A német pénzügyminiszter nem minősíti magyar barátai teljesítményét
Nem szabad változtatni az euróövezethez való csatlakozás feltételein, mert el kell kerülni, hogy az övezet stabilitásával kapcsolatban akár a legcsekélyebb kétség merüljön fel – jelentette ki Peer Steinbrück német pénzügyminiszter.
A miniszter kételyeit fejezte ki azzal kapcsolatban, hogy a csatlakozási folyamat felgyorsítására irányuló korábbi magyar, illetve lengyel javaslatok a helyes utat jelentenék.
Peer Steinbrück elismerte, hogy egyes közép-, illetve kelet-európai országok a válság következtében rendkívül nehéz helyzetbe kerültek. Egyetértett azzal, hogy meg kell segíteni ezeket az államokat, s úgy vélte: megvannak a bevált eszközök ahhoz, hogy az euróövezeten kívüli uniós tagállamoknak segítséget nyújtsanak. Steinbrück szerint ebben a nemzetközi pénzintézeteké a legfontosabb szerep, ugyanakkor ha konkrét segélynyújtásról van szó, akkor abban az Európai Unió is közreműködik.
A jelenlegi nemzetközi válsággal kapcsolatban a miniszter úgy vélekedett, hogy egy pénzügyi, s egy konjunktúraválság történelmileg egyedülálló kombinációjáról van szó, amely nemcsak Németországot, hanem az egész világot sújtja. Ez a válság ugyanakkor az olyan exportáló országot, mint Németország különleges kihívások elé állítja. Ezzel összefüggésben Steinbrück úgy vélte: egyelőre lehetetlen megjósolni a válság további hatásait, mint ahogy azt is, hogy mikor tűnik fel ismét a fény az alagút végén.
Peer Steinbrück német külügyminiszter. A politika ne tegyen hamis ígéreteket © AP |
Az állam és a piac új viszonyával, illetve a szociális piacgazdaság jövőjével kapcsolatban Steinbrück hangsúlyozta, hogy valójában alapvető változás ment végbe. „A válság végén már nem lesz visszaút az azt megelőző állapothoz” – fogalmazott a miniszter, aki szerint a szabályozatlan piac jólétet növelő erejébe vetett vak hit felett már régóta eljárt az idő. Ez ugyanakkor több felelősséget jelent az állam számára.
A jelenlegi válság körülményei között a politikának különösen kell ügyelnie arra, hogy a társadalom összetartása ne kerüljön veszélybe – jelentette ki Steinbrück, hangoztatva: az igazságosság nem szorulhat háttérbe, ellenkező esetben súlyos kárt szenved az embereknek a demokráciába vetett bizalma.
Az elkövetkező időszak legsürgősebb nemzetközi teendőiről szólva a német pénzügyminiszter így vélekedett: ha a 2007 februári helyzetet a jelenlegi helyzettel hasonlítjuk össze, nemzetközi téren – mint legutóbb a G20-országcsoport londoni csúcstalálkozóján – rendkívül jelentős előrelépést sikerült elérni. Ennek kapcsán emlékeztetett: a londoni csúcs résztvevői megerősítették azt az elvet, hogy egyetlen pénzpiaci termék, egyetlen pénzpiaci résztvevő, mint ahogy egyetlen pénzpiac sem maradhat szabályozatlanul vagy ellenőrzés nélkül. Mindenekelőtt ezt kell lépésről lépésre megvalósítani – hangsúlyozta a miniszter.
Steinbrück úgy vélekedett, hogy válságokat a jövőben sem lehet kizárni. Ugyanakkor annak a reménynek adott hangot: nemzetközileg összehangolt intézkedésekkel meg lehet akadályozni azt, hogy a mostanihoz hasonló pénzügyi válság még egyszer megismétlődjön.
A német nagykoalíciós kormány szociáldemokrata pénzügyminisztere utalt arra, hogy figyelemmel kíséri a magyarországi fejleményeket. Hangsúlyozta ugyanakkor: „Kialakult jó hagyomány, hogy barátok a nyilvánosság előtt kölcsönösen nem osztályozzák egymás teljesítményeit, s ehhez tartani kívánom magam” – jelentette ki Peer Steinbrück.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.