellemző, hogy a múlt szerdán regisztrált 45 milliárd forintos forgalomhoz hasonlóra még nem volt példa a bankrészvények 1995 óta íródó tőzsdei történetében.

A cikket teljes egészében elolvashatja a legfrissebb HVG-ben.

zöldhasú
Hirdetés
hvg360 Tiszai Balázs 2025. január. 06. 09:30

MVM-terjeszkedés Romániában: a helyiek szerint Orbán most tolja be az országba Putyin trójai falovát

A magyar állami energiacég kivásárolja a német E.On-t Románia második legnagyobb gázcégéből. A helyi félelmek szerint, ha az üzlet lezárul, az MVM orosz gázzal fogja ellátni az ország háztartásainak csaknem felét, és ezzel nagyban erősödik Moszkva befolyása Bukarestben. A tranzakció 2025 első felében zárulhat, de még elkaszálhatják. Ennek az esélyét erősítheti az a sürgősségi rendelet, mellyel a román kormány megakadályozhatja a stratégiai fontosságú vállalatok “ellenséges” átvételét.