Át kell alakítani a szociális juttatásokat, de nem "fűnyíró-elvvel"
A válságból kilábalás érdekében a szociális támogatások rendszerének átalakítására és a vagyoni jellegű adók, például az ingatlanadó bevezetésére lenne szükség - jelentette ki Rácz Margit, az MTA Világgazdasági Kutatóintézetének kutatási igazgatója.
Az elmúlt húsz évben Magyarországon olyan jelentős jövedelemkülönbségek alakultak ki, hogy indokolt a vagyonadó bevezetésére, ehhez azonban nem volt meg a politikai bátorság - fogalmazott a kutatási igazgató.
A vagyoni jellegű adók kivetése a bérekre rakódó terhek csökkentése előtt is megnyitná a lehetőséget - vélte a szakember, aki pillanatnyilag a gazdasági teljesítmény, illetve az export csökkenése miatt nem lát lehetőséget az adócsökkentésre. Az adók mérséklése csak hosszú távon - a válság mélypontján átlendülve - képzelhető el - fűzte hozzá.
A kutató úgy véli, az ingatlanadó - amelynek bevezetéséhez az előkészületeket már el kellett volna kezdeni - a lakosság adózással kapcsolatos szemléletében is gyökeres változásokat hozhatna.
A költségvetési hiány nagyságával kapcsolatban Rácz Margit kifejtette, Magyarországnak az igen magas külső finanszírozási igény miatt példát kell mutatnia a deficit kordában tartásával. A 70 százalék feletti államadósságban magas a rövid lejáratú hitelek aránya, amelyeket vissza kell fizetni. A finanszírozáshoz pedig szükség van a bizalom visszaállítására. Ehhez segítséget nyújtana az adórendszerrel kapcsolatos hosszú távú szabályozás is, amelyben a parlamenti pártok között összhang van.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.