KSH: januárban 194 millió euró volt a külkereskedelmi hiány
A külkereskedelmi mérleg az év első hónapjában 194 millió euró (46,7 milliárd forint) passzívumot mutatott, míg egy évvel korábban 93,3 millió euró (22,4 milliárd forint) volt - közölte a Központi Statisztikai Hivatal (KSH).
A korábban közölt első becslés szerint a külkereskedelmi mérleg az idén januárban 192 millió euró (46 milliárd forint) passzívumot mutatott, ami 98 millió euróval (24 milliárd forinttal) rosszabb az előző év januárinál.
Tavaly decemberben a külkereskedelmi hiány 79,4 millió euró volt, szemben a 2007. decemberi 128,9 millió euró deficittel. Tavaly egész évben a külkereskedelmi mérleg hiánya 159 millió eurót tett ki, egy évvel korábban 119,7 millió euró volt.
Tavaly januárban a külkereskedelmi termékforgalom hiánya 80 millió eurót, 19 milliárd forintot tett ki, ami 140 millió euróval, 36 milliárd forinttal alacsonyabb a 2007. januárinál.
Az idén januárban a gépek és szállítóeszközök kivitelének és behozatalának volumene a forgalom mindkét irányában az átlagot meghaladó mértékben csökkent: mind az export, mind az import 35 százalékkal volt kevesebb, mint egy évvel korábban. A csökkenésben meghatározó szerepet játszott a híradástechnikai termékek, valamint a közúti járművek gyártásához kapcsolódó termékek exportjának és importjának jelentős mértékű visszaesése.
A híradástechnikai termékeken belül a mobiltelefon-kivitel magas bázisszint melletti visszaesésének több mint 80 százaléka az unión kívüli forgalomból származott: jelentős csökkenést mutatott mind az EU-n kívüli európai, mind az ázsiai, mind az afrikai országokba irányuló magyar export. A TV-készülékek kivitele ugyanakkor - elsősorban az új tagállamokba irányuló export növekedése miatt - az átlagnál kisebb mértékben csökkent, a TV-alkatrészek exportja pedig - szintén az EU-12-be irányuló forgalom megugrásának köszönhetően - növekedést mutatott.
A közúti jármű-, valamint gépjárműmotor-kivitelében és -behozatalában a csökkenés mértéke - a nem túl magas bázis mellett is - az átlagot meghaladó mértékű volt.
A feldolgozott termékek kivitelének és behozatalának volumene januárban 19, illetve 20 százalékkal volt kevesebb, mint az előző évben. Az export csökkenésében meghatározó volt a vas és acél, a szakmai, tudományos ellenőrző műszerek, valamint a műanyag-alapanyagok volumenének átlagot meghaladó mértékű visszaesése.
A gyógyszerek és gyógyszerészeti termékek kivitele - a korábbi hónapok kiugró mértékű növekedése után - 7 százalékkal haladta meg az egy évvel korábbi magas bázisszintet. A gumigyártmányok exportjának volumene - a 2008 egészére jellemző kétszámjegyű bővülést követően - januárban kismértékű csökkenést mutatott.
Az energiahordozók behozatalának volumene - a decemberi 14 százalékos növekedés után - 2009 januárjában 21 százalékkal volt kevesebb, mint az előző évben, miközben a kivitel 38 százalékkal esett vissza. Az import januári csökkenésében meghatározó volt a kőolaj- és kőolajtermékek behozatalának - az alacsony olajárak következtében decemberre előrehozott beszerzések miatti - jelentős volumencsökkenése, a gázimport volumene ugyanakkor - mintegy 80 százalékos gázár növekedés mellett - közel változatlan szinten maradt.
Az élelmiszerek, italok, dohánytermékek exportvolumene - a szeptembertől tartó bővülést követően - 2009 januárjában tovább emelkedett, 7 százalékkal haladta meg az egy évvel korábbi szintet, miközben az importvolumen 5 százalékkal csökkent. Az export növekedésének legfőbb tényezője a gabonakivitelnek - a gabona és gabonakészítmények árának mintegy 20 százalékos csökkenése melletti - volumenbővülése volt. Importoldalon a zöldségféle és gyümölcs forgalma az átlagnál nagyobb mértékben esett vissza, miközben a hús és húskészítmények, a tejtermék és tojás, valamint a cukor és cukorkészítmények behozatala továbbra is bővülést mutat.
Az Európai Unióba irányuló kivitel és az onnan származó behozatal volumene januárban 23, illetve 25 százalékkal volt kevesebb, mint egy évvel korábban. A régi tagállamok esetében a forgalom export oldalon 24, importban 27 százalékkal csökkent. Az új tagállamokba irányuló forgalom esetében a volumencsökkenés szintén kétszámjegyű volt: a kivitel 22, a behozatal 17 százalékkal esett vissza az egy évvel korábbi szinthez képest. A külkereskedelmi egyenleg aktívuma az unió egészét nézve 5 milliárd forintos romlást mutat 2008 januárjához képest. Ezen belül az egyenleg a régi tagállamok esetében 22 milliárd forinttal javult, míg az új tagállamok vonatkozásában 27 milliárd forinttal romlott.
Az EU-n kívüli országokba irányuló export és az onnan származó import volumene januárban 47, illetve 31 százalékkal esett vissza az egy évvel korábbi szinthez képest. A külkereskedelmi forgalom hiánya az időszak folyamán kismértékben, 19 milliárd forinttal csaknem 215 milliárd forintra emelkedett.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.